Make your own free website on Tripod.com
« March 2004 »
S M T W T F S
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
You are not logged in. Log in


Search the site:


powered by FreeFind
Volunteer with us.

Entries by Topic All topics  
A Latest Site News
A - Using the Site
AAA Volunteers
AAB-Education Centre
AAC-Film Clips
AAC-Photo Albums
AIF & MEF & EEF
AIF - Lighthorse
AIF - ALH - A to Z
AIF - DMC
AIF - DMC - Or Bat
AIF - DMC - Anzac MD
AIF - DMC - Aus MD
AIF - DMC - British
AIF - DMC - BWI
AIF - DMC - French
AIF - DMC - Indian
AIF - DMC - Italian
AIF - DMC - Medical
AIF - DMC - Remounts
AIF - DMC - Scouts
AIF - DMC - Sigs
AIF - DMC - Sigs AirlnS
AIF - DMC - 1 Sig Sqn
AIF - DMC - 2 Sig Sqn
AIF - DMC - Eng
AIF - DMC - Eng 1FSE
AIF - DMC - Eng 2FSE
AIF - DMC - GSR
AIF - 1B - 1 LHB
AIF - 1B - 6 MVS
AIF - 1B - 1 LHMGS
AIF - 1B - 1 Sig Trp
AIF - 1B - 1 LHFA
AIF - 1B - 1 LHR
AIF - 1B - 2 LHR
AIF - 1B - 3 LHR
AIF - 2B - 2 LHB
AIF - 2B - 7 MVS
AIF - 2B - 2 LHFA
AIF - 2B - 2 LHMGS
AIF - 2B - 2 Sig Trp
AIF - 2B - 5 LHR
AIF - 2B - 6 LHR
AIF - 2B - 7 LHR
AIF - 3B - 3 LHB
AIF - 3B - 8 MVS
AIF - 3B - 3 LHB Sigs
AIF - 3B - 3 LHFA
AIF - 3B - 3 LHMGS
AIF - 3B - 3 Sig Trp
AIF - 3B - 8 LHR
AIF - 3B - 9 LHR
AIF - 3B - 10 LHR
AIF - 4B - 4 LHB
AIF - 4B - 4 Sig Trp
AIF - 4B - 9 MVS
AIF - 4B - 4 LHFA
AIF - 4B - 4 LHMGS
AIF - 4B - 4 LHR
AIF - 4B - 11 LHR
AIF - 4B - 12 LHR
AIF - 5B - 5 LHB
AIF - 5B - 10 MVS
AIF - 5B - 5 LHFA
AIF - 5B - 5 Sig Trp
AIF - 5B - ICC
AIF - 5B - 14 LHR
AIF - 5B - 15 LHR
AIF - 5B - 1er Regt
AIF - 5B - 2 NZMGS
AIF - AASC
AIF - Aboriginal LH
AIF - Badges
AIF - Cars
AIF - Chinese LH
AIF - Double Sqns
AIF - Engineers
AIF - Fr - 22 Corps
AIF - Fr - 13 LHR
AIF - Honour Roll
AIF - HQ - 3rd Echelon
AIF - Marching Songs
AIF - Misc Topics
AIF - NZMRB
AIF - NZMRB - AMR
AIF - NZMRB - CMR
AIF - NZMRB - EFT
AIF - NZMRB - NZMFA
AIF - NZMRB - NZMGS
AIF - NZMRB - OMR
AIF - NZMRB - Sig-Trp
AIF - NZMRB - WMR
AIF - Ships
AIF - Ships - Encountr
AIF - Ships - Una
AIF - WFF
AIF - Wireless Sqn
Battles
BatzA - Australia
BatzA - Broken Hill
BatzA - Liverpool
BatzA - Merivale
BatzB - Boer War
BatzB - Bakenlaagte
BatzB - Belmont
BatzB - Bothaville
BatzB - Buffels Hoek
BatzB - Coetzees Drift
BatzB - Diamond Hill
BatzB - Driefontein
BatzB - Elands
BatzB - Graspan
BatzB - Grobelaar
BatzB - Grootvallier
BatzB - Hartebestfontn
BatzB - Houtnek
BatzB - Karee Siding
BatzB - Kimberley
BatzB - Koster River
BatzB - Leeuw Kop
BatzB - Mafeking
BatzB - Magersfontein
BatzB - Modder River
BatzB - Onverwacht
BatzB - Paardeberg
BatzB - Palmietfontein
BatzB - Pink Hill
BatzB - Poplar Grove
BatzB - Rhenoster
BatzB - Sannahs Post
BatzB - Slingersfontn
BatzB - Stinkhoutbm
BatzB - Sunnyside
BatzB - Wilmansrust
BatzB - Wolvekuil
BatzB - Zand River
BatzG - Gallipoli
BatzG - Anzac
BatzG - Aug 1915
BatzG - Baby 700
BatzG - Evacuation
BatzG - Hill 60
BatzG - Hill 971
BatzG - Krithia
BatzG - Lone Pine
BatzG - Nek
BatzJ - Jordan Valley
BatzJ - 1st Amman
BatzJ - 2nd Amman
BatzJ - Abu Tellul
BatzJ - Es Salt
BatzJ - JV Maps
BatzJ - Ziza
BatzM - Mespot
BatzM - Baghdad
BatzM - Ctesiphon
BatzM - Daur
BatzM - Kurna
BatzM - Kut el Amara
BatzM - Ramadi
BatzN - Naval
BatzN - AE1
BatzN - Cocos Is
BatzN - Heligoland
BatzN - Marmara
BatzN - Zeebrugge
BatzN - Zeppelin L43
BatzNG - Bitapaka
BatzO - Other
BatzO - Baku
BatzO - Egypt 1919
BatzO - Emptsa
BatzO - Karawaran
BatzO - Peitang
BatzO - Wassa
BatzP - Palestine
BatzP - 1st Gaza
BatzP - 2nd Gaza
BatzP - 3rd Gaza
BatzP - Aleppo
BatzP - Amwas
BatzP - Ayun Kara
BatzP - Bald Hill
BatzP - Balin
BatzP - Beersheba
BatzP - Berkusieh
BatzP - Damascus
BatzP - El Auja
BatzP - El Buggar
BatzP - El Burj
BatzP - Haifa
BatzP - Huj
BatzP - JB Yakub
BatzP - Kaukab
BatzP - Khan Kusseir
BatzP - Khuweilfe
BatzP - Kuneitra
BatzP - Megiddo
BatzP - Nablus
BatzP - Rafa
BatzP - Sasa
BatzP - Semakh
BatzP - Sheria
BatzP - Surafend
BatzP - Wadi Fara
BatzS - Sinai
BatzS - Bir el Abd
BatzS - El Arish
BatzS - El Mazar
BatzS - El Qatiya
BatzS - Jifjafa
BatzS - Magdhaba
BatzS - Maghara
BatzS - Romani
BatzS - Suez 1915
BatzSe - Senussi
BatzWF - Westn Front
BW - Boer War
BW - NSW
BW - NSW - 1ACH
BW - NSW - 1NSWMR
BW - NSW - 2NSWMR
BW - NSW - 3ACH
BW - NSW - 3NSWIB
BW - NSW - 3NSWMR
BW - NSW - 5ACH
BW - NSW - A Bty RAA
BW - NSW - AAMC
BW - NSW - Aust H
BW - NSW - Lancers
BW - NSW - NSW Inf
BW - NSW - NSWCBC
BW - NSW - NSWIB
BW - NSW - NSWMR_A
BW - NZ
BW - Qld
BW - Qld - 1ACH
BW - Qld - 1QMI
BW - Qld - 2QMI
BW - Qld - 3ACH
BW - Qld - 3QMI
BW - Qld - 4QIB
BW - Qld - 5QIB
BW - Qld - 6QIB
BW - Qld - 7ACH
BW - QLD - AAMC
BW - SA
BW - SA - 1SAMR
BW - SA - 2ACH
BW - SA - 2SAMR
BW - SA - 3SACB
BW - SA - 4ACH
BW - SA - 4SAIB
BW - SA - 5SAIB
BW - SA - 6SAIB
BW - SA - 8ACH
BW - SA - AAMC
BW - Tas
BW - Tas - 1ACH
BW - Tas - 1TIB
BW - Tas - 1TMI
BW - Tas - 2TB
BW - Tas - 2TIB
BW - Tas - 3ACH
BW - Tas - 8ACH
BW - Vic
BW - Vic - 1VMI
BW - Vic - 2ACH
BW - Vic - 2VMR
BW - Vic - 3VB
BW - Vic - 4ACH
BW - Vic - 4VIB
BW - Vic - 5VMR
BW - Vic - 6ACH
BW - Vic - AAMC
BW - Vic - Scot H
BW - WA
BW - WA - 1WAMI
BW - WA - 2ACH
BW - WA - 2WAMI
BW - WA - 3WAB
BW - WA - 4ACH
BW - WA - 4WAMI
BW - WA - 5WAMI
BW - WA - 6WAMI
BW - WA - 8ACH
BW Gen - Campaign
BW Gen - Soldiers
BW General
Cavalry - General
Diary - Schramm
Egypt - Heliopolis
Egypt - Mena
Gen - Ataturk Pk, CNB
Gen - Australia
Gen - Legends
Gen - Query Club
Gen - St - NSW
Gen - St - Qld
Gen - St - SA
Gen - St - Tas
Gen - St - Vic
Gen - St - WA
Gm - German Items
Gm - Bk - 605 MGC
GW - 11 Nov 1918
GW - Atrocities
GW - August 1914
GW - Biographies
GW - Propaganda
GW - Spies
GW - We forgot
Militia 1899-1920
Militia - Area Officers
Militia - Inf - Infantry
Militia - Inf - 1IB
Militia - Inf - 2IB
Militia - Inf - 3IB
Militia - Inf - NSW
Militia - Inf - Qld
Militia - Inf - SA
Militia - Inf - Tas
Militia - Inf - Vic
Militia - Inf - WA
Militia - K.E.Horse
Militia - LH
Militia - LH - Regts
Militia - LH - 1LHB
Militia - LH - 2LHB
Militia - LH - 3LHB
Militia - LH - 4LHB
Militia - LH - 5LHB
Militia - LH - 6LHB
Militia - LHN - NSW
Militia - LHN - 1/7/1
Militia - LHN - 2/9/6
Militia - LHN - 3/11/7
Militia - LHN - 4/6/16
Militia - LHN - 5/4/15
Militia - LHN - 6/5/12
Militia - LHN - 28
Militia - LHQ - Qld
Militia - LHQ - 13/2
Militia - LHQ - 14/3/11
Militia - LHQ - 15/1/5
Militia - LHQ - 27/14
Militia - LHS - SA
Militia - LHS - 16/22/3
Militia - LHS - 17/23/18
Militia - LHS - 24/9
Militia - LHT - Tas
Militia - LHT - 12/26
Militia - LHV - Vic
Militia - LHV - 7/15/20
Militia - LHV - 8/16/8
Militia - LHV - 9/19
Militia - LHV - 10/13
Militia - LHV - 11/20/4
Militia - LHV - 19/17
Militia - LHV - 29
Militia - LHW - WA
Militia - LHW-18/25/10
Militia - Military Orders
Militia - Misc
MilitiaRC - Rifle Clubs
MilitiaRC - NSW
MilitiaRC - NT
MilitiaRC - Qld
MilitiaRC - SA
MilitiaRC - Tas
MilitiaRC - Vic
MilitiaRC - WA
Militiaz - New Zealand
Tk - Turkish Items
Tk - Army
Tk - Bks - Books
Tk - Bks - 1/33IR
Tk - Bks - 27th IR
Tk - Bks - Air Force
Tk - Bks - Yildirim
Tk - POWs
Wp - Weapons
Wp - Hotchkiss Cav
Wp - Hotchkiss PMG
Blog Tools
Edit your Blog
Build a Blog
RSS Feed
View Profile
Open Community
Post to this Blog
Site Index
Education Centre
LH Militia
Boer War
Transport Ships
LH Battles
ALH - Units
ALH - General
Aboriginal Light H
Weapons
Ottoman Sources

"At a mile distant their thousand hooves were stuttering thunder, coming at a rate that frightened a man - they were an awe inspiring sight, galloping through the red haze - knee to knee and horse to horse - the dying sun glinting on bayonet points..." Trooper Ion Idriess

The Australian Light Horse Studies Centre aims to present an accurate history as chroniclers of early Australian military developments from 1899 to 1920.

