Make your own free website on Tripod.com
« October 2007 »
S M T W T F S
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
You are not logged in. Log in


Search the site:


powered by FreeFind
Volunteer with us.

Entries by Topic All topics  
A Latest Site News
A - Using the Site
AAA Volunteers
AAB-Education Centre
AAC-Film Clips
AAC-Photo Albums
AIF & MEF & EEF
AIF - Lighthorse
AIF - ALH - A to Z
AIF - DMC
AIF - DMC - Or Bat
AIF - DMC - Anzac MD
AIF - DMC - Aus MD
AIF - DMC - British
AIF - DMC - BWI
AIF - DMC - French
AIF - DMC - Indian
AIF - DMC - Italian
AIF - DMC - Medical
AIF - DMC - Remounts
AIF - DMC - Scouts
AIF - DMC - Sigs
AIF - DMC - Sigs AirlnS
AIF - DMC - 1 Sig Sqn
AIF - DMC - 2 Sig Sqn
AIF - DMC - Eng
AIF - DMC - Eng 1FSE
AIF - DMC - Eng 2FSE
AIF - DMC - GSR
AIF - 1B - 1 LHB
AIF - 1B - 6 MVS
AIF - 1B - 1 LHMGS
AIF - 1B - 1 Sig Trp
AIF - 1B - 1 LHFA
AIF - 1B - 1 LHR
AIF - 1B - 2 LHR
AIF - 1B - 3 LHR
AIF - 2B - 2 LHB
AIF - 2B - 7 MVS
AIF - 2B - 2 LHFA
AIF - 2B - 2 LHMGS
AIF - 2B - 2 Sig Trp
AIF - 2B - 5 LHR
AIF - 2B - 6 LHR
AIF - 2B - 7 LHR
AIF - 3B - 3 LHB
AIF - 3B - 8 MVS
AIF - 3B - 3 LHB Sigs
AIF - 3B - 3 LHFA
AIF - 3B - 3 LHMGS
AIF - 3B - 3 Sig Trp
AIF - 3B - 8 LHR
AIF - 3B - 9 LHR
AIF - 3B - 10 LHR
AIF - 4B - 4 LHB
AIF - 4B - 4 Sig Trp
AIF - 4B - 9 MVS
AIF - 4B - 4 LHFA
AIF - 4B - 4 LHMGS
AIF - 4B - 4 LHR
AIF - 4B - 11 LHR
AIF - 4B - 12 LHR
AIF - 5B - 5 LHB
AIF - 5B - 10 MVS
AIF - 5B - 5 LHFA
AIF - 5B - 5 Sig Trp
AIF - 5B - ICC
AIF - 5B - 14 LHR
AIF - 5B - 15 LHR
AIF - 5B - 1er Regt
AIF - 5B - 2 NZMGS
AIF - AASC
AIF - Aboriginal LH
AIF - Badges
AIF - Cars
AIF - Chinese LH
AIF - Double Sqns
AIF - Engineers
AIF - Fr - 22 Corps
AIF - Fr - 13 LHR
AIF - Honour Roll
AIF - HQ - 3rd Echelon
AIF - Marching Songs
AIF - Misc Topics
AIF - NZMRB
AIF - NZMRB - AMR
AIF - NZMRB - CMR
AIF - NZMRB - EFT
AIF - NZMRB - NZMFA
AIF - NZMRB - NZMGS
AIF - NZMRB - OMR
AIF - NZMRB - Sig-Trp
AIF - NZMRB - WMR
AIF - Ships
AIF - Ships - Encountr
AIF - Ships - Una
AIF - WFF
AIF - Wireless Sqn
Battles
BatzA - Australia
BatzA - Broken Hill
BatzA - Liverpool
BatzA - Merivale
BatzB - Boer War
BatzB - Bakenlaagte
BatzB - Belmont
BatzB - Bothaville
BatzB - Buffels Hoek
BatzB - Coetzees Drift
BatzB - Diamond Hill
BatzB - Driefontein
BatzB - Elands
BatzB - Graspan
BatzB - Grobelaar
BatzB - Grootvallier
BatzB - Hartebestfontn
BatzB - Houtnek
BatzB - Karee Siding
BatzB - Kimberley
BatzB - Koster River
BatzB - Leeuw Kop
BatzB - Mafeking
BatzB - Magersfontein
BatzB - Modder River
BatzB - Onverwacht
BatzB - Paardeberg
BatzB - Palmietfontein
BatzB - Pink Hill
BatzB - Poplar Grove
BatzB - Rhenoster
BatzB - Sannahs Post
BatzB - Slingersfontn
BatzB - Stinkhoutbm
BatzB - Sunnyside
BatzB - Wilmansrust
BatzB - Wolvekuil
BatzB - Zand River
BatzG - Gallipoli
BatzG - Anzac
BatzG - Aug 1915
BatzG - Baby 700
BatzG - Evacuation
BatzG - Hill 60
BatzG - Hill 971
BatzG - Krithia
BatzG - Lone Pine
BatzG - Nek
BatzJ - Jordan Valley
BatzJ - 1st Amman
BatzJ - 2nd Amman
BatzJ - Abu Tellul
BatzJ - Es Salt
BatzJ - JV Maps
BatzJ - Ziza
BatzM - Mespot
BatzM - Baghdad
BatzM - Ctesiphon
BatzM - Daur
BatzM - Kurna
BatzM - Kut el Amara
BatzM - Ramadi
BatzN - Naval
BatzN - AE1
BatzN - Cocos Is
BatzN - Heligoland
BatzN - Marmara
BatzN - Zeebrugge
BatzN - Zeppelin L43
BatzNG - Bitapaka
BatzO - Other
BatzO - Baku
BatzO - Egypt 1919
BatzO - Emptsa
BatzO - Karawaran
BatzO - Peitang
BatzO - Wassa
BatzP - Palestine
BatzP - 1st Gaza
BatzP - 2nd Gaza
BatzP - 3rd Gaza
BatzP - Aleppo
BatzP - Amwas
BatzP - Ayun Kara
BatzP - Bald Hill
BatzP - Balin
BatzP - Beersheba
BatzP - Berkusieh
BatzP - Damascus
BatzP - El Auja
BatzP - El Buggar
BatzP - El Burj
BatzP - Haifa
BatzP - Huj
BatzP - JB Yakub
BatzP - Kaukab
BatzP - Khan Kusseir
BatzP - Khuweilfe
BatzP - Kuneitra
BatzP - Megiddo
BatzP - Nablus
BatzP - Rafa
BatzP - Sasa
BatzP - Semakh
BatzP - Sheria
BatzP - Surafend
BatzP - Wadi Fara
BatzS - Sinai
BatzS - Bir el Abd
BatzS - El Arish
BatzS - El Mazar
BatzS - El Qatiya
BatzS - Jifjafa
BatzS - Magdhaba
BatzS - Maghara
BatzS - Romani
BatzS - Suez 1915
BatzSe - Senussi
BatzWF - Westn Front
BW - Boer War
BW - NSW
BW - NSW - 1ACH
BW - NSW - 1NSWMR
BW - NSW - 2NSWMR
BW - NSW - 3ACH
BW - NSW - 3NSWIB
BW - NSW - 3NSWMR
BW - NSW - 5ACH
BW - NSW - A Bty RAA
BW - NSW - AAMC
BW - NSW - Aust H
BW - NSW - Lancers
BW - NSW - NSW Inf
BW - NSW - NSWCBC
BW - NSW - NSWIB
BW - NSW - NSWMR_A
BW - NZ
BW - Qld
BW - Qld - 1ACH
BW - Qld - 1QMI
BW - Qld - 2QMI
BW - Qld - 3ACH
BW - Qld - 3QMI
BW - Qld - 4QIB
BW - Qld - 5QIB
BW - Qld - 6QIB
BW - Qld - 7ACH
BW - QLD - AAMC
BW - SA
BW - SA - 1SAMR
BW - SA - 2ACH
BW - SA - 2SAMR
BW - SA - 3SACB
BW - SA - 4ACH
BW - SA - 4SAIB
BW - SA - 5SAIB
BW - SA - 6SAIB
BW - SA - 8ACH
BW - SA - AAMC
BW - Tas
BW - Tas - 1ACH
BW - Tas - 1TIB
BW - Tas - 1TMI
BW - Tas - 2TB
BW - Tas - 2TIB
BW - Tas - 3ACH
BW - Tas - 8ACH
BW - Vic
BW - Vic - 1VMI
BW - Vic - 2ACH
BW - Vic - 2VMR
BW - Vic - 3VB
BW - Vic - 4ACH
BW - Vic - 4VIB
BW - Vic - 5VMR
BW - Vic - 6ACH
BW - Vic - AAMC
BW - Vic - Scot H
BW - WA
BW - WA - 1WAMI
BW - WA - 2ACH
BW - WA - 2WAMI
BW - WA - 3WAB
BW - WA - 4ACH
BW - WA - 4WAMI
BW - WA - 5WAMI
BW - WA - 6WAMI
BW - WA - 8ACH
BW Gen - Campaign
BW Gen - Soldiers
BW General
Cavalry - General
Diary - Schramm
Egypt - Heliopolis
Egypt - Mena
Gen - Ataturk Pk, CNB
Gen - Australia
Gen - Legends
Gen - Query Club
Gen - St - NSW
Gen - St - Qld
Gen - St - SA
Gen - St - Tas
Gen - St - Vic
Gen - St - WA
Gm - German Items
Gm - Bk - 605 MGC
GW - 11 Nov 1918
GW - Atrocities
GW - August 1914
GW - Biographies
GW - Propaganda
GW - Spies
GW - We forgot
Militia 1899-1920
Militia - Area Officers
Militia - Inf - Infantry
Militia - Inf - 1IB
Militia - Inf - 2IB
Militia - Inf - 3IB
Militia - Inf - NSW
Militia - Inf - Qld
Militia - Inf - SA
Militia - Inf - Tas
Militia - Inf - Vic
Militia - Inf - WA
Militia - K.E.Horse
Militia - LH
Militia - LH - Regts
Militia - LH - 1LHB
Militia - LH - 2LHB
Militia - LH - 3LHB
Militia - LH - 4LHB
Militia - LH - 5LHB
Militia - LH - 6LHB
Militia - LHN - NSW
Militia - LHN - 1/7/1
Militia - LHN - 2/9/6
Militia - LHN - 3/11/7
Militia - LHN - 4/6/16
Militia - LHN - 5/4/15
Militia - LHN - 6/5/12
Militia - LHN - 28
Militia - LHQ - Qld
Militia - LHQ - 13/2
Militia - LHQ - 14/3/11
Militia - LHQ - 15/1/5
Militia - LHQ - 27/14
Militia - LHS - SA
Militia - LHS - 16/22/3
Militia - LHS - 17/23/18
Militia - LHS - 24/9
Militia - LHT - Tas
Militia - LHT - 12/26
Militia - LHV - Vic
Militia - LHV - 7/15/20
Militia - LHV - 8/16/8
Militia - LHV - 9/19
Militia - LHV - 10/13
Militia - LHV - 11/20/4
Militia - LHV - 19/17
Militia - LHV - 29
Militia - LHW - WA
Militia - LHW-18/25/10
Militia - Military Orders
Militia - Misc
MilitiaRC - Rifle Clubs
MilitiaRC - NSW
MilitiaRC - NT
MilitiaRC - Qld
MilitiaRC - SA
MilitiaRC - Tas
MilitiaRC - Vic
MilitiaRC - WA
Militiaz - New Zealand
Tk - Turkish Items
Tk - Army
Tk - Bks - Books
Tk - Bks - 1/33IR
Tk - Bks - 27th IR
Tk - Bks - Air Force
Tk - Bks - Yildirim
Tk - POWs
Wp - Weapons
Wp - Hotchkiss Cav
Wp - Hotchkiss PMG
Blog Tools
Edit your Blog
Build a Blog
RSS Feed
View Profile
Open Community
Post to this Blog
Site Index
Education Centre
LH Militia
Boer War
Transport Ships
LH Battles
ALH - Units
ALH - General
Aboriginal Light H
Weapons
Ottoman Sources

"At a mile distant their thousand hooves were stuttering thunder, coming at a rate that frightened a man - they were an awe inspiring sight, galloping through the red haze - knee to knee and horse to horse - the dying sun glinting on bayonet points..." Trooper Ion Idriess

The Australian Light Horse Studies Centre aims to present an accurate history as chroniclers of early Australian military developments from 1899 to 1920.