The Australian Light Horse Studies Centre site holds over 12,000 entries and is growing daily.

Contact: Australian Light Horse Studies Centre

Let us hear your story: You can tell your story, make a comment or ask for help on our Australian Light Horse Studies Centre Forum called:

Desert Column Forum

WARNING: This site contains: names, information and images of deceased people; and, language which may be considered inappropriate today.

Sunday, 28 March 2004
10th (Western Australian Mounted Infantry) Australian Light Horse, 1920
Topic: Militia - LHW-18/25/10

10th ALH

10th (Western Australian Mounted Infantry) Australian Light Horse

1920

Western Australian Mounted Infantry [1900 - 1903]
18th (Western Australian Mounted Infantry) Australian Light Horse [1903 - 1912]
25th (Western Australian Mounted Infantry) Australian Light Horse [1912 - 1918]
10th (Western Australian Mounted Infantry) Australian Light Horse [1918 - 1942]
10th (Western Australian Mounted Infantry) Recce Battalion [1918 - 1942]
10th (Western Australian Mounted Infantry) Australian Light Horse [1942 - 1944]
"A" Squadron 10th Western Australian Mounted Infantry [1948 - 1952]
10th Western Australian Mounted Infantry [1952 - ]

Percute et Percute Velociter

Strike, and Strike Swiftly


Regimental March -  Marching Through Georgia

 Allied with: King Edward's Horse (The King's Overseas Dominions Regiment).

 

District

Western Australia

Brigade

 

Headquarters

Perth

Honorary Colonel 

Vacant

Commanding Officer 

Lieutenant Colonel EJH Nicholson (17 November 1919), temporary Commanding Officer from 17 November 1919, undertook AIF service.

Captain, Honorary Major,  HJ Ogilvy (1 December 1914)

Adjutant 

Honorary Lieutenant G Rosevear (18 November 1918), MC.

Quartermaster  

Vacant

Medical Officer

 Captain SC Joel

Veterinary Officer

Vacant

Area Officers

Vacant

 

 

Machine Gun Section

Guildford
Lieutenant (Honorary Captain) AH Sweetapple (1 April 1919)

 

"A"  Squadron, Northam - York - BeverlyDowerin.

Major HW Harper (16 January 1920), undertook AIF service.

Lieutenant HJ Bayfield (1 May 1919).
 
"B"  Squadron, Wagin- Badbebup - Narrogin - Pingelly - Katanning.  
Major ACN Olden (16 January 1920), DSO, undertook AIF service.
 
"C"  Squadron, Bunbury - Bridgetown - Balingup -  Geraldton.  
Major WH Rockliff (16 January 1920), MC, undertook AIF service.

Lieutenant FH Goldsmith (16 June 1919).

Lieutenant, Honorary Major, TA Kidd (1 November 1919), undertook AIF service.

Lieutenant HG Palmer (16 May 1915), undertook AIF service.
 
 

Previous:  10th (Western Australian Mounted Infantry) Australian Light Horse, 1919

Next: 18th/25th/10th Australian Light Horse

 

Further Reading:

18th/25th/10th Australian Light Horse

West Australian Militia

Australian Militia Light Horse

  


Citation: 10th (Western Australian Mounted Infantry) Australian Light Horse, 1920

Posted by Project Leader at 12:01 AM EAST
Updated: Wednesday, 30 June 2010 4:09 PM EADT
Saturday, 27 March 2004
South African (Second Boer) War: 1899-1902, Chronology
Topic: BW - Boer War

South African (Second Boer) War

1899-1902

 Chronology

 


1899

November

8 November 1899

Rensburgstasie, Colesberg;
Lombardskop, Ladysmith.

25 November 1899

The murder at Derdepoort near Gaberone;

Battle of Graspan, (Enslin);

Carter's Ridge (Lazaretskop),

Kimberley, Cape Colony.

28 November 1899

Battle of Modder River (Tweeriviere);

Carter's Ridge (Lazaretskop),

Kimberley, Cape Colony.


December

9 December 1899
Kamfersdam, Kimberley.
10 December 1899
Battle of Stormberg;
Vaalkop (Surprise Hill), Ladysmith;
Attack on fort near Mafeking.

11-12 December 1899

Battle of Magersfontein.

13 December 1899

Arundel Station, Colesberg;
Bloudraai, (Soutpansdrif), Orange Free State.

15 December 1899

Battle of Colenso, Natal.

23 December 1899

  • Sekwane,
  • Malolmwane and 
  • Mmathubudukwane, Bechuanaland.

24 December 1899

Joubertskop,
Dordrecht, Cape Colony.

26 December 1899

Game Tree Fort (Platboomfort),
Mafeking.

30 December 1899

Labuschagnesnek,
Dordrecht, Cape Colony.

 

1900

January
1 - 5 January 1900
  • Jasfontein,
  • Plewmanhalte,
  • Grassy Hill (Graskop) and
  • Skietfontein,Colesberg, Cape Colony.
3 January 1900
Syfergat (Stormberg/Molteno), Cape Colony.
6 January 1900
Battle of Platrand (Wagon Hill),
Ladysmith, Natal.
10 January 1900
Agtertang Station;
Slingerfontein, Colesberg Cape Colony.
14 January 1900
Bastersnek (Plessispoort),
Colesberg, Cape Colony.
15 January 1900
Swartrand;
Rensburgstasie,
Colesberg, Cape Colony.
17 January 1900
Wright's Farm, Upper-Tugela, Natal;
Colesberg Bridge,
Colesberg, Cape Colony.
18 January 1900
Acton Homes,
Upper-Tugela, Natal.
20-22 January 1900
Battle of Tabanyama, Natal.
23 January 1900
Hlangwane (Cingolo), Natal.
23 - 24 January 1900
Battle of Spioenkop, Natal.

 

February

5 - 7 February 1900

Battle of Vaalkrans, Natal.

9 February 1900

Australian Hill,
Colesberg, Cape Colony.

10 February 1900

Basternek (Hobkirk’s Farm),
Colesberg, Cape Colony.

11 February 1900

Wolwekraal, Orange Free State.

12 February 1900

Keeromkop,
  • Waterval and
  • Dekiels Drift, Riet River, Orange Free State;

Bosrant, Tugela;

McCracken's Hill,
Colesberg.

13 February 1900

Bloubospan, Jacobsdal.

14 February 1900

Hussar Hill, Natal;
Alexanderfontein, Kimberley.

15 February 1900

Roodekalkfontein, (Rondawelsdrif);
Waterval Drift,
Bloubank, Orange Free State.

16 February 1900

Bossiespan,

Drieputs and

Roodekalkfontein;

Dronfield and

Mcfarlane (Kimberley).

17 February 1900

Koedoesrant,
Kameelfontein and
Vendutiedrif,
Paardeberg, Orange Free State;
Cingolo, Natal.

18 - 27 February 1900

The Battle of Paardeberg.

18 February 1900

The Battle of Monte Cristo, Natal.

19 February 1900

Hlangwane, Natal;
Dordrecht, Cape Colony.

22 February 1900

Hedge Hill (Wynne's Hill), Natal.

23 - 24 February 1900

Battle of Hart's Hill (Terrace Hill), Natal.

23 February 1900

Schoemanskop, Molteno;
Arundel (Kuilfontein), Colesberg.

24 February 1900

Plewman's Farm, Arundel, Colesberg.

27 February 1900

Battle of Pietershoogte or Spoorwegkop, Natal;
Vaalkop, Colesberg.

 

March

3 - 5 March 1900

Labuschagnesnek, Dordrecht.

5 March 1900

Houwater, Prieska.

7 March 1900

Battle of Poplar Grove, (Modderrivierpoort), Orange Free State.

10 March 1900

Bethulie Bridge;
Battle of Abrahamskraal (Driefontein), Orange Free State.

15 March 1900

Lobatsi (Pitsani-Potlugo), Bechuanaland.

28 March 1900

Fourteen Streams Bridge,
Warrenton.

29 March 1900

Karee Station, Bloemfontein.

31 March 1900

Battle of Sannaspos, Bloemfontein;
Ramathlabana (Mafeking).

 

April

3 - 4 April 1900

Battle of Mostertshoek (Reddersburg).

5 April 1900

The Battle of Tweefontein (Boshof).

9 - 25 April 1900

The siege of Jammerbergdrif (Wepener).

20 April 1900

Wakkerstroom, Dewetsdorp;
Swartkoppiesfontein, Boshof, Orange Free State.

22 April 1900

Leeuwkop, Bloemfontein, Water Works;
Ysternek, Israelspoort, Thaba Nchu.

28 April 1900

Swartlapberg, Thaba Nchu.

29 April - 1 May 1900

Tobaberg (Houtnek), Thaba Nchu.

 

May

3 May 1900

Brandfort.

4 May 1900

Tabaksberg;
Baviaansberg (Roelofsberg), Orange Free State.

5 - 6 May 1900

Vet River, Orange Free State.

10 May 1900

Battle of Sand River, Orange Free State.

10 - 12 May 1900

Attack on Mafeking.

13 May 1900

Helpmekaar, Natal;
Koedoesrant,
Mareetsane,
Mafeking.

19 May 1900

Laingsnek, Natal.

20 May 1900

Scheepersnek, Vryheid;
Renoster River, Orange Free State.

25 - 31 May 1900

Lindley.

26 May 1900

Viljoens Drift;
Hammonia, Ficksburg;
Rietspruit (Taaibosspruit) Orange Free State.

27 May 1900

Vlakfontein.

28 - 29 May 1900

Battle of Klipriviersberg (Doornkop).

28 May 1900

Kheis, Cape Colony.

29 May 1900

Battle of Biddulphsberg, Orange Free State;
Milldraai, Roodepoort.

30 May 1900

Elandsfontein station, Germiston;
Natalspruit;
Battle of Fabersput, Cape Colony.

 

June

2 June 1900
Bronkhorstspruitstasie.

4 June 1900

Sesmylspruit, Irene;
Zwavelkranz, Orange Free State.

5 June 1900

Lindley (Heilbron).

6 June 1900

Onderstepoort.

7 June 1900

Battle of Roodewal (Rhenoster River), Orange Free State;
Elands River.

8 June 1900

Bothaspas; Gansvleikop, Natal.

11 June 1900

Battle of Allemansnek, Natal;
Rhenoster River (Honingkoppies), Orange Free State.

11 - 12 June 1900

Battle of Donkerhoek (Diamond Hill), Pretoria.

18 June 1900

Zoutpans Drift.

22 June 1900

America Station, Katbosch en Heuningspruitstasie, Orange Free State.

23 June 1900

Heidelberg;
Winburg - Senekal.

25 June 1900

Leliefontein, Senekal, Orange Free State.

28 June 1900

Graskop, Volksrust.

July

6 July 1900

Waterval en Vogelfontein, Bethlehem.

7 July 1900

Battle of Bethlehem;
Bapsfontein.

 
9 July 1900

Olifantsnek.

11 July 1900

Battle of Silkaatnek;
Dwarsvlei, Witpoort en Onderstepoort.

12 July 1900

Paardekop en Sandspruit station.

16 July 1900

Tiervlei, Rietpoort en Olifantsfontein;
Witklip (Senekal and Bethelehem).

19 July 1900

Karoospruit, Palmietfontein en Tierbank, Petrus Steyn;
Paardeplaats, Orange Free State.

21 July 1900

Heuningspruit station, Orange Free State;
Olifantsnek.

21 - 22 July 1900

Spitzkrans, Brandwater Basin, Orange Free State.

22 July 1900

Selons River, Rustenburg;
Graskop near Sandspruit Station.

23 July 1900

  • Retiefsnek,
  • Slabbertsnek,
  • Witnek,
  • (Brandwater basin) Nelspoort and
  • Moolmanshoek, Orange Free State.
Boschpoort Drift (Wilge River );
Koster River.

24 July 1900

Vredefort/Stinkhoutboom, Orange Free State;

Klerksdorp;

Great Olifants River .

25 July 1900

Bank station (Potchefstroom);
Kommandonek, Ficksburg.

26 July 1900

Naauwpoortnek, Brandwaterkom.

28 July 1900

Slaapkrans, Brandwaterkom.

 

August

1 - 9 August 1900

Siege: Schweizer-Reneke.

2 August 1900

Silkaatsnek.

3 August 1900

Holfontein station.

4-16 August 1900

Siege of Eland River (Brakfontein).

7 August 1900

Tierpoort (Venterskroon);
Amersfoort (Rooikoppies).

9 August 1900

Leeuwfontein en Lindeques Drift.

10 August 1900

Buffelsdoorns;
Beginderlyn.

12 August 1900

Modderfontein, Ventersdorp;
Syferbult.

13 August 1900

Skirmish, Klipstapel, Ermelo.

14 August 1900

Carolina;
Spitzkop (Rietfontein), Orange Free State.

15 August 1900

Twyfelaar.

16 August 1900

Magatonek;
Olifantsnek.

17 August 1900

Kameeldrif.

21 - 27 August 1900

Battle of Bergendal (Dalmanutha).

22 August 1900

Roodepoortpas (Warmbad).

23 August 1900

Ottoshoop,
Geluk;
Ingogo,
Newcastle, Natal;
Buiskoppas,
Warmbad.

24 August 1900

Wonderfontein (Belfast).

25 August 1900

Kalkfontein,
Zeerust.

31 August 1900

Klip River;
Quaggafontein,
Krugersdorp.

 

September

1 - 4 September 1900

Siege of Ladybrand, Orange Free State.

1 September 1900

Warmbad.

2 September 1900

Badfontein (Rietfontein)
Helvetia and
Lydenburg.

4 September 1900

Gatsrand, Transvaal;
Pan Station, Middelburg,Transvaal;
Leeuw River Mills,
Ladybrand, Orange Free State.

8 - 9 September 1900

Paardeplaats,
Lydenburg,
Mauchsberg, Transvaal.

11 September 1900

Malopo-oog, Transvaal.

12 September 1900

Nelshoogtepas,
Kaapsche Hoop, Transvaal.

24 September 1900

Blaauwkoppie,
Bethlehem, Orange Free State.

26 September 1900

Burger Pass,
Pilgrim's Rest, Transvaal.

 

October

1 October 1900

  • Dejagersdrift,
  • Blood River,
  • Krugerspos and 
  • Pan, Transvaal.

8 October 1900

Ficksburg;
Ventersburg Station, Orange Free State.

9 - 10 October 1900

Vlakfontein, Transvaal.

9 October 1900

Krugersdorp (Zeekoehoek), Transvaal.

10 October 1900

Alkmaar Station, Transvaal.

12 October 1900

Witpoort Mapog’s ground, Transvaal.

14 October 1900

Welgevonden (Komati River), Transvaal.

16 October 1900

Jagersfontein;
Schweizer-Reneke;
Klipstapel,
Ermelo, Transvaal.

18 - 24 October 1900

Battle of Philippolis, Orange Free State.

19 October 1900

Fauresmith, Orange Free State.

20 - 25 October 1900

Battle of Frederikstad, Transvaal.

22 October 1900

Luckhoff, Orange Free State.

25 October 1900

Jacobsdal;
Damplaas,
Boshof, Orange Free State.

26 October - 3 November 1900

Koffiefontein, Orange Free State.

27 October 1900

Rensburgdrif,
Parys, Orange Free State.

 

November 

2 November 1900
Welgevonden (Vanwyksvlei),
Belfast, Transvaal.
6 November 1900
Battle of Doornkraal (Bothaville), Orange Free State.
7 November 1900
Battle of Witkloof (Leliefontein),
Belfast, Transvaal.
10 November 1900
Wonderfontein,
Klein-Marico, Transvaal.
16 November 1900
Klerksdorp;
Dullstroom, Transvaal.
19 November 1900
Balmoral and
Wilge River stations, Transvaal.
20 November 1900
Gatberg,
Ugie, Cape Colony.
21 - 23 November 1900
Battle of Dewetsdorp, Orange Free State.
27 November 1900
  • Helvetia,
  • Dewetsdorp/Smithfield and
  • Sanddrif,
  • Aliwal-Noord area.
28 November 1900
Boshof, Orange Free State;
Little Olifants River, Middelburg, Transvaal.
29 November 1900
Battle of Rhenosterkop,
Bronkhorstspruit, Transvaal.

 

December

2 December 1900
Utrecht, Transvaal;
Goedehoop, Orange Free State.
3 December 1900
Battle of Buffelspoort (Vanwykspruit),
Mooinooi, Transvaal.
 
9 December 1900
Varkfontein,
Lichtenburg and
Marico, Transvaal.
11 - 12 December 1900
Battle of Lancasterheuwel,
Vryheid, Transvaal.
13 December 1900
Battle of Nooitgedacht,
Magaliesberg, Transvaal;
Koesberg,
Zastron, Orange Free State.
19 December 1900
Hekpoort (Breedtsnek), Transvaal.
24 December 1900
Edenkop,
Heidelberg, Transvaal.
25 December 1900
Utrecht, Natal.
26 December 1900
South Rand Mine, Greylingstad;
New Kleinfontein Mine, East Rand, Transvaal;
Houwater, Cape Colony.
29 December 1900
Battle of Helvetia, Transvaal.

1901

January

2 January 1901

Cyferfontein, Transvaal.

4 January 1901

Kromspruit,
Lindley, Orange Free State.

5 January 1901

Naauwpoort,
Witwatersrand and
Magaliesberg, Transvaal.

7 January 1901

Belfast and Machadodorp Railway line, Transvaal.

19 January 1901

Rietfontein, Lichtenburg and Marico.

23 - 24 January 1901

Middelfontein,
Olifantsnek, Transvaal.

26 January 1901

Modderfontein, Transvaal.

28 January 1901

Naauwpoort;
Avontuur, Cape Colony.

29 - 30 January 1901

Battle of Modderfontein, Transvaal.

 

February

6 February 1901
Battle of Chrissiemeer (Bothwell), Transvaal.
12 February 1901
Zwartkoppie, Cape Colony;
Welgevonden,
Amersfoort and Amsterdam, Transvaal.
13 February 1901
Brugspruit, Transvaal.
14 February 1901
Wolwekuil,
Philipstown;
Windhoek, Transvaal.
17 February 1901
Gouwspan, Cape Colony.
18 February 1901
Brakpan,
Hartebeesfontein, Transvaal.
27 February 1901
Doornkloof, Cape Colony.

 

March

2 March 1901

Lichtenburg, Transvaal.
4 March 1901
Zuurfontein, Philippolis;
Openbaar, Orange Free State.
6 March 1901
Ventersburg, Orange Free State;
Aberdeen, Cape Colony;
Kommandodrif, Transvaal.
7 March 1901
Tweebosch, Transvaal;
Petrusburg, Orange Free State.
9 March 1901
Olievenberg and
Driekop, Orange Free State.
13 March 1901
Krugerspos,
Lydenburg, Transvaal
24 March 1901
Wildfontein,
Ventersdorp, Transvaal.
29 March 1901
Wonderfontein, Transvaal.
30 March 1901
De Kraalen;
Langdraai, Transvaal.

 

April

6 April 1901

Zeekoeigat, near Cradock, Cape Colony.
10 April 1901
Rietspruit, Dewetsdorp, Orange Free State.
16 April 1901
Palmietfontein,
Roossenekal and
Dullstroom, Transvaal.
17 April 1901
Vygehoek;
Bothasberg, Transvaal.
19 April 1901
Wagendrif;
Klipspruit, Transvaal.
20 April 1901
Moos River, Transvaal.
22 April 1901
Platberg,
Klerksdorp, Transvaal.

 

May

13 May 1901

Brandvlei,
Klawervlei;
Lekkeroog, Cape Colony.

18 May 1901

Lambrechtfontein.

21 May 1901

Rooskloof,
Noupoort, Cape Colony.

25 May 1901

Mooifontein,
Bethal and
Standerton.

29 May 1901

Battle of Vlakfontein.

 

 June 

1- 2 June 1901

Jamestown, Cape Colony.

6 June 1901

Graspan, Reitz.

7 June 1901

Zuurberg, Cape Colony.

12 June 1901

Battle of Wilmansrust,
Middelburg and
Ermelo, Transvaal.

20 June 1901

Uitkomst 

21 June 1901

Maraisburg (now known as Hofmeyr), Cape Colony.

26 June 1901

Blockhouse, Delagoa Bay railwayline, Transvaal.

27 June 1901

Uitkyk Station, Transvaal.

 

July

4 July 1901

Naboomspruit, Transvaal.

5 July 1901

Florida;
Roodepoort, Transvaal.

17 July 1901

Wildfontein, Ventersdorp, Transvaal;
Zuurvlakte, Cape Colony.

20 July 1901

Tweefontein, Graaff-Reinet;
Val Station and Vlaklaagte;
Paardekop.

21 July 1901

Bremersdorp (now known as Manzini), Swaziland;
  • Skirmish,
  • Jakkalsfontein,
  • Cradock,
  • Tweefontein,
  • Graaff-Reinet;
Beaufort West, Cape Colony.

30 July 1901

Krokodil Drift,
Middelburg, Transvaal.

 

August

1 August 1901

Grootvlei, Hoopstad

6 August 1901

M’piaanstad, Transvaal

7 August 1901

Brandfort;
Blockhouseline, Orange Free State;
Vanrhynsdorp, Cape Colony.

10 August 1901

Bethesda Road, Cape Colony.

16 August 1901

Vrieskraal (Fourieskraal), Elands River, Transvaal.

20 August 1901

Bronkhorstspruit Station, Transvaal.

25 August 1901

Liebenbergspan, Orange Free State.

27 August 1901

Bastersdrif, Caledon River.

31 August 1901

Waterval and Hammanskraal;
Kromdraai,Transvaal;
Brandwacht, Calvinia, Cape Colony.

 

September

3 September 1901

Klaarwater, Herschel, Cape Colony.

5 September 1901

Bouwershoek, Cradock;
Rhenosterfontein, Transvaal.

7 September 1901

Moordenaarspoot, Dordrecht

10 September 1901

Pullenshoop, Carolina, Transvaal;
Driefontein,
Swartberg Mountains, Cape Colony.

12 September 1901

Penhoek Pass, Cape Colony.

15 September 1901

Tweefontein, Carolina, Transvaal.

16 September 1901

Middeldrift;
Carolina;
Visserskraal,
Hanover, Cape Colony.

17 September 1901

Battle of Bloedrivierspoort, Transvaal and Natal;
Modderfontein (Elandsrivierpoort),
Tarkastad and Cradock.

19 September 1901

Slangfontein, Bloemfontein, Orange Free State

25 September 1901

Fort Itala, Natal and Zululand

26 September 1901

Fort Prospect, Natal and Zululand

30 September 1901

Battle of Moedwil,
Selons River,
Zeerust and Rustenburg, Transvaal.

 

October

1 October 1901

Pruisen, Potgietersrust, Transvaal;
Skirmish, Vaalkransnek, Transvaal.

12 October 1901

Hoedjesbaai, Cape Colony.

13 October 1901

Geluk, Transvaal;
Doringbosch,
Aberdeen, Cape Colony.

21 October 1901

Steilhoogte, Sondags River, Cape Colony

24 October 1901

Kleinfontein (Driefontein), Marico;
Blockhouse line, Badfontein, Transvaal.

26 October 1901

Rietkuil, Steenkoolspruit, Transvaal.

30 October 1901

Battle of Bakenlaagte, Bethal, Transvaal.