The Australian Light Horse Studies Centre site holds over 12,000 entries and is growing daily.

Contact: Australian Light Horse Studies Centre

Let us hear your story: You can tell your story, make a comment or ask for help on our Australian Light Horse Studies Centre Forum called:

Desert Column Forum

WARNING: This site contains: names, information and images of deceased people; and, language which may be considered inappropriate today.

Thursday, 4 October 2007
The Battle of Broodseinde, Belgium, 4 October 1917, Roll of Honour
Topic: BatzWF - Westn Front

The Battle of Broodseinde

Belgium, 4 October 1917

Australian Imperial Force

Roll of Honour

 

Poppies on the Roll of Honour, Australian War Memorial, Canberra

 

The Roll of Honour contains the names of all the men known to have given their lives in service of Australia during the Battle of Broodseinde, Belgium, 4 October 1917.

 

Roll of Honour

 

Albert Edward ABBOTT, 26th Infantry Battalion.

William Henry ACQUROFF, 6th Infantry Battalion.

Ralph Harley ADAMS, 8th Infantry Battalion.

Edward A'HEARN, 44th Infantry Battalion.

Archibald AHERN, 25th Infantry Battalion.

Thomas Duff Anderson AITKEN, 8th Field Artillery Brigade.

Joseph AKERS, 7th Infantry Battalion.

Reginald ALDERSON, 42nd Infantry Battalion.

Francis Oliver ALEXANDER, 21st Infantry Battalion.

Percy Reginald ALEXANDER, 2nd Machine Gun Company.

George Thomas ALFORD, 7th Infantry Battalion.

Archie ALLAN, 7th Infantry Battalion.

John Percival ALLAN, 25th Infantry Battalion.

George ALLEN, 10th Machine Gun Company.

Herbert ALLEN, 21st Infantry Battalion.

Frederick Theodore ALLWOOD, 4th Infantry Battalion.

Gordon ANDERSON, 28th Infantry Battalion.

Leslie Alexander ANDERSON, 7th Infantry Battalion.

Maxwell Harcourt ANDERSON, 28th Infantry Battalion.

William ANDERSON, 5th Infantry Battalion.

John Noel ANGLES, 8th Field Artillery Brigade.

Roy Harlow ANGUS, 28th Infantry Battalion.

Henry Stewart ANQUETIL, 2nd Machine Gun Company.

Alfred Erold ANSELL, 42nd Infantry Battalion.

Arthur George ANSON, 22nd Infantry Battalion.

Victor Ewart Gladstone ARIANSEN, 3rd Infantry Battalion.

George Alexander ARMSTRONG, 44th Infantry Battalion.

Henry Trevalyn Stott ARMSTRONG, 21st Infantry Battalion.

William Crouch ARMSTRONG, 26th Infantry Battalion.

Leslie Roy ARNHEIM, 1st Field Ambulance.

George Alfred ARTHUR, 38th Infantry Battalion.

Dennis George ASHBY, 4th Infantry Battalion.

Reginald Oliver ASHTON, 8th Infantry Battalion.

John ASQUITH, 3rd Infantry Battalion.

Arthur Shoobridge ATKINS, 40th Infantry Battalion.

Evared AUSTIN, 8th Machine Gun Company.

 

Geoffrey De Talworth BACKHOUSE, 36th Australian Heavy Artillery Group.

Percival Stanley BACKMAN, 6th Infantry Battalion.

Charles Henry BAINBRIDGE, 5th Infantry Battalion.

Ernest Aubrey BAKER, 37th Infantry Battalion.

Frederick Haydon BAKER, 1st Infantry Battalion.

William Thomas BAKER, 43rd Infantry Battalion.

Edgar BALDOCK, 3rd Machine Gun Company.

Frederick Christian William BALLERUM, 8th Infantry Battalion.

Aloysius BANKS, 24th Infantry Battalion.

Peter BANKS, 4th Infantry Battalion.

Thomas Harkins BARCLAY, 7th Infantry Battalion.

William Augustine BARKAS, 6th Infantry Battalion.

Arthur BARKER, 7th Machine Gun Company.

Basil Bernard BARNES, 21st Infantry Battalion.

Ernest Gregory BARNES, 10th Machine Gun Company.

Leslie James BARNES, 3rd Infantry Battalion.

Robert BARNES, 1st Infantry Battalion.

William Patrick BARNES, 39th Infantry Battalion.

Harold BARNETT, 4th Infantry Battalion.

Leslie Godfrey BARR, 9th Field Company Engineers.

Alfred Herbert BARRATT, 2nd Pioneer Battalion.

William Horne BARRETT, 39th Infantry Battalion.

William BARRIE, 1st Infantry Battalion.

Francis Sydney Keith BARTLETT, 39th Infantry Battalion.

Reginald Percy BARTRAM, 37th Infantry Battalion.

Harry Cyril BASTOW, 8th Infantry Battalion.

Vernon Alfred Charles BATCHELOR, 4th Field Artillery Brigade.

Edgar Arthur BAUGH, 39th Infantry Battalion.

Frederick Percival Lancelot BAWDEN, 8th Infantry Battalion.

Charles Edward BEAMAN, 25th Infantry Battalion.

Daniel Leonard BEAMES, 8th Infantry Battalion.

James William BEAR, 3rd Infantry Battalion.

John James BECKHAM, 6th Light Trench Mortar Battery.

George Alfred BEDDELL, 7th Infantry Battalion.

Bertram BEGG, 7th Machine Gun Company.

Leonard Charles BEGGS, 41st Infantry Battalion.

Marmaduke BEIL, 25th Infantry Battalion.

Allan Ross BELL, 7th Infantry Battalion.

James Claude BELL, 3rd Infantry Battalion.

John Charlton BELL, 24th Infantry Battalion.

Edward BELLISS, 27th Infantry Battalion.

Robert Avenel BENNET, 13th Field Artillery Brigade.

Frederick Thomas BENNETT, 21st Infantry Battalion.

Robert Burton BENNETT, 4th Infantry Battalion.

Alfred Arthur BENNING, 44th Infantry Battalion.

Guy Marten BERRY, 2nd Division Signal Company.

Alexander Thomas BETHUNE, 22nd Infantry Battalion.

Frederick James BETTS, 8th Infantry Battalion.

Stephen Charles BETTS, 24th Infantry Battalion.

John Thomas BIGGIN, 8th Infantry Battalion.

Herbert Alfred BIGGS, 7th Infantry Battalion.

William Herbert BIRRELL, 7th Infantry Battalion.

Alfred Norman BISHOP, 43rd Infantry Battalion.

Joseph Charles BISSELL, 13th Field Artillery Brigade.

David BLACK, 21st Infantry Battalion.

Gordon Alexander BLACK, 39th Infantry Battalion.

William Thomas BLACKWOOD, 6th Infantry Battalion.

Sydney BLAKE, 7th Infantry Battalion.

Robert BLANCHARD, 22nd Infantry Battalion.

James Francis BLIGH, 38th Infantry Battalion.

Ronald Champ BLOM, 22nd Infantry Battalion.

George Aubrey BLUNDELL, 21st Infantry Battalion.

Gilbert John BLYTHMAN, 39th Infantry Battalion.

Thomas Michael BOLGER, 21st Infantry Battalion.

Norman Edward BOLTON, 10th Machine Gun Company.

Claude Edward BOND, 43rd Infantry Battalion.

Alfred Edmund BONHAM, 7th Machine Gun Company.

Charles BONNAR, 25th Infantry Battalion.

Percival Cyril BONNER, 7th Infantry Battalion.

Frederick Herbert BOOTH, 36th Australian Heavy Artillery Group.

William Robert BOOTH, 7th Infantry Battalion.

John Albert Victor BOSLEY, 39th Infantry Battalion.

Ernest George Henry BOTT, 21st Infantry Battalion.

Albert Ernest BOTTOMLEY, 5th Field Ambulance.

James John BOURKE, 2nd Infantry Battalion.

William BOURKE, 37th Infantry Battalion.

Albert Thomas BOWDEN, 39th Infantry Battalion.

William BOWLING, 1st Infantry Battalion.

Albert Henry Claude BOWMAN, 5th Infantry Battalion.

Thomas Hewett BOYD, 6th Infantry Battalion.

Harold Charles BOYLE, 6th Infantry Battalion.

Cornelius Patrick BRADBURN, 23rd Machine Gun Company.

John BRADSHAW, 4th Infantry Battalion.

Stanley Geulph BRADSHAW, 39th Infantry Battalion.

William Alexander BRADSHAW, 24th Infantry Battalion.

Cecil Roy BRADY, 43rd Infantry Battalion.

Richard Luke BRENNAN, 5th Infantry Battalion.

Thomas BREW, 2nd Infantry Battalion.

Arthur Clarence BREWSTER, 23rd Infantry Battalion.

Joseph BRIDDICK, 4th Infantry Battalion.

Robert Graham BRIDGES, 22nd Infantry Battalion.

Albert Roy BRIEN, 25th Infantry Battalion.

Ernest BRIGGS, 37th Infantry Battalion.

William BRIMELOW, 22nd Infantry Battalion.

Sydney James BRITTON, 26th Infantry Battalion.

Peter Dow BROCK, 21st Infantry Battalion.

Ralph William BROCKMAN, 43rd Infantry Battalion.

James Cameron BROOKS, 18th Infantry Battalion.

John Robert BROOKS, 2nd Infantry Battalion.

James BROPHY, 36th Australian Heavy Artillery Group.

John BROSKOM, 4th Infantry Battalion.

Arthur Archie BROTHERHOOD, 1st Machine Gun Company.

Thomas BROTHERSTON, 44th Infantry Battalion.

Arthur Ernest BROWN, 40th Infantry Battalion.

Edmund George BROWN, 1st Field Company Engineers.

George Joseph Richard BROWN, 28th Infantry Battalion.

Harold Henry BROWN, 20th Infantry Battalion.

Joseph Robert BROWN, 3rd Infantry Battalion.

Kenneth George Adam BROWN, 2nd Pioneer Battalion.

William George BROWN, 42nd Infantry Battalion.

Arthur John BRUDERLIN, 8th Machine Gun Company.

Joseph Edward BRUNTON, 2nd Infantry Battalion.

Edward Arthur BRYANS, 3rd Infantry Battalion.

Henry Edward BRYANT, 22nd Infantry Battalion.

Frederick Edward BRYEN, 37th Infantry Battalion.

John Laurence BUBB, 21st Infantry Battalion.

Richard George BUCKTON, 4th Infantry Battalion.

George Henry BUFFERY, 36th Australian Heavy Artillery Group.

Richmond Russell BULL, 39th Infantry Battalion.

Eric BURGESS, 14th Field Artillery Brigade.

Joseph Bird BURGESS, 14th Field Artillery Brigade.

Edward BURGOYNE, 27th Infantry Battalion.

Alfred John BURN, 2nd Field Artillery Brigade.

Frederick BURNES, 7th Infantry Battalion.

Robert Venn BURTON, 43rd Infantry Battalion.

William Stephen BURTON, 42nd Infantry Battalion.

John BYRNES, 3rd Infantry Battalion.

Leonard Frederick BYSH, 44th Infantry Battalion.

 

Edwin George Rutherford CAIRNS, 5th Infantry Battalion.

George CALDWELL, 25th Infantry Battalion.

Peter CALLINAN, 8th Infantry Battalion.

Angus CAMERON, 2nd Infantry Battalion.

Donald CAMERON, 3rd Infantry Battalion.

Robert Daniel Stirling CAMM, 21st Infantry Battalion.

Frederick Aedy CAMPBELL, 5th Infantry Battalion.

Percy Eric CARDWELL, 6th Infantry Battalion.

Victor Falkland CAREY, 24th Infantry Battalion.

Charles Francis CARLSON, 18th Infantry Battalion.

David Fridingard CARLSON, 42nd Infantry Battalion.

Archibald CARMICHAEL, 42nd Infantry Battalion.

Frederick Norman Joseph CARNEY, 42nd Infantry Battalion.

Claude CARPENTER, 7th Infantry Battalion.

Michael Joseph CARROLL, 6th Infantry Battalion.

Patrick CARROLL, 7th Infantry Battalion.