31 October 1901

Tygerhoek, Cape Colony.

 

November

8 November 1901

Piketberg, Cape Colony.

9 November 1901

Voëlfontein, Cape Colony.

12 November 1901

Darling, Cape Colony.

14 November 1901

Vaalfontein, Cape Colony.

18 November 1901

Koningskroon,
Jamestown.

28 November - 5 December 1901

Battle of Tontelboskolk, Calvinia, Cape Colony.

 

December 

3 December 1901

Blokhouse line, Dalmanutha Station, Transvaal.

4 December 1901

Oshoek,
Ermelo, Transvaal.

16 December 1901

Senekal,
Blockhouse line, Hanover Station, Cape Colony.

18 December 1901

Tierkloof,
Bethlehem and
Harrismith, Orange Free State.

19 December 1901

Holland,
Ermelo;
Elandspruit,
Dullstroom, Transvaal.

20 December 1901

Tafelkop,
Frankfort and
Vrede, Orange Free State.

23 December 1900

Randberg, Transvaal;
Clanwilliam and
Calvinia, Cape Colony.

25 December 1900

Battle of Groenkop (Tweefontein),
(Krismiskop), Harrismith, Orange Free State.

1902

 January

4 January 1902

Bankkop (Onverwacht), Ermelo.

18 January 1902

Spitskop, Ermelo;
Doorn Bay, Cape Colony.

19 - 24 January 1902

Concentration camp and blockhouseline, Pietersburg, Transvaal.

24 January 1902

Boschmansfontein, Transvaal.

 

February

2 February 1902

Waterval, Cape Colony.

3 February 1902

Roodekraal, Reitz.

5 February 1902

Gruisfontein, Transvaal;
Uitspanningsfontein,
Fraserburg, Cape Colony.

5 - 6 February 1902

Middelpos,
Sutherland and
Calvinia, Cape Colony.

9 February 1902

Palmietfontein, Orange Free State

10 February 1902

Aties,
Calvinia and
Clanwilliam, Cape Colony.

14 February 1902

Krantz,
Vredendal, Cape Colony.

17 February 1902

Wasberg,
Kimberley, Cape Colony.

18 February 1902

Klippan, Nigel, Transvaal.

20 February 1902

Bothasberg, Middelburg, Transvaal.

23 February 1902

Kalkkrans (Langverwacht),
Holspruit, Orange Free State.

25 February 1902

Battle of Ysterspruit, Klerksdorp, Transvaal.

 

March

7 March 1902

Battle of Tweebosch (De Klipdrif), Sannieshof, Transvaal.

20 - 28 March 1902

Siege, Fort Hendrina, Transvaal.

31 March 1902

Battle of Boschbult, Brakspruit, Transvaal.

 

April

4 - 12 April 1902

Siege of O'Kiep, Cape Colony.

8 April 1902

Hartenbosch, Bultfontein;
Blockhousline, Steenkampskop, Fouriesburg, Orange Free State.

11 April 1902

Battle of Roodewal, Transvaal.

28 April 1902

Bloemfontein (Dewetsdorp), Orange Free State.

 

May

3 May 1902

The Willows, Middelburg, Cape Colony.

6 May 1902

Murder at Holkrans, Vryheid, Natal.

20 May 1902

Marais Station, Cape Colony.

 


Further Reading:

Boer War, 1899 - 1902 

South African (Second Boer) War, 1899 - 1902, Australian Forces, Roll of Honour 

Battles where Australians fought, 1899-1920

 


Citation: South African (Second Boer) War: 1899-1902, Chronology

Posted by Project Leader at 12:01 AM EAST
Updated: Tuesday, 27 April 2010 11:12 AM EADT
Thursday, 18 March 2004
South African (Second Boer) War, 1899 - 1902, Australian Forces, Roll of Honour
Topic: BW - Boer War

South African (Second Boer) War, 1899 - 1902

Australian Forces

Roll of Honour


Poppies on the Roll of Honour, Australian War Memorial, Canberra

 

The Roll of Honour contains the names of all the men known to have served at one time with the various Australian forces and gave their lives in service of Australia, whether as part of the their original unit or another unit during the Boer War.

 

Roll of Honour

Alexander McFarlane ABERLINE, New South Wales Imperial Bushmen, "F" Company.

William John ABRAHAMS, New South Wales Mounted Rifles, "A" Squadron.

Francis Thomas ADAM, 6th West Australian Mounted Infantry.

Sydney AHRENS, 2nd New South Wales Mounted Rifles.

Robert ALDAY, 5th West Australian Mounted Infantry.

Alfred Edward Elkington ALLEN, New South Wales Mounted Rifles, "A" Squadron.

Alfred John ALLINGHAM, 3rd New South Wales Mounted Rifles, "B" Squadron.

John ANDERSON, 7th Australian Commonwealth Horse, "A" Squadron, Queensland.

John Henry ANDERSON, 5th Queensland Imperial Bushmen.

John Alexander Stewart ANDREW, 1st Australian Horse, New South Wales.

Frank ANDREWS, New South Wales Imperial Bushmen, Headquarters.

Thomas Hotspur ANGEL, 3rd West Australian Imperial Bushmen.

James Whamond ANNAT, 3rd Queensland Mounted Infantry.

John Harry ANNING, 5th Queensland Imperial Bushmen.

Aubrey Vincent APTHORPE, 3rd New South Wales Mounted Rifles, "A" Squadron.

Douglas James ARNDELL, 3rd New South Wales Imperial Bushmen.

Samuel Charles ATCHISON, 1st New South Wales Mounted Rifles, "E" Squadron; 1st Australian Regiment.

Marmaduke W ATKINSON, 1st Victorian Mounted Infantry.

Frederick AVARD, New South Wales Lancers.

William Myles AYRE, New South Wales Citizens Bushmen, "B" Squadron.

 

Arthur Thomas BAILEY, 3rd Queensland Mounted Infantry.

Elliot Henry BAILEY, 1st Tasmanian Mounted Infantry Contingent.

William Samuel BARBER, 4th Battalion Australian Commonwealth Horse, S Aust.

Robert BARBOUR, 1st Victorian Mounted Infantry.

Thomas Percy BARKER, 2nd New South Wales Mounted Rifles.

Thomas William BARKER, 1st Tasmanian Mounted Infantry Contingent.

Stanley John BARNARD, 5th Victorian Mounted Rifles.

Dennis Joseph BARRETT, New South Wales Citizens Bushmen, "D" Squadron.

Robert Thomas BARRON, 5th and 6th South Australian Imperial Contingents.

Francis BARTLETT, 2nd South Australian Mounted Rifles.

Edward Percy BARTON, 7th Australian Commonwealth Horse, "B" Squadron, Queensland.

Carl Oswald BASCHE, 1st New South Wales Mounted Rifles, "B" Squadron.

Michael BASTICK, 2nd New South Wales Mounted Rifles.

Edwin Charles Matthew BAWDEN, 4th Victorian Imperial Bushmen.

Harry Monsell BAYLISS, 3rd New South Wales Mounted Rifles, "A" Squadron.

Harold Egbert BEARE, 6th South Australian Imperial Contingent.

Henry Saint-John BEASLEY, 3rd New South Wales Mounted Rifles, "D" Squadron.

Anders Gustav BELIN, 5th Queensland Imperial Bushmen.

John Leo BELLAMY, 3rd New South Wales Imperial Bushmen.

William BENDER, New South Wales Mounted Rifles, "A" Squadron.

Arthur Thomas BENNETT, New South Wales Mounted Rifles, "A" Squadron.

Henry Augustus BENNETT, New South Wales Imperial Bushmen, "E" Company.

Alfred James BENNIER, 5th and 6th South Australian Imperial Contingents.

William Thomas BERRIMAN, 3rd New South Wales Mounted Rifles, "B" Squadron.

Robert Edwin BERRY, 5th Queensland Imperial Bushmen.

Henry Allwright BETTS, 1st Tasmanian Mounted Infantry Contingent.

Isaac BEWLEY, 3rd New South Wales Mounted Rifles, "E" Squadron.

John Wright BIDDLE, 1st New South Wales Mounted Rifles, "B" Squadron.

George Neville BISHOP, 1st West Australian Mounted Infantry.

David BLACK, New South Wales Imperial Bushmen, "D" Company.

Hector Norman BLACK, 3rd New South Wales Imperial Bushmen.

Henry Mitchell BLACK, 1st Tasmanian Mounted Infantry Contingent.

Arthur BLANCK, 6th West Australian Mounted Infantry.

Ernest Henry BLANDFORD, 5th Victorian Mounted Rifles.

Frederick Gregg BLUNT, 5th Queensland Imperial Bushmen.

George William BOLDING, 3rd Victorian Imperial Bushmen.

William Frederick BOLLINGER, 5th West Australian Mounted Infantry.

Louis BOND, 5th Victorian Mounted Rifles.

William Thomas BONNER, 1st Australian Horse, New South Wales.

Arthur Clinton BOURKE, 4th Queensland Imperial Bushmen.

Henry John BOXALL, 5th Victorian Mounted Rifles.

Reginald Stephen Robert Stapylton BREE, 2nd Victorian Mounted Rifles.

Herbert BRENT, 3rd Victorian Imperial Bushmen.

George Edwin BRISTOW, 2nd Victorian Mounted Rifles.

Edmund St John Vincent BRODRICK, 1st Queensland Mounted Infantry.

Arthur BROWN, 2nd New South Wales Mounted Rifles.

Godfrey Hugh BROWN, 3rd Tasmanian Imperial Bushmen.

William Alexander BROWNLEY, 8th Battalion Australian Commonwealth Horse, S Aust.

William Henry BRYCE, 1st Queensland Mounted Infantry.

Alfred George Kernan BUCKINGHAM, 5th Victorian Mounted Rifles.

Henry Martin BUDD, 1st Australian Regiment New South Wales.

Albert Edward BURLEY, 5th Victorian Mounted Rifles.

George Herbert BURNS, 3rd New South Wales Imperial Bushmen.

Joseph BUTLER, 1st Tasmanian Mounted Infantry Contingent.

William BUTLER, 4th Queensland Imperial Bushmen.

Alfred BUTTON, 1st Tasmanian Mounted Infantry Contingent.

George Rowland BUTTON, 5th Victorian Mounted Rifles.

 

Archibald Lochiel CAMERON, 1st New South Wales Mounted Rifles, "E" Squadron; 1st Australian Regiment New South Wales.

Norman Victor CAMERON, 3rd New South Wales Mounted Rifles, "E" Squadron.

Robert CAMERON, New South Wales Citizens Bushmen, "C" Squadron.

Andrew McKenzie CAMPBELL, 3rd New South Wales Mounted Rifles, "E" Squadron.

Robert B CAMPBELL, 1st New South Wales Mounted Rifles, "C" Squadron.

Lachlan John CASKEY, 5th Queensland Imperial Bushmen.

F H CAUGHEY, 5th Victorian Mounted Rifles.

Matthew CEANEY, 6th Queensland Imperial Bushmen.

George CHALLIS, New South Wales Imperial Bushmen, "B" Company.

Charles CHARDON, 5th Queensland Imperial Bushmen.

John CHARLTON, 5th Victorian Mounted Rifles.

Edward Brown CHESHER, New South Wales Citizens Bushmen, "C" Squadron.

Alexander John Henry CHISHOLM, 3rd New South Wales Mounted Rifles, Machine Gun Section.

John George CHRISP, 5th Victorian Mounted Rifles.

James William CHRISTIE, 3rd Victorian Imperial Bushmen.

Peter James CLANCY, 4th Queensland Imperial Bushmen.

William Edward CLANCY, 2nd New South Wales Mounted Rifles.

George Howard CLARK, 5th Queensland Imperial Bushmen.

Walter Ernest CLARK, 2nd Victorian Mounted Rifles.

William George CLARKE, 5th Queensland Imperial Bushmen.

Clarence Chudleigh CLIFFORD, 6th West Australian Mounted Infantry.

John William CLOUGH, 3rd New South Wales Imperial Bushmen.

Bertram H COCHRANE, 5th and 6th South Australian Imperial Contingents.

Murray William COLLETT, 1st West Australian Mounted Infantry.

James COLLINS, 5th Victorian Mounted Rifles.

Michael Joseph COMMINS, 1st Australian Horse, New South Wales.

George Bertram CONLEY, 1st Queensland Mounted Infantry.

Michael CONWAY, 1st West Australian Mounted Infantry.

Edwin Jas CONYBEARE, 1st New South Wales Mounted Rifles, "B" Squadron.

Granville Thomas COOPER, New South Wales Citizens Bushmen, Headquarters.

John COSTELLO, 5th Victorian Mounted Rifles.

Arthur Edward COULSON, 1st Australian Regiment, Victoria.

Sydney Richard COULTER, 5th Victorian Mounted Rifles.

John COUSINS, 5th Queensland Imperial Bushmen.

Francis Gilbert COWELL, 4th Tasmanian Contingent, 2nd Imperial Bushmen.

Reginald Belmore COX, 1st Australian Horse, New South Wales.

George Francis COYLE, 2nd New South Wales Mounted Rifles.

Charles CRAWFORD, 3rd New South Wales Imperial Bushmen.

William John CREELMAN, 4th Victorian Imperial Bushmen.

Thomas Wentworth CRESSY, New South Wales Imperial Bushmen, "B" Company.

David Ross CRICHTON, 2nd New South Wales Mounted Rifles.

John Wyllie CRIGHTON, 4th Victorian Imperial Bushmen.

Charles G CRIPPS, 1st New South Wales Mounted Rifles, "B" Squadron.

Frederick George CROFT, 5th and 6th South Australian Imperial Contingents.

Edward CRONAN, 2nd Queensland Mounted Infantry.

W CROOM, 1st Battalion Australian Commonwealth Horse.

George James CULLEN, 2nd Victorian Mounted Rifles.

Ralph CUMMING, 3rd New South Wales Mounted Rifles, "E" Squadron.

Robert Ross CUMMING, 5th Queensland Imperial Bushmen.

William Jospeh CUMMINGS, New South Wales Citizens Bushmen Contingent.

Thomas CUMNER, 1st Queensland Mounted Infantry.

Charles CUNDY, 3rd Battalion Australian Commonwealth Horse, Tasmanian.

C W B CURRIE, 3rd South Australian Bushmen.

 

Edward DAGGAR, New South Wales Imperial Bushmen, "C" Company.

Joseph DALEY, 3rd New South Wales Mounted Rifles, "C" Squadron.

James George DALLISTON, 5th West Australian Mounted Infantry.

Verdi Robert DALY, New South Wales Mounted Rifles, "A" Squadron.

William Alexander DAMROW, 1st Queensland Mounted Infantry.

Albert Benjamin DAVIDSON, 5th Victorian Mounted Rifles.

George William DAVIDSON, New South Wales Citizens Bushmen, "D" Squadron.

Albert William DAVIS, 6th Queensland Imperial Bushmen.

Cornelius George DAVIS, 4th South Australian Imperial Bushmen.

George DAWS, 4th Queensland Imperial Bushmen.

James DELAHUNTY, 6th West Australian Mounted Infantry.

William DEVITT, 1st Queensland Mounted Infantry.

George Jennings DICKSON, 3rd New South Wales Mounted Rifles, "C" Squadron.

Robert Percy DOOLIN, 1st Tasmanian Mounted Infantry Contingent.

Frederick George DOW, 5th Victorian Mounted Rifles.

James Stirling DOWNES, 3rd New South Wales Imperial Bushmen.

Percy William Chanter DRAGE, 1st New South Wales Mounted Rifles, "D" Squadron.

Harold DRINKWATER, New South Wales Citizens Bushmen, "C" Squadron.

Patrick J DRUM, 1st New South Wales Mounted Rifles, "D" Squadron.

S W DUDLEY, 6th Battalion Australian Commonwealth Horse, Vic.

James Daniel DUFF, New South Wales Citizens Bushmen, "A" Squadron.

Walter DUGDALE, 7th Australian Commonwealth Horse, "A" Squadron, Queensland.

James DUGGAN, 4th Queensland Imperial Bushmen.

William John DUNSTAN, 5th West Australian Mounted Infantry.

 

Alexander William EAGLETON, 5th Queensland Imperial Bushmen.

Alfred EBSWORTH, 1st Australian Horse, New South Wales.

George Albert EDDY, 1st Australian Regiment, Victoria.

Frederick Francis EDWARDS, 5th West Australian Mounted Infantry.

Walter EDWARDS, A Battery Royal Australian Artillery.

Walter Melrose ELLIS, New South Wales Lancers.

William Reynolds EWENS, 6th South Australian Imperial Contingent.

 

James Joseph FAHEY, New South Wales Imperial Bushmen, "F" Company.

James FANTON, 1st New South Wales Mounted Rifles, "B" Squadron.

Martin FARRELL, 2nd New South Wales Mounted Rifles.

Franz Gustav A L FETTING, New South Wales Lancers.

James FINNIGAN, New South Wales Citizens Bushmen, "C" Squadron.

Benjamin FISHER, 6th West Australian Mounted Infantry.

Albert Edward FITZALLEN, 1st Battalion Australian Commonwealth Horse, Tas, 1/2 Coy.

Clive FLINT, New South Wales Mounted Rifles, "A" Squadron.

Thomas FLINT, 6th Queensland Imperial Bushmen.

Robert FORAN, 2nd New South Wales Mounted Rifles.

Harold FORCE, 1st West Australian Mounted Infantry.

John Francis FOREMAN, 2nd New South Wales Mounted Rifles.

Anthony Alexander FORREST, 5th West Australian Mounted Infantry.

George Brooke FORSTER, 2nd New South Wales Mounted Rifles.

George Given FORSYTH, 5th Queensland Imperial Bushmen.

Thomas Barham FOSTER, 4th Victorian Imperial Bushmen.

George William FRANCIS, 2nd Victorian Mounted Rifles.

Donald FRASER, 1st Australian Regiment New South Wales.

Donald FRASER, 1st New South Wales Mounted Rifles, "E" Squadron.

Donald FRASER, New South Wales Citizens Bushmen, "A" Squadron.

John Clarence FRASER, 1st New South Wales Mounted Rifles, "E" Squadron.

William FRASER, 4th West Australian Mounted Infantry.

William FREEMAN, 1st New South Wales Mounted Rifles, "D" Squadron.

Oliver Edwin FRY, 6th West Australian Mounted Infantry.

Thomas A FULTON, 1st New South Wales Mounted Rifles, "C" Squadron.

Richard Joseph FURLONG, 5th West Australian Mounted Infantry.

 

Thomas GALVIN, 1st Tasmanian Mounted Infantry Contingent.

George GANDER, 3rd New South Wales Mounted Rifles, "D" Squadron.

Frederick James GARDINER, New South Wales Imperial Bushmen Contingent, serving with ASC.

Edward GAY, 3rd New South Wales Imperial Bushmen.

David Haxton GIBB, 5th and 6th South Australian Imperial Contingents.

George Henry Flood GIBSON, New South Wales Citizens Bushmen, "A" Squadron.

Charles Anthony GILCHRIST, 1st Australian Regiment New South Wales.

Horace William GILCHRIST, 1st Australian Horse, New South Wales.

Atherly GILHAM, 1st Tasmanian Mounted Infantry Contingent.

Alex George GILPIN, 4th Victorian Imperial Bushmen.

Carlyon GLINN, 5th Victorian Mounted Rifles.

John Edgar GLUYAS, 5th and 6th South Australian Imperial Contingents.

Charles John GOEBEL, 4th Victorian Imperial Bushmen.

Frederick Thomas GOODALL, 5th Queensland Imperial Bushmen.

Herbert Ernest GOODES, 4th South Australian Imperial Bushmen.

Herbert John GOODMAN, 3rd Victorian Imperial Bushmen.

Isaac GOODSELL, Army Medical Corps.

Jerome Theige GORMAN, 6th Queensland Imperial Bushmen.

Charles John GOSPER, 3rd New South Wales Mounted Rifles, "C" Squadron.

Laurence James Watt GOUDIE, 5th Victorian Mounted Rifles.

Bernard GOWING, A Battery Royal Australian Artillery.

Neil GRANT, 1st Australian Regiment, Victoria.

James Mackey GRAY, 3rd New South Wales Mounted Rifles, Drafts.

Ernest William GREEN, 2nd New South Wales Mounted Rifles.

John GREEN, 1st Battalion Australian Commonwealth Horse.

Arthur Percy Briton GREY, New South Wales Citizens Bushmen, "A" Squadron.

Gidgeon James GRIEVE, Special Service Officers, attached to 2nd The Black Watch.

George Allman GRIFFEN, 1st Australian Horse, New South Wales.

 

Harry HADLEY, 5th Victorian Mounted Rifles.

Belton Andrew HALLEY, 1st New South Wales Mounted Rifles, "E" Squadron.

Edgar Anthony HAMBLY, 3rd West Australian Imperial Bushmen.

James HAMILTON, 5th and 6th South Australian Imperial Contingents.

Arthur HAMMOND, 5th West Australian Mounted Infantry.

Richard Frank HAMP, 5th and 6th South Australian Imperial Contingents.

Hugh Hunter HANDCOCK, New South Wales Imperial Bushmen, "C" Company.

George Lawrence HARDY, 2nd South Australian Mounted Rifles.

Henry Cullum HARDY, New South Wales Imperial Bushmen, "A" Company.

Walter HARKER, 2nd New South Wales Mounted Rifles.

Rowland Edward HARKUS, New South Wales Lancers.

Thomas HARLAND, 3rd Battalion Australian Commonwealth Horse.

William Rupert HARRIOTT, 1st New South Wales Mounted Rifles, "C" Squadron.

Thomas William HARRIS, 2nd Battalion Australian Commonwealth Horse.

Henry HARRISON, 5th Victorian Mounted Rifles.

Joseph HARRISON, Army Medical Corps 2nd Contingent.

Robert Glenn HARRISON, 5th Victorian Mounted Rifles.

Peter Stewart HASTIE, 4th Queensland Imperial Bushmen.

James Thomas HAY, 2nd New South Wales Mounted Rifles.

William James HEALY, 5th Victorian Mounted Rifles.

J H HEINJUS, 1st South Australian Mounted Rifles.

John Oliver HELDER, 4th Queensland Imperial Bushmen.

William Muir HENDRY, 5th Queensland Imperial Bushmen.

Herbert Henry HENDY, 5th Victorian Mounted Rifles.

Geoffrey Gordon William HENSMAN, 1st West Australian Mounted Infantry.

Geoffrey Gordon William HENSMAN, 1st West Australian Mounted Infantry.

John Smith HESKETH, 4th Victorian Imperial Bushmen.

Herbert Vincent HEWINS, 5th Victorian Mounted Rifles.

Leslie Charles HILL, 1st New South Wales Mounted Rifles, "E" Squadron.

Frances Emma HINES, Nursing Service.

Malcolm George Patrick HIPWELL, 5th and 6th South Australian Imperial Contingents.

Frederick William HIRTH, 5th and 6th South Australian Imperial Contingents.

Henry James HISCOCK, 2nd Victorian Mounted Rifles.

Vincent Lade HODGMAN, 3rd Battalion Australian Commonwealth Horse, Tasmanian.

William Fleming HOPKINS, 1st Australian Regiment (Medical Staff), Vic.

Charles Forbes HORNER, 4th South Australian Imperial Bushmen.

Nathaniel HORSFALL, 5th and 6th South Australian Imperial Contingents.

Albert HOUGHTON, 5th Victorian Mounted Rifles.

John Francis HOULIHAN, 5th Victorian Mounted Rifles.

Samuel Grau HUBBE, 3rd South Australian Bushmen.

George HULL, 3rd Queensland Mounted Infantry.

James HUME, 3rd West Australian Imperial Bushmen.

Archibald HUMPHRIES, 1st Battalion Australian Commonwealth Horse, Queensland.