Norman Reginald CARSE, 25th Infantry Battalion.

Albert James CARTER, 37th Infantry Battalion.

George Stanley Roy CARTER, 39th Infantry Battalion.

Ernest William CASEY, 40th Infantry Battalion.

James CASEY, 38th Infantry Battalion.

Patrick Francis CASEY, 25th Infantry Battalion.

Alfred Ernest CASTLE, 5th Machine Gun Company.

Walter CASTON, 6th Infantry Battalion.

John CATCHPOLE, 42nd Infantry Battalion.

Alfred Ralph CAWLEY, 7th Infantry Battalion.

Peter James CECINI, 26th Infantry Battalion.

James Arthur CHALKLEY, 42nd Infantry Battalion.

Theophilus CHALONER, 27th Infantry Battalion.

Bernard Wallace CHARLES, 42nd Infantry Battalion.

Frank CHARTERS, 3rd Infantry Battalion.

Henry Barton CHITTICK, 5th Infantry Battalion.

Richard Francis CHRISTIANSON, 2nd Infantry Battalion.

Abraham CHRISTIE, 39th Infantry Battalion.

Federal Edward Commonwealth CHURCH, 1st Infantry Battalion.

Robert Henry CHURCH, 7th Infantry Battalion.

Arthur James CLARK, 6th Infantry Battalion.

Valentine CLARK, 37th Infantry Battalion.

William Thomas CLARK, 38th Infantry Battalion.

Charles Percival CLARKE, 24th Infantry Battalion.

Clifford John CLARKE, 20th Infantry Battalion.

Herbert Herald CLARKE, 5th Division Trench Mortar Battery.

John Arthur CLARKE, 6th Infantry Battalion.

Wallace James CLARKE, 40th Infantry Battalion.

William James CLASOHM, 43rd Infantry Battalion.

Maurice William CLIFFORD, 37th Infantry Battalion.

William COBBAN, 22nd Infantry Battalion.

William Bennie COCHRAN, 21st Infantry Battalion.

Ernest Leslie COLE, 3rd Infantry Battalion.

Frank Henry COLE, 22nd Infantry Battalion.

Stanley James Herbert COLE, 1st Field Company Engineers.

John COLL, 2nd Infantry Battalion.

John William COLLESS, 3rd Infantry Battalion.

Frederick Bisset COLLINS, 21st Infantry Battalion.

Thomas COLVIN, 5th Infantry Battalion.

John Francis COMMONS, 23rd Infantry Battalion.

William Henry COMPER, 42nd Infantry Battalion.

Rubin CONGDON, 5th Infantry Battalion.

Patrick Michael CONNELLY, 8th Infantry Battalion.

Charles Edwin CONNOR, 21st Infantry Battalion.

Mervyn John COOK, 21st Infantry Battalion.

Mervyn John COOMBE, 40th Infantry Battalion.

Joseph Thomas COONAN, 28th Infantry Battalion.

Alexander Ronald COOPER, 5th Infantry Battalion.

Ernest Oliver COOPER, 21st Infantry Battalion.

Leonard COOPER, 8th Infantry Battalion.

Reginald CORDER, 22nd Infantry Battalion.

William CORK, 2nd Infantry Battalion.

John COTTER, 4th Infantry Battalion.

William Joseph COUCH, 39th Infantry Battalion.

Michael COUGHLIN, 2nd Infantry Battalion.

Harry Kennett COWAN, 5th Infantry Battalion.

Arthur George COWELL, 7th Infantry Battalion.

Fred Bradley COX, 39th Infantry Battalion.

George Walter COX, 2nd Infantry Battalion.

John Walter COX, 2nd Infantry Battalion.

Oscar Glenroy COX, 22nd Infantry Battalion.

Henry Thomas CRABBE, 37th Infantry Battalion.

William Henry CRAINE, 8th Infantry Battalion.

Frank CRANE, 27th Infantry Battalion.

Albert Edward CRANER, 22nd Infantry Battalion.

Thomas CRANSTON, 22nd Infantry Battalion.

John CRAWFORD, 22nd Infantry Battalion.

Robert CREASY, 1st Infantry Battalion.

Oswald William CRICK, 43rd Infantry Battalion.

Frederick William CRIDGE, 24th Infantry Battalion.

Cecil Charles CROCKFORD, 2nd Infantry Battalion.

John Henry CROMPTON, 42nd Infantry Battalion.

Oliver CROMWELL, 7th Machine Gun Company.

George Leslie CROSS, 21st Infantry Battalion.

Alfred Chapman CROWE, 8th Infantry Battalion.

William St Clair CROZIER, 6th Infantry Battalion.

Charles CULLEY, 9th Field Ambulance.

James Fox CUMMING, 5th Infantry Battalion.

William John CUMMING, 38th Infantry Battalion.

William Gordon CUMMINGS, 8th Infantry Battalion.

Hugh CUPIT, 10th Light Trench Mortar Battery.

John Henry CURREY, 1st Pioneer Battalion.

Frank CURRY, 1st Field Company Engineers.

William Augustine CURTAIN, 8th Infantry Battalion.

John Airlie CURWEN, 7th Infantry Battalion.

 

John DADSON, 40th Infantry Battalion.

Hugh Ross DALGLEISH, 36th Australian Heavy Artillery Group.

Frank Henry DANGAR, 36th Australian Heavy Artillery Group.

James DARLING, 6th Infantry Battalion.

Reuben Godfrey DARLING, 39th Infantry Battalion.

George James D'ARNEY, 25th Infantry Battalion.

Justus Frederick DARR, 3rd Infantry Battalion.

Claude Stanley DART, 10th Machine Gun Company.

Alfred Henry DARVALL, 11th Field Company Engineers.

Joseph Baden Powell DATE, 44th Infantry Battalion.

John Robert DAVIDSON, 8th Infantry Battalion.

Robert DAVIDSON, 7th Infantry Battalion.

Edward Clarence DAVIES, 21st Infantry Battalion.

Leslie DAVIES, 8th Infantry Battalion.

Percival Ernest DAVIES, 6th Infantry Battalion.

Percy James DAVIES, 44th Infantry Battalion.

Stanley Walton DAVIES, 5th Infantry Battalion.

Charles DAVIS, 5th Infantry Battalion.

Royce DAVIS, 1st Infantry Battalion.

William Horace DAVIS, 39th Infantry Battalion.

Albert DAWSON, 6th Infantry Battalion.

Harold George DAY, 44th Infantry Battalion.

Percival Francis DAY, 3rd Infantry Battalion.

Spencer Frederick DAY, 38th Infantry Battalion.

Stanley Roy DAY, 37th Infantry Battalion.

Ernest John DE RAEVE, 41st Infantry Battalion.

Alfred DEAMER, 44th Infantry Battalion.

Frank Leslie DEAN, 4th Infantry Battalion.

Robert Henry DELLOW, 43rd Infantry Battalion.

Raymond Lyle DENMEAD, 1st Infantry Battalion.

Wilfred Francis Howard DENNISS, 2nd Infantry Battalion.

Herbert Stanley DENT, 6th Infantry Battalion.

John DEVEREAUX, 7th Infantry Battalion.

Albert Edmund Robert DEVESON, 1st Infantry Battalion.

Henry Clarence DEVINE, 21st Infantry Battalion.

Stephen Patrick DEVINE, 42nd Infantry Battalion.

Charles Hamilton DICK, 28th Infantry Battalion.

John DICK, 6th Infantry Battalion.

Henry Charles DICKENS, 24th Infantry Battalion.

Dietrich Oscar DIERCKS, 43rd Infantry Battalion.

Fred DIGGLES, 37th Infantry Battalion.

Archibald Charles DIXON, 43rd Infantry Battalion.

Joseph Denver DOAK, 4th Infantry Battalion.

Daryl Wilson DOBBS, 1st Field Ambulance.

Leslie DOBLEY, 39th Infantry Battalion.

Thomas DOBSON, 22nd Infantry Battalion.

William Wallace DOBSON, 7th Infantry Battalion.

John Thomas DOHERTY, 24th Infantry Battalion.

Reginald DOHERTY, 38th Infantry Battalion.

Edmund DOHLE, 38th Infantry Battalion.

Carl Edward Oswald DOMBROW, 26th Infantry Battalion.

Francis Joseph DOMINICK, 21st Infantry Battalion.

Matthew DONALDSON, 6th Infantry Battalion.

Norman Francis DONALDSON, 28th Infantry Battalion.

Wallace Gordon DOUGLAS, 1st Pioneer Battalion.

William Goodrich DOWNIE, 8th Field Artillery Brigade.

Harold DOWNING, 38th Infantry Battalion.

Richard Henry DRAKE, 36th Australian Heavy Artillery Group.

Alexander DREVER, 8th Infantry Battalion.

Archibald Frazer DREW, 28th Infantry Battalion.

William George DRUMMOND, 23rd Infantry Battalion.

Albert Lionel DUFFIELD, 27th Infantry Battalion.

Joseph Frederick DUNKERLEY, 24th Infantry Battalion.

James Richard DUNN, 28th Infantry Battalion.

John Alfred DUNN, 1st Infantry Battalion.

John Elvidge DUNN, 7th Infantry Battalion.

Richard Alfred DUNN, 3rd Infantry Battalion.

Stephen Frederick DUNN, 1st Infantry Battalion.

Stephen Samuel DUNSTAN, 7th Infantry Battalion.

 

Martin James EAGER, 42nd Infantry Battalion.

Harry Booth EAGLAND, 8th Infantry Battalion.

Stuart Cecil EASTMENT, 42nd Infantry Battalion.

Herbert John EATON, 42nd Infantry Battalion.

Percy William ECKFORD, 38th Infantry Battalion.

Jack Rylot EDDY, 1st Division Ammunition Column.

George William EDMONDS, 21st Infantry Battalion.

Ambrose Francis EDWARDS, 1st Infantry Battalion.

William Ernest EDWARDS, 4th Infantry Battalion.

Joseph James EGAN, 24th Infantry Battalion.

George William ELLIOTT, 25th Infantry Battalion.

James ELLIOTT, 37th Infantry Battalion.

Frank Stewart ELLISON, 44th Infantry Battalion.

Henry Frederick ELLISON, 1st Infantry Battalion.

John George ENEVER, 37th Infantry Battalion.

Leonard George Prentice ERREY, 8th Infantry Battalion.

John Oliver ETHELL, 23rd Infantry Battalion.

Alfred William EVANS, 22nd Infantry Battalion.

Andrew James Edward EVANS, 40th Infantry Battalion.

Sydney John EVANS, 2nd Infantry Battalion.

William James EVANS, 13th Field Artillery Brigade.

 

Joseph FAGAN, 5th Infantry Battalion.

Norman Cameron FAIRWEATHER, 5th Infantry Battalion.

Odo Britton FALCONER, 25th Infantry Battalion.

John Patrick FALLON, 4th Infantry Battalion.

Thomas Edward FARLEY, 4th Infantry Battalion.

Albert FARRELL, 1st Pioneer Battalion.

Joseph William FARRELL, 1st Pioneer Battalion.

Charles FARRY, 1st Infantry Battalion.

William Oliver FARTHING, 2nd Pioneer Battalion.

Robert Albert FEATHERSTONEHAUGH-WOOSTER, 43rd Infantry Battalion.

Daniel Vincent FEENEY, 8th Infantry Battalion.

Norman Joseph FEGAN, 24th Infantry Battalion.

Arthur George FENTON, 8th Infantry Battalion.

Claude John McLean FIELD, 37th Infantry Battalion.

George Henry FINCH, 26th Infantry Battalion.

Arthur William FISCHER, 6th Infantry Battalion.

Daniel FISHER, 5th Infantry Battalion.

James FISHER, 36th Australian Heavy Artillery Group.

Sidney FISHER, 24th Infantry Battalion.

John Henry FISHLOCK, 5th Infantry Battalion.

Peter FITZHENRY, 1st Infantry Battalion.

Richard Michael FLANAGAN, 25th Infantry Battalion.

Martin FLATLEY, 1st Field Company Engineers.

Eric Chapple FLAY, 11th Field Company Engineers.

William FLYNN, 42nd Infantry Battalion.

Thomas FOLEY, 26th Infantry Battalion.

Edward Morgan FORD, 23rd Infantry Battalion.

Henry FORD, 8th Infantry Battalion.

Alexander FORDYCE, 25th Infantry Battalion.