Edward Henry HUNT, 5th Queensland Imperial Bushmen.

Robert Thomas HUNTER, 6th West Australian Mounted Infantry.

John Stephen HURST, 4th Victorian Imperial Bushmen.

Leonard Percy HUTTLEY, 4th Tasmanian Contingent, 2nd Imperial Bushmen.

James Archibald HYNDMAN, New South Wales Imperial Bushmen, "B" Company.

 

Ernest George ILES, 4th West Australian Mounted Infantry.

Richard Jeffrey INCH, 3rd New South Wales Imperial Bushmen.

 

William Charles JACKSON, 3rd New South Wales Mounted Rifles, "C" Squadron.

James Henry JACOBS, 3rd New South Wales Mounted Rifles, "C" Squadron.

Edward Roger JACSON, 2nd Tasmanian Imperial Bushmen.

Walter Jospeh JAMES, 1st Australian Horse, New South Wales.

William Walter JAMES, 5th Victorian Mounted Rifles.

Frederick Guin JEFFREYS, 4th Battalion Australian Commonwealth Horse, Vic.

George JOHNSON, 2nd New South Wales Mounted Rifles.

Alfred Gresham JOHNSTON, 5th Victorian Mounted Rifles.

A JONES, 1st Victorian Mounted Infantry.

Hugh Trevor JONES, 3rd New South Wales Mounted Rifles, Drafts.

Victor Stanley JONES, 1st Queensland Mounted Infantry.

Walter JONES, New South Wales Citizens Bushmen, "B" Squadron.

Jephthah JONSON, 4th Victorian Imperial Bushmen.

Ernest Townsend JUCHAN, 6th Queensland Imperial Bushmen.

 

Alfred KATTING, 1st Battalion Australian Commonwealth Horse, Queensland.

James KAY, 4th West Australian Mounted Infantry.

John KELLY, 5th Victorian Mounted Rifles.

John Joseph KELLY, Army Medical Corps 2nd Contingent.

Robert KELLY, New South Wales Imperial Bushmen, "B" Company.

Robert Shaw KELLY, 5th Queensland Imperial Bushmen.

William Patrick KELLY, 3rd New South Wales Imperial Bushmen.

John KILEY, 4th Victorian Imperial Bushmen.

Frederick Isaac KILPATRICK, New South Wales Lancers.

Reuben KIMPTON, 3rd New South Wales Imperial Bushmen.

Alexander KING, New South Wales Imperial Bushmen, "C" Company.

Oscar David KING, 1st Victorian Mounted Infantry.

Wilfred John KIRKLAND, New South Wales Mounted Rifles, "A" Squadron.

George Harold KITE, 1st New South Wales Mounted Rifles, "B" Squadron.

T J KLAFFER, 1st South Australian Mounted Rifles.

Geroge Henry KNOTT, 2nd Victorian Mounted Rifles.

Edwin KNOX, 3rd Victorian Imperial Bushmen.

Walter Henry KOHLER, 2nd New South Wales Mounted Rifles.

 

Edward Allister LAMB, 2nd New South Wales Mounted Rifles.

Henry Spencer LAMB, 5th Victorian Mounted Rifles.

James LAMB, New South Wales Citizens Bushmen, "B" Squadron.

Sidney Lutrell LANDSBOROUGH, 2nd Queensland Mounted Infantry.

Sydney LANDSDALE, 4th South Australian Imperial Bushmen.

William Arthur LASSETTER, New South Wales Imperial Bushmen, "D" Company.

John James LAWRENCE, 5th Victorian Mounted Rifles.

John LEASK, 3rd Queensland Mounted Infantry.

Joseph Edward LEFOE, 3rd New South Wales Mounted Rifles, "D" Squadron.

Franklin H LEGGE, 1st New South Wales Mounted Rifles, "C" Squadron.

Thomas B LENNON, 1st New South Wales Mounted Rifles, "C" Squadron.

Herbert William LENON, 3rd New South Wales Mounted Rifles.

Louis Frances John LETTE, 3rd Tasmanian Imperial Bushmen.

William LILLEY, 5th Queensland Imperial Bushmen.

Alfred LINDNER, 3rd New South Wales Imperial Bushmen.

Stanley LIPSCOMBE, New South Wales Imperial Bushmen, "D" Company.

H E LOCKE, 3rd Battalion Australian Commonwealth Horse.

James Miles LOGAN, New South Wales Citizens Bushmen, "A" Squadron.

Walter H LONEY, Army Medical Corps 2nd Contingent.

James William LYND, 4th Queensland Imperial Bushmen.

Douglas M LYNE, 4th Tasmanian Contingent, 2nd Imperial Bushmen.

 

Warwick MACARTNEY, 5th Queensland Imperial Bushmen.

Charles Edward MACCABE, 4th South Australian Imperial Bushmen.

Douglas Kinneir MACDONALD, 3rd Queensland Mounted Infantry.

John MACFARLANE, 5th Queensland Imperial Bushmen.

William MACFARLANE, 3rd New South Wales Imperial Bushmen.

Archibald Edward MACK, 5th Victorian Mounted Rifles.

George S MACKAY, 1st Battalion Australian Commonwealth Horse, "B" Squadron.

Andrew Ross MACKELLAR, New South Wales Imperial Bushmen, "F" Company.

Keith Kinnaird MACKELLAR, 1st Australian Horse, New South Wales.

Archibald MACKENZIE, 3rd Victorian Imperial Bushmen.

Thomas Henry MAHONEY, 5th Victorian Mounted Rifles.

H G MAIN, 5th and 6th South Australian Imperial Contingents.

John MALCOLM, 6th Queensland Imperial Bushmen.

George MANNS, New South Wales Citizens Bushmen Contingent.

Richard Sydney MARR, 6th Queensland Imperial Bushmen.

Thomas Bradshaw MARSDEN, 2nd South Australian Mounted Rifles.

Albert Edward Charles MARSHALL, 6th South Australian Imperial Contingent.

Edward Sherman MARSHALL, 2nd South Australian Mounted Rifles.

James Edward MASON, 5th Queensland Imperial Bushmen.

Walter MASON, 3rd New South Wales Mounted Rifles, Drafts.

John Thomas MASTERTON, 3rd Queensland Mounted Infantry.

John Ken MATHESON, 6th Queensland Imperial Bushmen.

F G MATTHEWS, 1st South Australian Mounted Rifles.

Alwyne Edward Francis Cornwallis MAUDE, 3rd Queensland Mounted Infantry.

Francis MAXWELL, 4th Queensland Imperial Bushmen.

Bruce Harold MAY, 5th and 6th South Australian Imperial Contingents.

Sydney Selwyn MAYO, 2nd New South Wales Mounted Rifles.

William David MAYS, 4th Victorian Imperial Bushmen.

John Bernard MCCANN, 5th Victorian Mounted Rifles.

John Irwin MCCARTNEY, 3rd Victorian Imperial Bushmen.

Norman MCCAULEY, 3rd New South Wales Mounted Rifles, Drafts.

James MCCLURE, 3rd Victorian Imperial Bushmen.

John MCCORKELL, 5th Victorian Mounted Rifles.

Michael Terence MCDONALD, 3rd Mounted Rifles Contingent, Vic.

Richard Webb MCGILL, 1st New South Wales Mounted Rifles, "B" Squadron.

James MCGILLIVRAY, 5th and 6th South Australian Imperial Contingents.

John MCGOWAN, 2nd Victorian Mounted Rifles.

R MCGREGOR, 6th Battalion Australian Commonwealth Horse.

Robert Henry MCGREGOR, 5th West Australian Mounted Infantry.

George Reginald MCGUINNESS, New South Wales Citizens Bushmen, "A" Squadron.

John MCILVEEN, 5th Queensland Imperial Bushmen.

Thomas MCKAY, 2nd New South Wales Mounted Rifles.

J T MCKENZIE, A Battery Royal Australian Artillery.

William MCKERR, 3rd New South Wales Imperial Bushmen.

Charles MCKINNON, 4th Victorian Imperial Bushmen.

Percy MCLAREN, 3rd Tasmanian Imperial Bushmen.

Simon MCLENNAN, 1st Australian Regiment New South Wales.

Simon MCLENNAN, 1st New South Wales Mounted Rifles, "E" Squadron.

David Cumming MCLEOD, 1st Queensland Mounted Infantry.

Donald John Roderick MCLEOD, 4th Queensland Imperial Bushmen.

John MCNALLY, 5th Victorian Mounted Rifles.

Patrick John MCNAMARA, 3rd New South Wales Imperial Bushmen.

William John MCPHEE, 3rd West Australian Imperial Bushmen.

Neil MCPHERSON, 6th Queensland Imperial Bushmen.

Daniel Peter MEEHAN, New South Wales Citizens Bushmen, "A" Squadron.

William Patrick MEEHAN, 1st Australian Horse, New South Wales.

C J B MERCER, 5th and 6th South Australian Imperial Contingents.

Charles MEREDITH, 4th Queensland Imperial Bushmen.

D F MILLER, 3rd New South Wales Mounted Rifles.

C F MILLMAN, 3rd South Australian Bushmen.

George Henry MILLS, 6th Queensland Imperial Bushmen.

Benjamin MILNER, 5th Queensland Imperial Bushmen.

Edmund Henry MITCHELL, 4th South Australian Imperial Bushmen.

James MITCHELL, New South Wales Citizens Bushmen, "A" Squadron.

Thomas Peter MOHAN, 4th Victorian Imperial Bushmen.

Cuthbert MOLLER, 5th Queensland Imperial Bushmen.

William MONTGOMERIE, 3rd New South Wales Mounted Rifles, "E" Squadron.

George Arthur MONTGOMERY, New South Wales Imperial Bushmen, "A" Company.

Hatherly George MOOR, 1st West Australian Mounted Infantry.

Charles MOORE, 4th Victorian Imperial Bushmen.

John Hartly MOORE, 4th South Australian Imperial Bushmen.

Llewellyn MORGAN, New South Wales Imperial Bushmen, "F" Company.

G A MORIS, 6th West Australian Mounted Infantry.

Edward James MORRIS, New South Wales Imperial Bushmen, "D" Company.

Frank Edward MORRISBY, 1st Battalion Australian Commonwealth Horse, Tas, 1/2 Coy.

J R MORRISON, 3rd New South Wales Mounted Rifles.

Arthur Edward MURPHY, 5th Victorian Mounted Rifles.

Denis MURPHY, 5th Queensland Imperial Bushmen.

Denis Joseph MURRAY, New South Wales Imperial Bushmen, "F" Company.

John Rowan MURRAY, New South Wales Imperial Bushmen, "A" Company.

Walter MURRAY, New South Wales Citizens Bushmen, "B" Squadron.

Peter MURRIE, 6th South Australian Imperial Contingent.

Walter MYLES, New South Wales Citizens Bushmen, "D" Squadron.

 

John Francis NEARY, 3rd New South Wales Mounted Rifles, Drafts.

William NEWLAND, 3rd New South Wales Imperial Bushmen.

Henry NEWLANDS, 5th Victorian Mounted Rifles.

Alexander William NICHOLAS, 4th South Australian Imperial Bushmen.

Frederick NILSON, 6th Queensland Imperial Bushmen.

Charles William NORTON, 3rd Victorian Imperial Bushmen.

 

Edward O'BRIEN, 1st Battalion Australian Commonwealth Horse, "B" Squadron.

Joseph McDall O'CALLAGHAN, 5th Queensland Imperial Bushmen.

Ernest Chalmer OGLE, 1st New South Wales Mounted Rifles, "C" Squadron.

Patrick O'GRADY, New South Wales Imperial Bushmen, "E" Company.

John Ernest O'KEEFE, 3rd New South Wales Mounted Rifles, "B" Squadron.

Charles OLDHAM, 3rd New South Wales Imperial Bushmen.

Samuel Joseph OLIVER, 3rd Victorian Imperial Bushmen.

Charles O'LOUGHLIN, 3rd New South Wales Imperial Bushmen.

John ORAM, Army Medical Corps 1st Contingent.

John ORR, 4th Tasmanian Contingent, 2nd Imperial Bushmen.

 

Albert Stephen PAGE, 4th South Australian Imperial Bushmen.

Frank PAGE, 6th West Australian Mounted Infantry.

Jospeh PALAZZI, 1st New South Wales Mounted Rifles, "E" Squadron.

Albert Thomas PALMER, 4th South Australian Imperial Bushmen.

Herbert Appleton PALMER, 5th Victorian Mounted Rifles.

Walter PARKER, 5th West Australian Mounted Infantry.

James PARNELL, 2nd Queensland Mounted Infantry.

Francis Sydney PERKINS, 3rd New South Wales Imperial Bushmen.

William PETTY, 3rd Victorian Imperial Bushmen.

J PHEGAN, 4th Tasmanian Contingent, 2nd Imperial Bushmen.

Oswald Saunders PITT, 3rd New South Wales Mounted Rifles, Machine Gun Section.

Roland Philip PITT, 1st Tasmanian Mounted Infantry Contingent.

William Shortley POOLE, 4th Queensland Imperial Bushmen.

Alfred Ernest POOLEY, 5th Queensland Imperial Bushmen, originally 4th Queensland Imperial Bushmen.

J W POWELL, 1st South Australian Mounted Rifles.

J W POWELL, 1st South Australian Mounted Rifles.

James Llewellyn POWELL, 4th Victorian Imperial Bushmen.

Thomas Hilton POWELL, 3rd New South Wales Mounted Rifles, "B" Squadron.

James Charles POWER, 5th Queensland Imperial Bushmen.

Herbert Edgar PROSSER, 4th South Australian Imperial Bushmen.

David Hamilton PRUDEN, 3rd Victorian Imperial Bushmen.

 

Benjamin Joseph QUIGLEY, New South Wales Citizens Bushmen, "D" Squadron.

 

Thomas Henry RAGGETT, 3rd Victorian Imperial Bushmen.

James RANKIN, 5th Victorian Mounted Rifles.

Edwin Horace RANSLEY, New South Wales Mounted Rifles, "A" Squadron.

George RAWE, 1st New South Wales Mounted Rifles, "D" Squadron.

Herbert Llewellyn REECE, 1st Queensland Mounted Infantry.

Stanley Spencer REID, 6th West Australian Mounted Infantry.

Phillip John REILLY, New South Wales Mounted Rifles, "A" Squadron.

Charles Matthew REIMERS, 2nd Queensland Mounted Infantry.

Edward Alexander REISENANER, 5th Victorian Mounted Rifles.

Alfred RICHARDS, 3rd New South Wales Mounted Rifles, "A" Squadron.

Robert RICHARDS, 3rd New South Wales Mounted Rifles, Drafts.

James RICHARDSON, 2nd New South Wales Mounted Rifles.

Alexander ROBERTS, 5th Queensland Imperial Bushmen.

James Clark ROBERTS, 1st Australian Regiment, Victoria.

Claude William ROBERTSON, New South Wales Citizens Bushmen, "B" Squadron.

Robert Patrick Norton ROBERTSON, 5th Victorian Mounted Rifles.

Thomas C ROBERTSON, 1st New South Wales Mounted Rifles, "D" Squadron.

John ROSCOE, 3rd West Australian Imperial Bushmen.

Thomas Joel ROSE, 1st Victorian Mounted Infantry.

A ROSS, 1st Australian Regiment, Victoria.

D ROSS, 1st Victorian Mounted Infantry.

Thomas Scott ROSS, 5th Victorian Mounted Rifles.

Ernest James ROWE, 5th Victorian Mounted Rifles.

John E ROWE, 2nd New South Wales Mounted Rifles.

Benjamin RUDHALL, 6th Queensland Imperial Bushmen.

Frederick Winter RUSSELL, 3rd New South Wales Mounted Rifles, "A" Squadron.

James Henry RUSSELL, 3rd New South Wales Imperial Bushmen.

Joseph RUSSELL, New South Wales Citizens Bushmen, "B" Squadron.

Samuel Keira RUSSELL, 6th Queensland Imperial Bushmen.

William RUST, 5th and 6th South Australian Imperial Contingents.

James RYAN, 3rd Battalion Australian Commonwealth Horse.

John Laurence RYAN, 4th Victorian Imperial Bushmen.

 

Arthur Arnold SALE, 3rd Tasmanian Imperial Bushmen.

Robert Westrup SALMON, 1st Australian Regiment, Victoria.

Edward Hugh SALT, 5th Queensland Imperial Bushmen.

Edwin SAMS, 3rd New South Wales Mounted Rifles, "C" Squadron.

William SANDERSON, 5th Queensland Imperial Bushmen.

Otto Frederick SCHUMANN, 5th and 6th South Australian Imperial Contingents.

William SCOTT, 3rd New South Wales Imperial Bushmen.

Herbert Albert SEALEY, 2nd Victorian Mounted Rifles.

John SEMPLE, 6th West Australian Mounted Infantry.

James SEYMOUR, 3rd New South Wales Imperial Bushmen.

Percy Callan SEYMOUR, 4th Victorian Imperial Bushmen.

James Patrick SHANNON, 5th Queensland Imperial Bushmen.

Charles James SHAW, 3rd New South Wales Imperial Bushmen.

H R SHERRINGHAM, 3rd Battalion Australian Commonwealth Horse.

Ralph SIMMONDS, 5th and 6th South Australian Imperial Contingents.

Albert William SISLEY, 2nd New South Wales Mounted Rifles.

James David SLOAN, 3rd South Australian Bushmen.

Duncan William SMALL, 4th Victorian Imperial Bushmen.

Henry James SMART, 2nd Victorian Mounted Rifles.

Alexander SMILEY, 1st New South Wales Mounted Rifles, "D" Squadron.

Albert Edward SMITH, New South Wales Mounted Rifles, "A" Squadron.

Cecil Selwyn SMITH, 3rd New South Wales Mounted Rifles, "B" Squadron.

D'Arcy SMITH, 3rd Battalion Australian Commonwealth Horse.

Frederick Victor SMITH, 1st New South Wales Mounted Rifles, "E" Squadron.

James Anderson SMITH, 4th Victorian Imperial Bushmen.

Sydney James SMITH, 3rd New South Wales Mounted Rifles, "D" Squadron.

Thomas SMITH, Army Medical Corps 1st Contingent.

William SMITH, 3rd New South Wales Imperial Bushmen.

William Alexander SMITH, 5th Victorian Mounted Rifles.

William Edwin SMITH, 1st South Australian Mounted Rifles.

Herbert SOLOMON, 5th West Australian Mounted Infantry.

William SOULTRY, 5th Victorian Mounted Rifles.

Richard Walter SPENCER, 6th West Australian Mounted Infantry.

Robert Aleck SPIDEN, 7th Australian Commonwealth Horse, "A" Squadron Queensland.

Walter Laishlty SPIER, New South Wales Citizens Bushmen, "B" Squadron.

Harry SPIERS, 2nd New South Wales Mounted Rifles.

John SPILLANE, 8th Battalion Australian Commonwealth Horse, S Aust.

Albert Edward SPOWART, 5th Victorian Mounted Rifles.

Eugene Boling Broke ST JOHN, 4th Victorian Imperial Bushmen.

J H STARR, 3rd New South Wales Mounted Rifles.

Arthur J STEVENS, 3rd New South Wales Imperial Bushmen.

Colin STIRLING, 5th Queensland Imperial Bushmen.

Thomas STOCK, 1st Australian Regiment, Victoria.

William STRACHAN, 3rd New South Wales Mounted Rifles.

James STRANG, 4th Queensland Imperial Bushmen.

George William STRATTON, 5th Victorian Mounted Rifles.

Thomas STURGEON, 3rd New South Wales Mounted Rifles, "E" Squadron.

Edward John SULLIVAN, 1st New South Wales Mounted Rifles, Regiment Headquarters.

Frank SUTTIE, 1st Australian Regiment, Victoria.

J D SUTTON, 3rd Battalion Australian Commonwealth Horse.

John Campbell Duncan McPherson SWAN, 3rd Victorian Imperial Bushmen.

 

Herbert TACUBER, 8th Battalion Australian Commonwealth Horse, S Aust.

Henry TAME, 3rd New South Wales Imperial Bushmen.

Herbert Bernden TAME, 3rd New South Wales Imperial Bushmen.

Walter TAME, 3rd New South Wales Imperial Bushmen.

Thomas Kells TAPLIN, 1st Battalion Australian Commonwealth Horse, "C" Squadron.

George TAYLOR, 3rd New South Wales Imperial Bushmen.

William Graham TAYLOR, 1st New South Wales Mounted Rifles, "C" Squadron.

William David TEATE, 6th South Australian Imperial Contingent.

Burke Westwood THOMPSON, 3rd Battalion Australian Commonwealth Horse, Queensland.

Norman E THOMPSON, 1st New South Wales Mounted Rifles, "B" Squadron.

Rupert Melbourne THORNTON, 5th Victorian Mounted Rifles.

Frederick Beal THORPE, 3rd Victorian Imperial Bushmen.

William Edward John THORPE, New South Wales Citizens Bushmen.

John Bates Milne THURSTON, 6th West Australian Mounted Infantry.

J T TOLL, Army Medical Corps 1st Mounted Rifles Contingent, S Aust.

Frank TOOHEY, New South Wales Citizens Bushmen, "C" Squadron.

Richard TOPHAM, 5th Victorian Mounted Rifles.

Frederick Joseph TOTHILL, 4th South Australian Imperial Bushmen.

Graham Voller Dalhousie TREATT, 3rd New South Wales Mounted Rifles, "C" Squadron.

Leslie Dagworth TUNKS, New South Wales Lancers, 1st Contingent.

Charles Thomas Elisha TURNER, 3rd New South Wales Mounted Rifles, Drafts.

 

Charles Edward UMPHELBY, Royal Australian Artillery Special Service Officer.

E A VALPIED, 5th Victorian Mounted Rifles.

Charles VAUGHAN, 4th Victorian Imperial Bushmen.

Patrick VERDON, New South Wales Citizens Bushmen, "A" Squadron.

Albert Arthur VICKERY, 5th and 6th South Australian Imperial Contingents.

 

Herbert William WADDELL, New South Wales Citizens Bushmen, "B" Squadron.

John WADDELL, New South Wales Citizens Bushmen.

William Isaac WADLEY, 3rd Tasmanian Imperial Bushmen.

Victor Oak WAKLEY, 2nd Victorian Mounted Rifles.

Henry Oliver WALFORD, 3rd Victorian Imperial Bushmen.

James Edwin WALKER, New South Wales Citizens Bushmen, "A" Squadron.

Sydney WALKER, 1st Queensland Mounted Infantry.

Harold WALSH, 2nd New South Wales Mounted Rifles.

Charles Richard Douglas WALTER, 6th South Australian Imperial Contingent.

Crosswell Herbert WALTER, 3rd Tasmanian Imperial Bushmen.

John Nathanial WALTON, New South Wales Citizens Bushmen, "C" Squadron.

John WARBURTON, 4th Tasmanian Contingent, 2nd Imperial Bushmen.

Robert Alfred WATSON, 5th Victorian Mounted Rifles.

Richard WEEKS, 2nd New South Wales Mounted Rifles.

George WESTCOTT, 6th West Australian Mounted Infantry.

John WHELAN, 5th Victorian Mounted Rifles.

Frederick William WHINFIELD, 1st New South Wales Mounted Rifles, "B" Squadron.

Frederick Sylvester WHITE, 5th and 6th South Australian Imperial Contingents.

George Henry WHITE, 5th Queensland Imperial Bushmen.

Henry WHITE, 3rd West Australian Imperial Bushmen.

Herbert John WHITE, 5th Queensland Imperial Bushmen.

James Edwin WHITE, 5th Victorian Mounted Rifles.

Robert James Little WHITE, New South Wales Imperial Bushmen, "C" Company.

Clemen Cyril George WHITTLE, 5th and 6th South Australian Imperial Contingents.