Lister Beryl FOREMAN, 37th Infantry Battalion.

Rupert Henry Duncan FOREMAN, 27th Infantry Battalion.

Edward Joseph FOSTER, 43rd Infantry Battalion.

James Gordon FOSTER, 2nd Pioneer Battalion.

Valentine Horace FOSTER, 21st Infantry Battalion.

William Ernest FOSTER, 26th Infantry Battalion.

John Thomas FOX, 42nd Infantry Battalion.

John FRANCIS, 6th Infantry Battalion.

Edward James Llewellyn FRANKLIN, 38th Infantry Battalion.

Percival Gordon FRY, 7th Infantry Battalion.

George Albert FULLER, 39th Infantry Battalion.

Jarvis Bunting FULLER, 7th Infantry Battalion.

Edward Robert FURNISS, 10th Field Company Engineers.

 

Francis Joseph GALLAGHER, 41st Infantry Battalion.

Alexander Gladstone GALLAND, 7th Infantry Battalion.

Clemence Henry GAMBLE, 5th Infantry Battalion.

Raymond Aubrey GARDINER, 38th Infantry Battalion.

John Ray GARDNER, 38th Infantry Battalion.

William Thomas GARDNER, 6th Infantry Battalion.

Ralph Stanley GARRETT, 11th Machine Gun Company.

John Robert GARRY, 42nd Infantry Battalion.

Thomas Jepson GASCOYNE, 21st Infantry Battalion.

Frederick GAUL, 42nd Infantry Battalion.

Gavin Gordon Bulkeley GAVIN, 26th Infantry Battalion.

James Tinnock Bulkeley GAVIN, 26th Infantry Battalion.

Clifford Pearson GEDDES, 21st Infantry Battalion.

Gordon Thomas GEE, 27th Infantry Battalion.

Harold Graham GELDING, 23rd Machine Gun Company.

Francis Joseph GELL, 36th Australian Heavy Artillery Group.

Frederick Ralph GEORGE, 28th Infantry Battalion.

Frank GERRISH, 18th Infantry Battalion.

William Taylor GIBBS, 3rd Infantry Battalion.

Albert Henry GILBERT, 28th Infantry Battalion.

Thomas William GILBERT, 25th Infantry Battalion.

Harold GILCHRIST, 6th Infantry Battalion.

Leonard James GILLESPIE, 5th Infantry Battalion.

Dalrymple GILMOUR, 8th Machine Gun Company.

Roland Belfield GLANVILLE, 8th Infantry Battalion.

Hugh GLASS, 22nd Infantry Battalion.

Patrick GLASSCOCK, 3rd Infantry Battalion.

Vivian Oswald GLEGHORN, 24th Infantry Battalion.

Arthur Beaumont GOARD, 2nd Infantry Battalion.

John Stewart GODFREY, 25th Infantry Battalion.

Thomas Charles Edward GODFREY, 24th Infantry Battalion.

James GOODILL, 43rd Infantry Battalion.

Robert Thomas GOODING, 24th Infantry Battalion.

Alexander Thomas James GOODLET, 7th Infantry Battalion.

Francis Willie GOODWIN, 8th Infantry Battalion.

Cornelius Joseph GOOLEY, 39th Infantry Battalion.

Gilbert James Alexander GORDON, 24th Infantry Battalion.

Frank Robert GOULD, 39th Infantry Battalion.

George Albert GOULD, 10th Machine Gun Company.

Fred Raymond GOULDING, 42nd Infantry Battalion.

Charles GRACHAN, 26th Infantry Battalion.

William Humphries GRADY, 22nd Infantry Battalion.

Lionel Edwin GRANT, 39th Infantry Battalion.

Herbert GRAVEUR, 1st Infantry Battalion.

Alfred Stuart GRAY, 2nd Infantry Battalion.

John Joseph GRAY, 28th Infantry Battalion.

Alfred Lawrence GREEN, 21st Infantry Battalion.

James Leslie GREENBANK, 39th Infantry Battalion.

Charles Morris GREENGRASS, 7th Infantry Battalion.

George William Thomas GREENHAM, 44th Infantry Battalion.

Ernest GREGORY, 41st Infantry Battalion.

Arthur William GRIFFIN, 28th Infantry Battalion.

Arthur Thomas GRIGSBY, 22nd Infantry Battalion.

Clarence William GROVER, 28th Infantry Battalion.

Norman GULLIFER, 10th Machine Gun Company.

Jock GUNN, 24th Infantry Battalion.

Ingebert Thomas GUNNELSON, 37th Infantry Battalion.

Henry GUY, 37th Infantry Battalion.

Thomas Percy GUYATT, 37th Infantry Battalion.

 

Charles Henry HAAR, 22nd Infantry Battalion.

James William HAGARTY, 26th Infantry Battalion.

John HAILWOOD, 44th Infantry Battalion.

Hedley Locton Gribble HALES, 37th Infantry Battalion.

Patrick HALEY, 7th Infantry Battalion.

Ernest Alfred HALL, 1st Pioneer Battalion.

Frank HALL, 38th Infantry Battalion.

William Albert HALL, 42nd Infantry Battalion.

Morris William HALLAM, 42nd Infantry Battalion.

William Herbert HALLIDAY, 22nd Infantry Battalion.

William George Victor HAMBIDGE, 50th Infantry Battalion.

William HAMILTON, 1st Infantry Battalion.

Edgar Camille HAMONET, 1st Machine Gun Company.

John Aubrey HANCHETT, 21st Infantry Battalion.

John HANNAKER, 22nd Infantry Battalion.

Edward Charles HANNAN, 8th Infantry Battalion.

Thomas Pearce HANSLOW, 7th Infantry Battalion.

James Norman HARCUS, 13th Field Artillery Brigade.

Harold Craig HARDING, 2nd Infantry Battalion.

James HARDY, 25th Infantry Battalion.

Fred HARLOCK, 1st Pioneer Battalion.

Harold William HARPER, 21st Infantry Battalion.

George HARRIOTT, 24th Infantry Battalion.

Alfred HARRIS, 10th Machine Gun Company.

Bertie HARRIS, 24th Infantry Battalion.

Hugh Allan HARRIS, 37th Infantry Battalion.

Morris HART, 42nd Infantry Battalion.

David Edwin HARTLEY, 3rd Infantry Battalion.

Herbert HARVEY, 4th Infantry Battalion.

Thomas HARVEY, 2nd Infantry Battalion.

William Henry HARVEY, 27th Infantry Battalion.

William Berend HATTON, 3rd Infantry Battalion.

Frederick Edward HAWES, 26th Infantry Battalion.

Thomas Lockwood HAWKEN, 22nd Infantry Battalion.

Albert John HAYES, 7th Infantry Battalion.

Arthur HAYES, 24th Infantry Battalion.

Richard HEALY, 6th Infantry Battalion.

Norman Ivor HEARD, 6th Infantry Battalion.

George HEATON, 7th Infantry Battalion.

James Thomas HEIGHT, 5th Infantry Battalion.

William Albert HEMPEL, 8th Infantry Battalion.

Adam Leonard HENDERSON, 8th Infantry Battalion.

Erle HENDERSON, 25th Infantry Battalion.

Augustus HENDRICKES, 1st Infantry Battalion.

John Neill HENDRY, 27th Infantry Battalion.

William Henry HENLEY, 24th Infantry Battalion.

Arthur Milton HENRY, 24th Infantry Battalion.

Harry Lyell HENRY, 40th Infantry Battalion.

James John HEPBURN, 7th Infantry Battalion.

John Thomas HEPBURN, 4th Infantry Battalion.

Thomas Frank HERAUD, 21st Infantry Battalion.

Charles Lloyd HERBERT, 43rd Infantry Battalion.

Robert HERBERT, 44th Infantry Battalion.

Stephen HERTZOG, 37th Infantry Battalion.

Ernest Victor HEY, 6th Infantry Battalion.

William Humphrey HICKS, 28th Infantry Battalion.

Harold Rowland HILL, 25th Infantry Battalion.

Herbert Henry HILL, 6th Infantry Battalion.

Willoughby Ernest HILL, 8th Infantry Battalion.

Eric HILLMAN, 37th Infantry Battalion.

Frederick Thomas HILLS, 22nd Infantry Battalion.

Edward Patrick HINDS, 42nd Infantry Battalion.

William Sydney HINDS, 8th Infantry Battalion.

Clarence Edgar HING, 24th Infantry Battalion.

Lanley Raymond HOAD, 3rd Infantry Battalion.

Charles Frederick HODGES, 6th Infantry Battalion.

Joseph George HODSON, 37th Infantry Battalion.

James Stephen HOGAN, 22nd Infantry Battalion.

Charles Gustav HOLDING, 25th Infantry Battalion.

Charles Ashby HOLLINGSWORTH, 37th Infantry Battalion.

Jack Raymond HOLLINGWORTH, 1st Field Company Engineers.

Edward HOPE, 10th Machine Gun Company.

Tom Whittaker HORTON, 2nd Infantry Battalion.

Ernest HOSIER, 42nd Infantry Battalion.

Athelwood Avondale HOSKING, 38th Infantry Battalion.

Charles HOSKING, 24th Infantry Battalion.

Albert HOWDEN, 6th Infantry Battalion.

Thomas Henry HOWDEN, 43rd Infantry Battalion.

Edwin Claude HOWELL, 40th Infantry Battalion.

Evan Basil Clarence HOWELL, 40th Infantry Battalion.

Leslie Percy HOWELL, 5th Infantry Battalion.

Lonzie Edward HOWELL, 26th Infantry Battalion.

Philip Llewellyn HOWELL-PRICE, 1st Infantry Battalion.

Victor Thomas HUCKEL, 4th Infantry Battalion.

George Joseph HUGHES, 26th Infantry Battalion.

John HUGHES, 4th Infantry Battalion.

Vincent HUGHES, 21st Infantry Battalion.

William David HUGHES, 25th Infantry Battalion.

Charles HULME, 25th Infantry Battalion.

Norman Roland HULME, 37th Infantry Battalion.

Gladstone Montague HUNT, 1st Field Ambulance.

James Gordon Lindsfield HUNT, 25th Infantry Battalion.

Charles Denbigh HUON, 4th Infantry Battalion.

William Alfred HURLE, 20th Infantry Battalion.

William Angus HURLEY, 26th Infantry Battalion.

William HURREY, 5th Infantry Battalion.

Cecil John Brisbane HUXTABLE, 28th Infantry Battalion.

William HYAMS, 24th Infantry Battalion.

Albert John HYDE, 6th Infantry Battalion.

John HYLAND, 25th Infantry Battalion.

Hugh Richard HYNDMAN, 22nd Infantry Battalion.

 

Robert James IMRIE, 23rd Infantry Battalion.

Alfred George INCH, 3rd Infantry Battalion.

George Henderson Marshall IRVING, 8th Infantry Battalion.

Jasper Jens IVERSON, 9th Infantry Battalion.

 

Claude Melville JACKSON, 6th Infantry Battalion.

Claude William JACKSON, 36th Australian Heavy Artillery Group.

Herbert David JACKSON, 5th Infantry Battalion.

Jacob Valentine JACOBSON, 24th Infantry Battalion.

William Maurice JAMES, 22nd Infantry Battalion.

Bernard Abraham JARRETT, 42nd Infantry Battalion.

Russell Thompson Sydney JARVIS, 9th Field Ambulance.

Edward JASPER, 38th Infantry Battalion.

Henry George JEFFERY, 4th Infantry Battalion.

William John Walter JEFFREY, 25th Infantry Battalion.

Francis Gilbert JENKINS, 11th Machine Gun Company.

Roy William JENKINS, 8th Infantry Battalion.

Frank Leslie JENNINGS, 38th Infantry Battalion.

James JESSOP, 23rd Infantry Battalion.

George JOBSON, 5th Infantry Battalion.

George Frederick JOHANSEN, 8th Infantry Battalion.

Harry JOHN, 43rd Infantry Battalion.

James Albert JOHNS, 22nd Infantry Battalion.

William JOHNSON, 22nd Infantry Battalion.

George Makepeace JOHNSTON, 5th Infantry Battalion.

Henry John JOLLY, 5th Infantry Battalion.

George Reginald JONES, 27th Infantry Battalion.

Hammond Osmond JONES, 27th Infantry Battalion.