Phillip Henry WICKERSON, 1st Battalion Australian Commonwealth Horse, "B" Squadron.

Charles E WILLIAMS, 1st Australian Regiment, Victoria.

Henry WILLIAMS, 3rd New South Wales Mounted Rifles, Headquarters.

James William Nicholas WILLIAMSON, 3rd Victorian Imperial Bushmen.

David WILLIS, 1st New South Wales Mounted Rifles, "E" Squadron.

Albert Herbert WILLSON, 1st Australian Regiment, Victoria.

Charles WILSON, 3rd New South Wales Mounted Rifles, "D" Squadron.

Robert Frank WILSON, 1st Australian Horse, New South Wales.

Thomas Henry WILSON, 6th West Australian Mounted Infantry.

William WOOD, 3rd New South Wales Mounted Rifles, "A" Squadron.

Hugh Prior WOODHAM, 4th South Australian Imperial Bushmen.

Andrew Thomas WOODMAN, 4th Victorian Imperial Bushmen.

George WRIFORD, 1st Queensland Mounted Infantry.

Alfred Edwin WRIGHT, 4th Queensland Imperial Bushmen.

 

Thomas YATES, 4th Victorian Imperial Bushmen.

Lionel Hugh Wardell YOUNG, 4th Queensland Imperial Bushmen.

William Frederick YOUNG, 1st New South Wales Mounted Rifles, "D" Squadron.

 

Lest we forget

 

Further Reading:

Boer War, 1899 - 1902

Battles where Australians fought, 1899-1920

 


Citation: South African (Second Boer) War, 1899 - 1902, Australian Forces, Roll of Honour

Posted by Project Leader at 12:01 AM EAST
Updated: Tuesday, 27 April 2010 10:56 AM EADT
Monday, 15 March 2004
Western Australian Mounted Infantry
Topic: Militia - LHW - WA

 Western Australian Mounted Infantry

Spectemur Agendo

Let us be judged by our deeds


Regimental March -  Marching Through Georgia

 Allied with: King Edward's Horse (The King's Overseas Dominions Regiment).

 

History

The Western Australian Mounted Infantry

The Western Australian Mounted Infantry or known by its common acronym, the “WAMI”. The Regiment was raised on 7 June 1900 as a consolidated mounted formation incorporating the volunteer cavalry units scattered around the southern region of the state of Western Australia. Into the fold came the Bunbury Rifle Volunteers, Mounted Infantry Section which itself was only formed on 20 January 1900 as the mounted section for the Bunbury Rifle Volunteers. This squadron sized formation drew on Troops located at Bunbury, Harvey, Donnybrook and Brunswick Junction. Another squadron came from the Pinjarra Mounted Infantry. Pinjarra had a long tradition of mounted units although none survived. The Pinjarra Mounted Infantry began on 1 March 1900 while the third squadron came from the Geraldton Mounted Infantry which was formed on 1 April 1900. A fourth squadron was created after June 1900 based around the Perth metropolitan area.

After the Commonwealth reorganisation of 1903, the Regiment was renamed to the 18th Australian Light Horse Regiment but still retained the Western Australian Mounted Infantry territorial title within its name. Similarly with the introduction of universal training in 1912, the reorganisation of that year brought with is a name change to 25th Australian Light Horse Regiment but again, the Regiment retained the Western Australian Mounted Infantry territorial title.

During the Great War, the WAMI formed the basis for recruiting the AIF Western Australian Regiment, the 10th Light Horse Regiment. This formation served in Egypt, Gallipoli, the Sinai, Palestine and Syria. On return of the Regiment in 1919, it was decided to retain this name in the Militia Regiment and so another name change occurred and henceforth the 25th was known as the 10th (WAMI) Light Horse Regiment, a name it has retained through all different permutations of this unit until the current day.

Appearance

Uniform - Khaki

Plume - Emu Feathers

 

District: Western Australia

Western Australian Mounted Infantry

The WAMI (Western Australian Mounted Infantry) was known later as 18th Australian Light Horse, 25th Australian Light Horse and finally the 10th Australian Light Horse.


Regimental Structure 1900-1920

This section explores the evolution of the Regiment from its first origins as a Commonwealth formation. Each year maps the movement of men and often locations of the various Squadrons and Troops. To get the flavour of the Regiment, it is best to begin the journey at 1900 and follow though each year till the end.

Western Australian Mounted Infantry, 1900

Western Australian Mounted Infantry, 1901

Western Australian Mounted Infantry, 1902

Western Australian Mounted Infantry, March 1903

18th (WAMI) Australian Light Horse Regiment, 1903

18th (WAMI) Australian Light Horse Regiment, 1904

18th (WAMI) Australian Light Horse Regiment, 1905

18th (WAMI) Australian Light Horse Regiment, 1906

18th (WAMI) Australian Light Horse Regiment, 1907

18th (WAMI) Australian Light Horse Regiment, 1908

18th (WAMI) Australian Light Horse Regiment, 1909

18th (WAMI) Australian Light Horse Regiment, 1910

18th (WAMI) Australian Light Horse Regiment, 1911

18th (WAMI) Australian Light Horse Regiment, January 1912

25th (WAMI) Australian Light Horse Regiment, July 1912

25th (WAMI) Australian Light Horse Regiment, 1913

25th (WAMI) Australian Light Horse Regiment, 1914

25th (WAMI) Australian Light Horse Regiment, 1915

25th (WAMI) Australian Light Horse Regiment, 1916

25th (WAMI) Australian Light Horse Regiment, 1917

25th (WAMI) Australian Light Horse Regiment, 1918

10th (WAMI) Australian Light Horse Regiment, 1919

10th (WAMI) Australian Light Horse Regiment, 1920

Miscellaneous items about the Western Australian Mounted Infantry

Western Australian Mounted Infantry Troops and Locations, 1900-1920

Western Australian Mounted Infantry Officers, 1897-1920

Western Australian Mounted Infantry members who served in the AIF

 

Further Reading:

Light Horse Militia in Australia from 1899-1920 

 


Citation: Western Australian Mounted Infantry

Posted by Project Leader at 12:01 AM EAST
Updated: Sunday, 4 July 2010 7:14 PM EADT
Saturday, 28 February 2004
12th/26th Australian Light Horse, Contents
Topic: Militia - LHT - 12/26

12th/26th ALH

12th/26th Australian Light Horse

Contents

Tasmanian Mounted Infantry [1900 - 1903]
12th (Tasmanian Mounted Infantry) Australian Light Horse [1903 - 1912]
26th (Tasmanian Mounted Infantry) Australian Light Horse [1912 - 1921]
22nd (Tasmanian Mounted Infantry) Australian Light Horse [1921 - 1930]
3rd (Tasmanian Mounted Infantry) Australian Light Horse [1930 - 1933]
22nd (Tasmanian Mounted Infantry) Australian Light Horse [1933 - 1942]
22nd (Tasmanian Mounted Infantry) Motor Regiment [1942 - 1943]

Pro Rege et Patria - for King and country

 Allied with: King Edward's Horse (The King's Overseas Dominions Regiment).

 

History

Below is a brief historical outline from RK Peacock, Evolution of Australian Light Horse Regiments 1841-1935,  Unpublished MSS, c.1936, p. 22. 

This regiment owes its origin to the formation, in 1960, of a mounted corps of rifles at Launceston. In 1861 the corps carried the designation of Launceston Mounted Rifles for two years (1863). In this year there was also formed at Hobart a mounted corps known as the Rocket Troop. By 1865 the corps at Launceston had evolved itself into what was known as the 1st Light Cavalry Corps and remained as such until 1887.

During the year 1899 a division of Tasmania Mounted Infantry was formed at Ulverstone and in 1900 the Mounted Infantry in Tasmania consisted of one company at Hobart and a division each at Ulverstone, Brown"s River, Brighton, Sorrell and Deloraine. On the Federal re-organisation of 1903 the company at Hobart, the Ulverstone division (or troop which it then was) together with a troop from Ross, were formed into the 12th Australian Light Horse Regiment. In 1912 the 12th became the 26th Light Horse (Tasmanian Mounted Infantry) continuing as such until 1921 when its designation was altered to 22nd Light Horse (Tasmanian Mounted Infantry).

 

Items

History

Tasmanian Mounted Infantry, Ulverston Troop Nominal Roll, 1899 - 1901 

Tasmanian Mounted Infantry, Nominal Roll, 1 December 1902

 

Regimental Structure 1900 -1920

This section explores the evolution of the Regiment from its first origins as a Commonwealth formation. Each year maps the movement of men and often locations of the various Squadrons and Troops. To get the flavour of the Regiment, it is best to begin the journey at 1900 and follow though each year till the end.

Tasmanian Mounted Infantry

Tasmanian Mounted Infantry, 1900

Tasmanian Mounted Infantry, 1901

Tasmanian Mounted Infantry, 1902

Tasmanian Mounted Infantry, June 1903

 

12th Australian Light Horse

12th (Tasmanian Mounted Infantry) Australian Light Horse, December 1903

12th (Tasmanian Mounted Infantry) Australian Light Horse, 1904

12th (Tasmanian Mounted Infantry) Australian Light Horse, 1905

12th (Tasmanian Mounted Infantry) Australian Light Horse, 1906

12th (Tasmanian Mounted Infantry) Australian Light Horse, 1907

12th (Tasmanian Mounted Infantry) Australian Light Horse, 1908

12th (Tasmanian Mounted Infantry) Australian Light Horse, 1909

12th (Tasmanian Mounted Infantry) Australian Light Horse, 1910

12th (Tasmanian Mounted Infantry) Australian Light Horse, 1911

12th (Tasmanian Mounted Infantry) Australian Light Horse, June 1912

 

26th Australian Light Horse 

26th (Tasmanian Mounted Infantry) Australian Light Horse, December 1912

26th (Tasmanian Mounted Infantry) Australian Light Horse, 1913

26th (Tasmanian Mounted Infantry) Australian Light Horse, 1914

26th (Tasmanian Mounted Infantry) Australian Light Horse, 1915

26th (Tasmanian Mounted Infantry) Australian Light Horse, 1916

26th (Tasmanian Mounted Infantry) Australian Light Horse, 1917

26th (Tasmanian Mounted Infantry) Australian Light Horse, 1918

26th (Tasmanian Mounted Infantry) Australian Light Horse, 1919

26th (Tasmanian Mounted Infantry) Australian Light Horse, 1920

 

 

Roll of Honour

12th/26th Australian Light Horse, Contents

Lest We Forget

 

Further Reading:

12th/26th Australian Light Horse

Tasmanian Militia

Australian Militia Light Horse

 


Citation: 12th/26th Australian Light Horse, Contents

Posted by Project Leader at 12:01 AM EAST
Updated: Thursday, 1 July 2010 11:56 AM EADT

Newer | Latest | Older

Full Site Index


powered by FreeFind
Let us hear your story: You can tell your story, make a comment or ask for help on our forum.

Desert Column Forum

A note on copyright

The Australian Light Horse Studies Centre is a not for profit and non profit group whose sole aim is to write the early history of the Australian Light Horse from 1900 - 1920. It is privately funded and the information is provided by the individuals within the group and while permission for the use of the material has been given for this site for these items by various donors, the residual and actual copyright for these items, should there be any, resides exclusively with the donors. The information on this site is freely available for private research use only and if used as such, should be appropriately acknowledged. To assist in this process, each item has a citation attached at the bottom for referencing purposes.

Please Note: No express or implied permission is given for commercial use of the information contained within this site.

A note to copyright holders

The Australian Light Horse Studies Centre has made every endeavour to contact copyright holders of material digitised for this blog and website and where appropriate, permission is still being sought for these items. Where replies were not received, or where the copyright owner has not been able to be traced, or where the permission is still being sought, the Australian Light Horse Studies Centre has decided, in good faith, to proceed with digitisation and publication. Australian Light Horse Studies Centre would be happy to hear from copyright owners at any time to discuss usage of this item.

Contact

Australian Light Horse Studies Centre

eXTReMe Tracker