Harry JONES, 23rd Infantry Battalion.

Leslie Albert JONES, 3rd Infantry Battalion.

Malcolm JONES, 24th Infantry Battalion.

William Francis JONES, 7th Infantry Battalion.

William John JONES, 39th Infantry Battalion.

Leonard JULIAN, 39th Infantry Battalion.

 

Robert Anton KAADEN, 6th Infantry Battalion.

Harold Detlef KAHLAND, 6th Infantry Battalion.

Patrick Joseph KANE, 43rd Infantry Battalion.

Alexander Hay Venner KAVANAGH, 36th Australian Heavy Artillery Group.

Patrick KAVANAGH, 44th Infantry Battalion.

Lionel KAY, 38th Infantry Battalion.

Herbert John KEANE, 21st Infantry Battalion.

Michael Joseph KEARNS, 8th Machine Gun Company.

Darcy KEATING, 4th Infantry Battalion.

Edward KEHOE, 6th Infantry Battalion.

William Patrick KEILY, 2nd Infantry Battalion.

Frank Gerald KELLAWAY, 22nd Infantry Battalion.

Denis Joseph KELLY, 28th Infantry Battalion.

John KELLY, 39th Infantry Battalion.

Joseph KELLY, 20th Infantry Battalion.

Richard Desmond KELLY, 6th Infantry Battalion.

Thomas Arthur KELLY, 22nd Infantry Battalion.

James Patrick KELLY-HEALY, 42nd Infantry Battalion.

Arthur KEMPT, 7th Infantry Battalion.

Roy Curtis KENNEDY, 8th Infantry Battalion.

Sidney Clarence KENNEDY, 11th Field Ambulance.

Paul Joseph KENNELLY, 21st Infantry Battalion.

William KENNY, 27th Infantry Battalion.

John KEOGH, 1st Infantry Battalion.

John KERNOHAN, 6th Infantry Battalion.

Eric John KERR, 11th Field Ambulance.

Leonard Herbert KERR, 25th Infantry Battalion.

Edward KERSHAW, 7th Infantry Battalion.

Robert Lyall KEVAN, 38th Infantry Battalion.

Henry James KEY, 44th Infantry Battalion.

Harry KICKBUSH, 42nd Infantry Battalion.

Albert Henry KING, 5th Infantry Battalion.

Arthur Duncombe KING, 1st Machine Gun Company.

Harold Stanislaus KING, 3rd Infantry Battalion.

Sidney Harold KIRKBRIDE, 14th Field Artillery Brigade.

Samuel KIRKPATRICK, 3rd Infantry Battalion.

Rudolph Norman Clive KIRSCH, 8th Infantry Battalion.

Vivian Roy KIRSCH, 38th Infantry Battalion.

Thomas Drysdale KNAPP, 28th Infantry Battalion.

Herbert Harold KNIGHT, 40th Infantry Battalion.

John KNIGHT, 43rd Infantry Battalion.

Rupert William KNIGHT, 5th Infantry Battalion.

Ernest KUPFER, 42nd Infantry Battalion.

 

Charles LAIRD, 39th Infantry Battalion.

Charles Hargrave LAMB, 39th Infantry Battalion.

Leonard Frank LAMB, 24th Infantry Battalion.

Roy Hugh LAMB, 27th Infantry Battalion.

Albert Foster Wheeler LAMBDEN, 42nd Infantry Battalion.

Robert Keese LAMBERT, 3rd Infantry Battalion.

Norman Arthur LAMMING, 43rd Infantry Battalion.

Welby Jackson LAMPLUGH, 5th Infantry Battalion.

Joseph Thomas LANDT, 6th Infantry Battalion.

John Charles LANGE, 26th Infantry Battalion.

Winton Merlin LANGTRY, 38th Infantry Battalion.

Richard Edmund LANIGAN, 39th Infantry Battalion.

Sidney Oscar LARSON, 8th Infantry Battalion.

Victor William LATHAM, 37th Infantry Battalion.

Robert Byron LAWLOR, 22nd Infantry Battalion.

Havelock Bramwell Leonard LAWRENSON, 2nd Division Signal Company.

Robert LAWSON, 3rd Infantry Battalion.

Prosper Reginald Victor LE ROUX, 24th Infantry Battalion.

Charles Edward LEE, 4th Infantry Battalion.

Eric LEE, 22nd Infantry Battalion.

Victor Leitherland LEIGH, 39th Infantry Battalion.

Alfred Hurtle LEIGHTON, 43rd Infantry Battalion.

Lionel LEITCH, 6th Infantry Battalion.

John Lawrence LENIHAN, 3rd Machine Gun Company.

Bernard LENTHALL, 7th Field Company Australian Engineers.

Harold Gordon LEVIN, 1st Field Ambulance.

William Thomas LEWIS, 3rd Infantry Battalion.

Jack LIDGARD, 2nd Machine Gun Company.

George Frederick LIDINGTON, 44th Infantry Battalion.

Clifford Alexis LIDSTONE, 7th Infantry Battalion.

Stanley Arthur Ernest LIGHTBODY, 21st Infantry Battalion.

Robert LINDNER, 11th Machine Gun Company.

William John LINDSAY, 7th Infantry Battalion.

Robert Richard LIVETT, 37th Infantry Battalion.

Walter John LIVINGSTON, 14th Field Artillery Brigade.

John Tillie LOCKHART, 3rd Infantry Battalion.

John Wilson LOGAN, 25th Infantry Battalion.

Charles Mark LOMAX, 22nd Infantry Battalion.

Peter LONEY, 3rd Infantry Battalion.

Patrick Joseph Anthony LONG, 4th Infantry Battalion.

Richard Samuel LONGDEN, 25th Infantry Battalion.

Stanley Mclean LONIE, 6th Infantry Battalion.

Harold LOVE, 18th Infantry Battalion.

James Thomas LOVE, 28th Infantry Battalion.

William LOVE, 37th Infantry Battalion.

Thomas LOVELL, 24th Infantry Battalion.

Harry LUDERS, 1st Infantry Battalion.

Leonard James LUKEY, 8th Infantry Battalion.

Victor LUNDY, 21st Infantry Battalion.

James LYALL, 1st Infantry Battalion.

William Henry LYALL, 5th Infantry Battalion.

Hugh Edmund LYDDON, 1st Field Company Engineers.

Philip John LYNCH, 39th Infantry Battalion.

Christopher John LYNE, 3rd Infantry Battalion.

Reginald Laurence LYONS, 5th Machine Gun Company.

 

Laurence Reginald MACBRAIR, 25th Infantry Battalion.

Robert Stewart MACCOLL, 25th Infantry Battalion.

Leonard Francis MACDONNELL, 26th Infantry Battalion.

Roderick Sheridan MACKENZIE, 40th Infantry Battalion.

George MADER, 43rd Infantry Battalion.

John Timothy MAGUIRE, 8th Infantry Battalion.

Robert MAIR, 1st Field Company Engineers.

James Edward MALLINSON, 7th Infantry Battalion.

Richard MALONEY, 23rd Infantry Battalion.

John Charles MARCHANT, 7th Infantry Battalion.

Farnel George MARDLING, 8th Infantry Battalion.

James Wilfred MARDLING, 8th Infantry Battalion.

Marcus Leslie MARKS, 1st Field Ambulance.

Thomas Taylor MARSDEN, 2nd Field Artillery Brigade.

Leslie Harry MARSH, 5th Infantry Battalion.

Arthur Ernest MARSHALL, 24th Infantry Battalion.

William Henry MARSHALL, 24th Infantry Battalion.

Robert Patrick Wright MARTIN, 26th Infantry Battalion.

George Wilfred MASLIN, 28th Infantry Battalion.

Thomas MASON, 6th Infantry Battalion.

Edmund Godfrey Hugh MASSEY, 28th Infantry Battalion.

Theodore Alfred MASSEY, 4th Infantry Battalion.

Harold William MASTON, 3rd Infantry Battalion.

Chester George MATHER, 22nd Infantry Battalion.

Patrick John MATHEWS, 42nd Infantry Battalion.

William Rogers MATHEWS, 4th Infantry Battalion.

Frank Theodore MAUER, 24th Infantry Battalion.

Edward MAXWELL, 3rd Infantry Battalion.

Sinclair Bennitt MAY, 44th Infantry Battalion.

Joseph Smyth MAYBERRY, 27th Infantry Battalion.

Charles Wolfenden MAYS, 22nd Infantry Battalion.

Eric Walter MAYS, 42nd Infantry Battalion.

Charles Leslie Harding MCADAM, 39th Infantry Battalion.

Henry Bernard MCALARY, 21st Infantry Battalion.

George Francis MCANALLY, 39th Infantry Battalion.

William James MCCALLUM, 6th Infantry Battalion.

Francis Douglas MCCANN, 44th Infantry Battalion.

David Charles MCCARTHY, 22nd Infantry Battalion.

John MCCARTHY, 36th Australian Heavy Artillery Group.

William Carr MCCASKER, 42nd Infantry Battalion.

Thomas Miller MCCLUSKEY, 37th Infantry Battalion.

Robert Alexander MCCOLL, 24th Infantry Battalion.

Archibald MCCONECHY, 21st Infantry Battalion.

Henry MCCORMICK, 6th Infantry Battalion.

Leslie Joseph MCCRABB, 6th Infantry Battalion.

George MCCULLOCH, 38th Infantry Battalion.

James Alexander MCCULLOUGH, 42nd Infantry Battalion.

Robert Dixon Gordon MCCULLOUGH, 25th Infantry Battalion.

Hugh Alexander MCDONALD, 27th Infantry Battalion.

Lachlan Leigh MCDONALD, 7th Infantry Battalion.

Percy Samuel MCDONOUGH, 25th Infantry Battalion.

Andrew MCFARLANE, 4th Infantry Battalion.

Donald MCFARLANE, 3rd Infantry Battalion.

Michael Leo MCGANNON, 23rd Infantry Battalion.

Thomas Henry MCGLADE, 37th Infantry Battalion.

Michael John MCGRATH, 26th Infantry Battalion.

John Alexander MCGREGOR, 43rd Infantry Battalion.

John MCHUGH, 28th Infantry Battalion.

Duncan MCINTYRE, 10th Machine Gun Company.

John Albert MCINTYRE, 22nd Infantry Battalion.

Raymond Septimus MCINTYRE, 37th Infantry Battalion.

Victor Cleveland MCKELL, 1st Infantry Battalion.

Alexander MCKENZIE, 39th Infantry Battalion.

James Andrew MCKENZIE, 22nd Infantry Battalion.

Percy George MCKENZIE, 38th Infantry Battalion.

Stewart Hessel George MCKERN, 1st Field Company Engineers.

Arthur Victor MCKEW, 11th Machine Gun Company.

Alexander MCKINNON, 43rd Infantry Battalion.

Andrew Hugh MCKINSTRY, 21st Infantry Battalion.

Thomas Marshall MCKINSTRY, 21st Infantry Battalion.

William Turnbull MCLAREN, 42nd Infantry Battalion.

Neil Alexander MCLARTY, 21st Infantry Battalion.

William MCLAUGHLIN, 3rd Infantry Battalion.

Peter Duncan MCLENNAN, 42nd Infantry Battalion.

Daniel Baker MCLEOD, 5th Machine Gun Company.

Ernest Russell MCLURE, 21st Infantry Battalion.

William Spencer MCMANUS, 42nd Infantry Battalion.

James MCMILLAN, 42nd Infantry Battalion.

Walter John MCMULLIN, 1st Field Artillery Brigade.

William Thomas Patrick MCNAMARA, 7th Infantry Battalion.

Roy MCNERNEY, 4th Infantry Battalion.

Wallace MCPHEE, 1st Field Artillery Brigade.

William Allan MCPHERSON, 21st Infantry Battalion.

Eric Douglas MCRAE, 5th Infantry Battalion.

Ernest James George MEAGHER, 28th Infantry Battalion.

John Patrick MEAGHER, 39th Infantry Battalion.

Norman Richard Thomas MEAGHER, 40th Infantry Battalion.

Edward MEANEY, 3rd Infantry Battalion.

John Richard Charles MEEKS, 4th Infantry Battalion.

James John MEOTTI, 27th Infantry Battalion.

George Charles MEPHAM, 7th Infantry Battalion.

Henry Theodore MERRETT, 38th Infantry Battalion.

Lyle John MERRETT, 43rd Infantry Battalion.

William METCALFE, 2nd Infantry Battalion.

Matthew MILLER, 26th Infantry Battalion.

George Arthur MILLS, 8th Infantry Battalion.

Gordon Francis MILLS, 7th Infantry Battalion.

Jonathan Lionel MILLS, 7th Infantry Battalion.

Percival Carl MINIFIE, 2nd Machine Gun Company.

Harold Joseph MISSEN, 37th Infantry Battalion.

George Edward MITCHELL, 7th Infantry Battalion.

Harry MITCHELL, 1st Field Artillery Brigade.

Rene Alred Bertram MITCHELL, 28th Infantry Battalion.

Roy MITCHELL, 2nd Infantry Battalion.

Royal Ernest Henry MITCHELL, 39th Infantry Battalion.

Samuel MITCHELL, 6th Infantry Battalion.

William MITCHELL, 3rd Infantry Battalion.

David Livingstone MOFFAT, 7th Field Ambulance.

Eric John Samuel MOLLOY, 1st Infantry Battalion.

Walter MONTEITH, 7th Infantry Battalion.

Wilfred Arthur MONTGOMERY, 26th Infantry Battalion.

Alexander Henry MOON, 42nd Infantry Battalion.

Edmund Fox MOORE, 38th Infantry Battalion.

Henry George MOORE, 22nd Infantry Battalion.

William John MOORE, 10th Field Company Engineers.

Francis MOORES, 42nd Infantry Battalion.

Robert David MORE, 5th Infantry Battalion.

John Philip MORGAN, 36th Australian Heavy Artillery Group.

Sydney Stanley MORGAN, 43rd Infantry Battalion.

Weldon James MORGAN, 6th Infantry Battalion.

William Alexander MORGAN, 26th Infantry Battalion.

William MORISON, 7th Infantry Battalion.

William Alfred MORRIS, 8th Infantry Battalion.

John Knox MORRISON, 7th Infantry Battalion.

Vernon Eustace MORSE, 42nd Infantry Battalion.

Stanley George MORTIMER, 42nd Infantry Battalion.

Leslie MORTON, 39th Infantry Battalion.

Cecil Walter MOULTON, 28th Infantry Battalion.

Samuel MOULTON, 5th Infantry Battalion.

William MOYES, 10th Light Trench Mortar Battery.

Reginald William MUDDLE, 1st Field Artillery Brigade.

James MULDEARY, 5th Infantry Battalion.

Cornelius Leo MULLIGAN, 22nd Infantry Battalion.

Edward MULLIN, 27th Infantry Battalion.

Percy Robert Randolph MUNDY, 8th Infantry Battalion.

David MUNRO, 7th Infantry Battalion.

Robert MUNRO, 42nd Infantry Battalion.

William Stuart MUNRO, 1st Infantry Battalion.

Francis William Joseph MURPHY, 24th Infantry Battalion.

Robert Hampden MURPHY, 1st Field Ambulance.

Thomas Francis MURPHY, 21st Infantry Battalion.

George MURRAY, 24th Infantry Battalion.

George MURRAY, 5th Infantry Battalion.

Peter MURRAY, 3rd Infantry Battalion.

William Carlton MURRAY, 21st Infantry Battalion.

Leslie MUTTON, 18th Infantry Battalion.

 

Victor John NATHAN, 6th Infantry Battalion.

Sydney Bertram NAYLOR, 25th Infantry Battalion.

Charles Francis Albert NEEDHAM, 2nd Field Artillery Brigade.

Donald James NEEDHAM, 6th Infantry Battalion.

Charles NELSON, 4th Infantry Battalion.

Frank NEWBERY, 7th Infantry Battalion.

Charles Bartholomew NEWMAN, 2nd Infantry Battalion.

William George NEWTON, 38th Infantry Battalion.

George NICHOLLS, 6th Infantry Battalion.

James Claude NICHOLLS, 1st Field Company Engineers.

John NICOL, 2nd Infantry Battalion.

Harold Vivian NIELSEN, 11th Machine Gun Company.

Herbert Cecil NOAKE, 36th Australian Heavy Artillery Group.

James NOBLE, 25th Infantry Battalion.

Henry NOLAN, 28th Infantry Battalion.

 

William George OBORNE, 22nd Infantry Battalion.

Alfred O'BRIEN, 21st Infantry Battalion.

Thomas Joseph O'DONOHUE, 42nd Infantry Battalion.

Francis O'DWYER, 5th Infantry Battalion.

Colin Wilson OGBORNE, 44th Infantry Battalion.

Cornelius O'KEEFE, 4th Infantry Battalion.

James Donald OLIVER, 10th Light Trench Mortar Battery.

John OLIVER, 43rd Infantry Battalion.

John O'NEIL, 9th Infantry Battalion.

James Lawrence O'NEILL, 27th Infantry Battalion.

Martin O'NEILL, 3rd Infantry Battalion.

Pervis William O'NEILL, 7th Infantry Battalion.

Richard Francis O'NEILL, 38th Infantry Battalion.

William Ruben O'NEILL, 1st Pioneer Battalion.

Elgar Watts OPIE, 6th Infantry Battalion.

Stanley William OPIE, 24th Infantry Battalion.

Cyril George ORCHARD, 24th Infantry Battalion.

Daniel ORCHARD, 3rd Infantry Battalion.

Daniel James ORCHARD, 5th Infantry Battalion.

Henry Leslie ORCHARD, 25th Infantry Battalion.

George ORME, 39th Infantry Battalion.

Ernest Frederick O'ROURKE, 40th Infantry Battalion.

Walter Hamilton OSTERBERG, 44th Infantry Battalion.

Edward O'TOOLE, 21st Infantry Battalion.

Peter Charles OTT, 38th Infantry Battalion.

Jack OWENS, 42nd Infantry Battalion.

 

Walter Harding PACK, 11th Machine Gun Company.

William Herbert PADFIELD, 6th Infantry Battalion.

Alexander Ernest PALMER, 7th Infantry Battalion.

Edwin PARKER, 6th Infantry Battalion.

Harry Gilbert PARKER, 41st Infantry Battalion.

Percy PARKINSON, 24th Infantry Battalion.

Peter George PARKINSON, 4th Infantry Battalion.

Claude Herbert PARRY, 22nd Infantry Battalion.

Cecil John PARSONS, 9th Infantry Battalion.

Robert PARSONS, 3rd Infantry Battalion.

Alvan William PASFIELD, 43rd Infantry Battalion.

John Edward PATTERSON, 4th Infantry Battalion.

William Alexander PATTERSON, 8th Infantry Battalion.

John PAYNE, 42nd Infantry Battalion.

Walter Leslie PEAKE, 3rd Infantry Battalion.

Edward Charles PEARCE, 42nd Infantry Battalion.

George Gladstone PEARCE, 5th Infantry Battalion.

Joseph William PEARCE, 21st Infantry Battalion.

Stanley Adams PEARSE, 2nd Field Artillery Brigade.

Henry Reginald PEEL, 5th Infantry Battalion.

James Mason PEGGS, 28th Infantry Battalion.

William PEGLER, 40th Infantry Battalion.

James PEKIN, 22nd Infantry Battalion.

Donald Black PENTLAND, 6th Infantry Battalion.

Clarence PEPYAT, 37th Infantry Battalion.

Edward Francis PERKINS, 21st Infantry Battalion.

Harry PERKINS, 42nd Infantry Battalion.

David Gustave Walter PETERSEN, 22nd Infantry Battalion.

August Severin PETTERSSAN, 37th Infantry Battalion.

Claude Albert PHELPS, 7th Field Company Engineers.

Owen PHILLIPS, 7th Infantry Battalion.

Stanley James PICKERING, 1st Infantry Battalion.

Frederick Oliver PIERCE, 44th Infantry Battalion.

George Frederick PIERCE, 6th Infantry Battalion.

Frederick Francis PILLAR, 37th Infantry Battalion.

Claude Douglas PITT, 37th Infantry Battalion.

William George PITT, 1st Field Company Engineers.

Walter Henry PLANT, 1st Infantry Battalion.

Henry PLASTOW, 25th Infantry Battalion.

Roy PLOURIGHT, 24th Infantry Battalion.

Ernest Henry POHLMAN, 25th Infantry Battalion.

James Henry George POLLARD, 4th Infantry Battalion.

James PORTER, 25th Infantry Battalion.

John PORTER, 7th Infantry Battalion.

Eric Vivian POWER, 25th Infantry Battalion.

Noel Plunkett POWER, 4th Infantry Battalion.

Robert Ernest POWER, 37th Infantry Battalion.

James Edward PRENDERGAST, 44th Infantry Battalion.

Stanley Thomas Weller PRESTON, 24th Infantry Battalion.

William Gilbert Nathaniel PRICE, 8th Infantry Battalion.

Cecil Victor PRIOR, 37th Infantry Battalion.

John Joseph PRIOR, 7th Infantry Battalion.

Charles Robert William PRITCHARD, 39th Infantry Battalion.

William Ernest PROCTOR, 24th Infantry Battalion.

Hugh James PROWD, 7th Infantry Battalion.

James Alexander PRYKE, 21st Infantry Battalion.

James William PULLE, 21st Infantry Battalion.

Victor Gerard PYKE, 28th Infantry Battalion.

 

George QUILL, 1st Infantry Battalion.

John Andrew QUINLAN, 6th Infantry Battalion.

 

Edmund James RADFORD, 3rd Infantry Battalion.

Guy Walter RALSTON, 13th Field Artillery Brigade.

Robert Ramsay Ireland RALSTON, 6th Infantry Battalion.

Alan James RANDALL, 43rd Infantry Battalion.

Raymond Leslie RANGER, 42nd Infantry Battalion.

Jakov Robert RANTMAN, 24th Infantry Battalion.

Thomas Henry RAWLINGS, 38th Infantry Battalion.

George REDPATH, 42nd Infantry Battalion.

William REEVE, 43rd Infantry Battalion.

Ernest Gilmore REEVES, 6th Infantry Battalion.

Alexander James REID, 7th Infantry Battalion.

Myles REILLY, 25th Infantry Battalion.

George Frederick REYNOLDS, 6th Infantry Battalion.

Hordern William RICHARDS, 26th Infantry Battalion.

Albert James RICHARDSON, 43rd Infantry Battalion.

Arthur RICHARDSON, 5th Infantry Battalion.

Harry Edward RICHARDSON, 6th Infantry Battalion.

William Henry RICKARD, 28th Infantry Battalion.

Charles RICKENS, 4th Infantry Battalion.

Charles Fredk RICKETTS, 39th Infantry Battalion.

Roland Hermann RIEBE, 10th Infantry Battalion.

Richard Blair RIEKIE, 27th Infantry Battalion.

Frank RIGBY, 21st Infantry Battalion.

John Samuel Thompson RIGBY, 21st Infantry Battalion.

Oswald Warwick ROBERTS, 42nd Infantry Battalion.

Phillip Herbert ROBERTS, 21st Infantry Battalion.

Leslie Dudley ROBERTSON, 25th Infantry Battalion.

Frank ROBINSON, 24th Infantry Battalion.

Herbert Leonard ROBINSON, 6th Infantry Battalion.

James Albert ROBINSON, 3rd Infantry Battalion.

Vivian Lancelot ROBINSON, 50th Infantry Battalion.

William Leslie ROBINSON, 2nd Machine Gun Company.

Robert ROGERS, 13th Field Artillery Brigade.

Wilfred Ernest ROKAHR, 6th Infantry Battalion.

Josiah ROLLS, 5th Infantry Battalion.

John ROSE, 6th Infantry Battalion.

Harold ROSS, 8th Infantry Battalion.

Joseph Francis ROSS, 37th Infantry Battalion.

Percy Florence ROUND, 5th Infantry Battalion.

Andrew George ROWAN, 7th Infantry Battalion.

Archibald John ROWE, 22nd Infantry Battalion.

Frederick ROWE, 22nd Infantry Battalion.

Thomas Henry ROWE, 23rd Infantry Battalion.

Ronald John ROWETT, 43rd Infantry Battalion.

James ROWLANDS, 7th Infantry Battalion.

Walter Liscombe ROWLING, 38th Infantry Battalion.

Alfred John ROWSELL, 8th Infantry Battalion.

Walter Theophilus ROY, 6th Infantry Battalion.

William Henry ROYALS, 27th Infantry Battalion.

John ROYLE, 27th Infantry Battalion.

Oswald Gustav RUDOLPH, 38th Infantry Battalion.

Charles William RUFF, 42nd Infantry Battalion.

Herman Robins RUNDLE, 27th Infantry Battalion.

George Edward RUSSELL, 5th Infantry Battalion.

William RUSSELL, 23rd Infantry Battalion.

William Andrew RUSSELL, 24th Infantry Battalion.

James Joseph RYAN, 7th Machine Gun Company.

John Frederick RYAN, 7th Infantry Battalion.

Joseph Daniel RYAN, 2nd Infantry Battalion.

Thomas RYAN, 1st Field Ambulance.

 

William SADLER, 28th Infantry Battalion.

Erven Charles SALAU, 22nd Infantry Battalion.

Robert SALISBURY, 25th Infantry Battalion.

Bert Bramwell SAMPSON, 44th Infantry Battalion.

Mortimer Francis SAMPSON, 5th Infantry Battalion.

Francis Roy SANDERS, 26th Infantry Battalion.

John Richard Hector SANDERS, 36th Australian Heavy Artillery Group.

Albert Frederick SARGEANT, 23rd Infantry Battalion.

Robert Henry SAUNDERS, 26th Infantry Battalion.

Samuel SAVAGE, 4th Infantry Battalion.

James Archibald SAYER, 37th Infantry Battalion.

Walter John SAYERS, 7th Infantry Battalion.

John Patrick SCANLON, 42nd Infantry Battalion.

Charles Edward SCANNELL, 26th Infantry Battalion.

John Otto SCHWARZROCK, 26th Infantry Battalion.

Andrew Anderson SCOTT, 25th Infantry Battalion.

Sydney Peter SCOTT, 43rd Infantry Battalion.

William John SCOTT, 37th Infantry Battalion.

Richard Henry Thomas SCUDDS, 3rd Infantry Battalion.

George SEALEY, 26th Infantry Battalion.

Henry SEDDON, 43rd Infantry Battalion.

Alfred George SEMPLE, 7th Field Company Engineers.

Ernest William SERLS, 44th Infantry Battalion.

Richard Rowland SEYMOUR, 1st Field Ambulance.

Leslie George SHARPE, 25th Infantry Battalion.

William SHARPLES, 6th Infantry Battalion.

Clyde Leslie SHARROW, 21st Infantry Battalion.

Arthur Percival SHAW, 27th Infantry Battalion.

Bertram George SHAW, 4th Infantry Battalion.

John William SHAW, 36th Australian Heavy Artillery Group.

Thomas Charles SHAW, 13th Field Artillery Brigade.

William Clarence SHEARWOOD, 38th Infantry Battalion.

Thomas Joseph SHEEHAN, 28th Infantry Battalion.

Francis John Charles Jarred SHERAN, 4th Infantry Battalion.

John George SHERRIFF, 43rd Infantry Battalion.

Arthur SHIMMEN, 24th Infantry Battalion.

Alexander SHUGG, 7th Infantry Battalion.

Clinton Gregory SIEBENHAUSEN, 25th Infantry Battalion.

Eric Charles SILLING, 10th Machine Gun Company.

Norman Richard SIM, 25th Infantry Battalion.

Wilfred Price SIMMONDS, 25th Infantry Battalion.

Arthur SIMMONS, 26th Infantry Battalion.

William Cyril SIMPSON, 24th Infantry Battalion.

Frederick George SIMS, 43rd Infantry Battalion.

Leonard Barrymore SIMS, 23rd Infantry Battalion.

Samuel Henry SKINNER, 42nd Infantry Battalion.

Stanley Milner SKINNER, 21st Infantry Battalion.

Daniel Edward SLATTERY, 28th Infantry Battalion.

Bernard Griffiths SLOCOMBE, 6th Infantry Battalion.

Bernard John SMALLMAN, 6th Infantry Battalion.

Alfred Louis SMITH, 40th Infantry Battalion.

Alfred Mervyn SMITH, 2nd Field Artillery Brigade.

Archibald Hubert SMITH, 20th Infantry Battalion.

Arnold James SMITH, 37th Infantry Battalion.

Charles SMITH, 1st Field Company Engineers.

Charles SMITH, 7th Infantry Battalion.

Charles Henry SMITH, 2nd Pioneer Battalion.

Charles Sidney SMITH, 37th Infantry Battalion.

Charles William SMITH, 2nd Infantry Battalion.

Edward Sexton SMITH, 6th Infantry Battalion.

Ernest Walter SMITH, 44th Infantry Battalion.

George Hubert Vincent SMITH, 7th Infantry Battalion.

Harold Maxwell SMITH, 8th Infantry Battalion.

James Greig SMITH, 44th Infantry Battalion.

James Henry SMITH, 24th Infantry Battalion.

John SMITH, 37th Infantry Battalion.

Leslie SMITH, 38th Infantry Battalion.

Leslie John SMITH, 7th Infantry Battalion.

Robert Alfred SMITH, 44th Infantry Battalion.

Ross SMITH, 3rd Infantry Battalion.

Spencer Stanley SMITH, 7th Infantry Battalion.

Teesdale Boake SMITH, 2nd Infantry Battalion.

Terence SMITH, 6th Infantry Battalion.

Thomas Hugh Bourne SMITH, 2nd Infantry Battalion.

William Leo SMITH, 6th Infantry Battalion.

William Leslie SMITH, 39th Infantry Battalion.

Kenneth McKinley SMORTI, 4th Infantry Battalion.

Leeman SNAITH, 7th Infantry Battalion.

Robert William Stewart SOLMAN, 2nd Infantry Battalion.

William Edward SOLOMON, 25th Infantry Battalion.

Daniel SOMERO, 44th Infantry Battalion.

Henry Alexander SPALHOLTZ, 43rd Infantry Battalion.

Ernest David SPEEDY, 28th Infantry Battalion.

Keith Dawson SPEERING, 39th Infantry Battalion.

Walter Alfred SPICER, 1st Field Ambulance.

Christopher STABLER, 3rd Infantry Battalion.

John George STAFFORD, 22nd Infantry Battalion.

Herbert Victor STAIT, 24th Infantry Battalion.

John Thomas STANLEY, 21st Infantry Battalion.

Leslie Francis STANLEY, 8th Infantry Battalion.

James STANTON, 26th Infantry Battalion.

Michael Francis STARR, 6th Infantry Battalion.

Patrick James STARR, 6th Infantry Battalion.

Harold John STEEL, 6th Infantry Battalion.

William Hamlet STEELE, 8th Infantry Battalion.

Frank George STEPHENS, 8th Infantry Battalion.

James Bennett STEPHENS, 39th Infantry Battalion.

William Benjamin STEPHENS, 22nd Infantry Battalion.

William Claude STEPHENS, 6th Infantry Battalion.

Keith STEVENS, 5th Infantry Battalion.

Edgar Richmond STEVENSON, 39th Infantry Battalion.

Arthur Albert STEWART, 39th Infantry Battalion.

Charles Christie STEWART, 6th Light Trench Mortar Battery.

Leslie John STORER, 39th Infantry Battalion.

Lyell William STRATHEN, 1st Pioneer Battalion.

Roland Roy STRICKLAND, 21st Infantry Battalion.

George Theodore STUCKEY, 26th Infantry Battalion.

David Bernard SULLIVAN, 25th Infantry Battalion.

George Mathew SULLY, 37th Infantry Battalion.

James SUMNER, 1st Infantry Battalion.

Nathan Stewart SUNDERLAND, 1st Infantry Battalion.

John Charles SURMAN, 21st Infantry Battalion.

Hector Daniel Louttit SUTHERLAND, 24th Infantry Battalion.

John Donald SUTHERLAND, 10th Infantry Battalion.

Norman SUTHERLAND, 6th Infantry Battalion.

William SWAINGER, 6th Infantry Battalion.

Harry SWENDSON, 4th Infantry Battalion.

Emanuel SYMONS, 22nd Infantry Battalion.

 

Albert Charles TABER, 40th Infantry Battalion.

William TAPNER, 40th Infantry Battalion.

Richard Ellis TATE, 37th Infantry Battalion.

Arthur TATLOW, 8th Infantry Battalion.

Charles TAYLOR, 37th Infantry Battalion.

Edward John TAYLOR, 42nd Infantry Battalion.

Frederick Arthur TAYLOR, 5th Machine Gun Company.

Henry Charles TAYLOR, 37th Infantry Battalion.

Hugh TAYLOR, 24th Infantry Battalion.

William Edward TAYLOR, 38th Infantry Battalion.

William George TAYLOR, 21st Infantry Battalion.

Donald McPherson TEASDALE, 21st Infantry Battalion.

Tasman TERRY, 40th Infantry Battalion.

Ewald Edgar THIELE, 43rd Infantry Battalion.

Charles Victor Firmin THOMAS, 23rd Infantry Battalion.

John Thomas THOMPSON, 6th Infantry Battalion.

Malachy Thomas THOMPSON, 23rd Infantry Battalion.

Peter THOMSON, 1st Infantry Battalion.

William Joseph THORNELOE, 5th Infantry Battalion.

Harry Shepherdson THRUM, 44th Infantry Battalion.

Walter James THWAITES, 5th Infantry Battalion.

Thomas Bernard TOBIN, 5th Infantry Battalion.

Arnold TOEBELMANN, 8th Infantry Battalion.

Frederick Lewis TOLLIS, 1st Infantry Battalion.

William TOWNSEND, 22nd Infantry Battalion.

Harry Thomas TRAVIS, 7th Infantry Battalion.

Charles Albert TRENWITH, 8th Infantry Battalion.

James Alfred TREZISE, 21st Infantry Battalion.

Ronald William TRIGGS, 6th Infantry Battalion.

Horace TRUDGILL, 37th Infantry Battalion.

George Edward TUNSTILL, 28th Infantry Battalion.

Gordon Dowling TURNBULL, 1st Infantry Battalion.

William Clarence TURNBULL, 25th Infantry Battalion.

John TURNER, 6th Infantry Battalion.

Thomas Daniel Cecil TUTILL, 3rd Infantry Battalion.

Francis TUZZI, 42nd Infantry Battalion.

Walter James TYRRELL, 28th Infantry Battalion.

 

Leo Clarence Horatius UNDERWOOD, 22nd Infantry Battalion.

Reginald Leslie UNGER, 38th Infantry Battalion.

John Alexander URQUHART, 21st Infantry Battalion.

 

Charles VAUGHAN, 4th Infantry Battalion.

Alfred Arnold VEARING, 37th Infantry Battalion.

Harold VERNON, 8th Field Artillery Brigade.

Hubert Henry James VINCENT, 44th Infantry Battalion.

Leslie Allan VINCENT, 21st Infantry Battalion.

 

James WADDELL, 25th Infantry Battalion.

James Robert WAKEFIELD, 8th Infantry Battalion.

Reginald WALKERDEN, 22nd Infantry Battalion.

Harry WALL, 25th Infantry Battalion.

John William WALL, 6th Infantry Battalion.

Alexander Brown WALLACE, 39th Infantry Battalion.

Charles Henry WALLACE, 22nd Machine Gun Company.

Leslie Bruch WALLACE, 44th Infantry Battalion.

Philip John WALLER, 1st Pioneer Battalion.

D'Arcy Stuart WALSH, 43rd Infantry Battalion.

Francis William WARD, 28th Infantry Battalion.

Leslie William WARD, 37th Infantry Battalion.

Lancelot WARDER, 36th Australian Heavy Artillery Group.

Roy Thomas WARNER, 37th Infantry Battalion.

Henry John WARREN, 42nd Infantry Battalion.

Albert WARRINGTON, 2nd Infantry Battalion.

Frederick Edward WATERHOUSE, 38th Infantry Battalion.

William John Henry WATERS, 2nd Infantry Battalion.

George WATSON, 24th Infantry Battalion.

Humphrey John Fletcher WATSON, 3rd Infantry Battalion.

William Henry WATT, 25th Infantry Battalion.

Thomas Henry WATTERS, 25th Infantry Battalion.

Stanley WATTERSON, 6th Infantry Battalion.

Leonard John WEAVER, 21st Infantry Battalion.

Elijah WEBB, 7th Infantry Battalion.

Harry William WEBB, 13th Field Artillery Brigade.

Archibald Gilbert WEEDING, 3rd Infantry Battalion.

David WEIR, 7th Infantry Battalion.

Spencer Gifford WELFARE, 4th Infantry Battalion.

John WELLS, 6th Infantry Battalion.

William Edwin WELLS, 9th Field Company Engineers.

Stanley Sylvester WELSH, 24th Infantry Battalion.

Henry Robert WEPPLER, 26th Infantry Battalion.

Aleck WESTON, 21st Machine Gun Company.

Eric Joseph WESTWOOD, 42nd Infantry Battalion.

Henry WHALEN, 4th Infantry Battalion.

Charles Oscar WHITE, 2nd Infantry Battalion.

Eric Victor John WHITEHEAD, 6th Infantry Battalion.

Robert Joseph WHITEHEAD, 7th Infantry Battalion.

Jack Alister WHITELAW, 4th Infantry Battalion.

Norman Charles WHITELAW, 6th Infantry Battalion.

Henry Howard WHITFIELD, 5th Infantry Battalion.

William WHITLEY, 6th Infantry Battalion.

George Knight WHORLOW, 6th Light Trench Mortar Battery.

Leonard Henry WICKHAM, 41st Infantry Battalion.

Harold Walter WICKMAN, 7th Infantry Battalion.

Norman Richard WIGHT, 44th Infantry Battalion.

Arthur WILCOCK, 24th Infantry Battalion.

William Henry WILDMAN, 8th Infantry Battalion.

Norman William WILKES, 2nd Infantry Battalion.

Edward James WILKINSON, 6th Infantry Battalion.

John WILKINSON, 24th Infantry Battalion.

Robert Reginald WILKINSON, 8th Infantry Battalion.

Albert Edward WILLIAMS, 44th Infantry Battalion.

Charles Ernest WILLIAMS, 6th Infantry Battalion.

Francis James WILLIAMS, 5th Infantry Battalion.

Phillip Edgar WILLIAMS, 8th Machine Gun Company.

James WILLIAMSON, 39th Infantry Battalion.

Stanley Stawell WILLIAMSON, 8th Infantry Battalion.

Leslie Lewis WILLOX, 37th Infantry Battalion.

Francis WILSON, 23rd Infantry Battalion.

Frederick George WILSON, 24th Infantry Battalion.

Hamilton Howard WILSON, 1st Field Artillery Brigade.

Herbert WILSON, 1st Infantry Battalion.

Robert Cecil William WILSON, 25th Infantry Battalion.

William Vincent WILSON, 22nd Infantry Battalion.

Otto WIND, 14th Field Artillery Brigade.

Edward William WINKWORTH, 4th Infantry Battalion.

Robert WINTER, 6th Infantry Battalion.

Francis George WOOD, 42nd Infantry Battalion.

Robert Garner WOOD, 44th Infantry Battalion.

Thomas Francis WOODBERRY, 3rd Infantry Battalion.

Horace Wilfred WOODS, 21st Infantry Battalion.

Thomas Desmond Charles WOODS, 42nd Infantry Battalion.

Edgar Sydney WORRALL, 24th Infantry Battalion.

Edward John Richard WRENCH, 7th Infantry Battalion.

Ernest Joseph WRIGHT, 1st Pioneer Battalion.

Horace Edward James WRIGHT, 7th Infantry Battalion.

Joseph Roy WRIGHT, 21st Infantry Battalion.

Leonard Gordon WRIGHT, 26th Infantry Battalion.

Nathan WRIGHT, 21st Infantry Battalion.

Stanley Edwin John WRIGHT, 27th Infantry Battalion.

Thomas WRIGHT, 4th Infantry Battalion.

 

Edward Thomas YATES, 38th Infantry Battalion.

Albert YEOMAN, 42nd Infantry Battalion.

Leonard Walter Charles Joseph Muskett YETTS, 21st Infantry Battalion.

Henry Edward YINGOON, 2nd Machine Gun Company.

Frank Lawrence YOUNG, 22nd Infantry Battalion.

Frederick William YOUNG, 6th Infantry Battalion.

Hugh YOUNG, 9th Field Company Engineers.

Joseph Allan YOUNG, 40th Infantry Battalion.

Sam YOUNG, 22nd Infantry Battalion.

Wilfred John YOUNG, 7th Infantry Battalion.

William Stevenson YOUNG, 1st Machine Gun Company.

 

King Frederick ZERBST, 7th Infantry Battalion.

Lest We Forget

 

 

Further Reading:

The Battle of Broodseinde, Belgium, 4 October 1917

The Battle of Broodseinde, Belgium, 4 October 1917, Roll of Honour

Western Front Battles

Battles where Australians fought, 1899-1920

 


Citation: The Battle of Broodseinde, Belgium, 4 October 1917, Roll of Honour

Posted by Project Leader at 12:01 AM EADT
Updated: Monday, 4 October 2010 11:13 AM EADT
Saturday, 29 September 2007
The Battle of St Quentin Canal, France, 29 September - 1 October 1918, Roll of Honour
Topic: BatzWF - Westn Front

The Battle of St Quentin Canal

France, 29 September - 1 October 1918

Australian Imperial Force

Roll of Honour

 

Poppies on the Roll of Honour, Australian War Memorial, Canberra

 

The Roll of Honour contains the names of all the men known to have given their lives in service of Australia during the Battle of St Quentin Canal, France, 29 September - 1 October 1918.

 

Roll of Honour 

Frederick ALLISON, 58th Infantry Battalion, 29 September 1918.

Ernest ALTHOUSE, 53rd Infantry Battalion, 30 September 1918.

Owen Eugene AMOS, 33rd Infantry Battalion, 30 September 1918.

David ANDERSON, 14th Field Artillery Brigade, 30 September 1918.

Robert William ANDREWS, 11th Field Artillery Brigade, 29 September 1918.

John Leslie Gordon ARLOW, 29th Infantry Battalion, 30 September 1918.

John ARMAN, 56th Infantry Battalion, 1 October 1918.

Walter Ehrenfried ARNOLD, 32nd Infantry Battalion, 29 September 1918.

Terance Francis ASHLEY, 57th Infantry Battalion, 30 September 1918.

Clifton Ogalvie AUSTIN, 3rd Pioneer Battalion, 30 September 1918.

Leslie William AVERY, 59th Infantry Battalion, 29 September 1918.

 

Michael James BALL, 55th Infantry Battalion, 30 September 1918.

John Gibson BALLANTYNE, 53rd Infantry Battalion, 30 September 1918.

Thomas BALLINGER, 59th Infantry Battalion, 30 September 1918.

Harold Francis BARKER, 55th Infantry Battalion, 30 September 1918.

Charles John BARNDEN, 38th Infantry Battalion, 29 September 1918.

Alfred George Bryant BARTLETT, 58th Infantry Battalion, 29 September 1918.

Frank Howard BARTLEY, 32nd Infantry Battalion, 29 September 1918.

Clarence Henry BATTESE, 53rd Infantry Battalion, 30 September 1918.

Ernest Joseph BATTYE, 11th Field Artillery Brigade, 29 September 1918.

Albert BEARHAM, 59th Infantry Battalion, 30 September 1918.

Albert Leopold BEDSON, 55th Infantry Battalion, 30 September 1918.

Walter BEESLEY, 44th Infantry Battalion, 29 September 1918.

John BELL, 29th Infantry Battalion, 30 September 1918.

Frederick Russell BELLCHAMBERS, 3rd Machine Gun Battalion, 29 September 1918.

Arthur BENNETT, 41st Infantry Battalion, 29 September 1918.

Leonard Birmingham BICKERTON, 30th Infantry Battalion, 30 September 1918.

Norman Bailey BLACKMAN, 30th Infantry Battalion, 29 September 1918.

John Henry BLACKMORE, 56th Infantry Battalion, 30 September 1918.

Reginald Robert BLADWELL, 56th Infantry Battalion, 30 September 1918.

William Arthur BLANDFORD, 5th Machine Gun Battalion, 1 October 1918.

Percival Swithin BLICK, 44th Infantry Battalion, 29 September 1918.

Clarence Howard BLUME, 39th Infantry Battalion, 30 September 1918.

Herbert BODEN, 40th Infantry Battalion, 29 September 1918.

Leon Harry BOLTON, 55th Infantry Battalion, 30 September 1918.

Richard Nelson BOULDEN, 35th Infantry Battalion, 29 September 1918.

Oswald Alfred BOURNE, 30th Infantry Battalion, 30 September 1918.

John Henry BOWEN, 38th Infantry Battalion, 29 September 1918.

Herbert BOYLE, 59th Infantry Battalion, 29 September 1918.

Walter Henry BRADSHAW, 57th Infantry Battalion, 1 October 1918.

Francis John BRAMMALL, 4th Division Ammunition Column, 30 September 1918.

Gordon Daniel BRAY, 29th Infantry Battalion, 1 October 1918.

James Augustus BREEN, 40th Infantry Battalion, 29 September 1918.

Michael Joseph BREHENY, 43rd Infantry Battalion, 29 September 1918.

Michael Edmond BRESNEHAN, 40th Infantry Battalion, 29 September 1918.

Robert BREWER, 41st Infantry Battalion, 29 September 1918.

Arthur BRIDGE, 31st Infantry Battalion, 29 September 1918.

Charles BRIGGS, 42nd Infantry Battalion, 30 September 1918.

David BROGMUS, 57th Infantry Battalion, 29 September 1918.

Alfred BROUGHTON, 32nd Infantry Battalion, 30 September 1918.

John Banks BROWN, 15th Field Company Engineers, 29 September 1918.

Robert Thomas BROWN, 59th Infantry Battalion, 29 September 1918.

Walter Alexander BROWN, 57th Infantry Battalion, 29 September 1918.

William John BRYCE, 3rd Machine Gun Battalion, 29 September 1918.

Robert BUCHAN, 44th Infantry Battalion, 29 September 1918.

Gerald Vine BUCKLAND, 11th Field Artillery Brigade, 29 September 1918.

Charles David BURCHELL, 35th Infantry Battalion, 29 September 1918.

James Keith BURROWS, 59th Infantry Battalion, 29 September 1918.

Frederick Elijah BURT, 37th Infantry Battalion, 29 September 1918.

William BURTON, 40th Infantry Battalion, 29 September 1918.

George William Ham BUSH, 55th Infantry Battalion, 30 September 1918.

Arthur John BUTCHER, 31st Infantry Battalion, 29 September 1918.

John Patrick BUTTERFIELD, 58th Infantry Battalion, 29 September 1918.

Lionel James BYRNE, 37th Infantry Battalion, 1 October 1918.

Vernon Barry BYRNE, 38th Infantry Battalion, 29 September 1918.

 

Charles James CALLAN, 38th Infantry Battalion, 29 September 1918.

James Douglas CALLEN, 38th Infantry Battalion, 29 September 1918.

Peter CAMERON, 32nd Infantry Battalion, 29 September 1918.

Colin Keith Dufferin CAMPBELL, 58th Infantry Battalion, 30 September 1918.

Thomas CAMPBELL, 57th Infantry Battalion, 29 September 1918.

George Leonard CANN, 57th Infantry Battalion, 29 September 1918.

Frederick John CANNON, 31st Infantry Battalion, 29 September 1918.

Michael Henry CANTWELL, 55th Infantry Battalion, 30 September 1918.

Charles Robert CARISS, 29th Infantry Battalion, 30 September 1918.

Reginald CARR, 3rd Pioneer Battalion, 29 September 1918.

Albert Budd CARTER, 57th Infantry Battalion, 29 September 1918.

Albert Henry CAWOOD, 58th Infantry Battalion, 29 September 1918.

Donald Valentine CHISHOLM, 44th Infantry Battalion, 29 September 1918.

William Herbert COAD, 49th Infantry Battalion, 29 September 1918.

Herbert Alfred COATES, 3rd Pioneer Battalion, 30 September 1918.

Ernest COCKRELL, 32nd Infantry Battalion, 29 September 1918.

Ralph Alexander COLLEY, 3rd Field Artillery Brigade, 29 September 1918.

Charles COLLINS, 57th Infantry Battalion, 30 September 1918.

Peter Joseph COLLINS, 53rd Infantry Battalion, 30 September 1918.

Arthur St John COLLIVER, 29th Infantry Battalion, 30 September 1918.

John Bernard CONLON, 38th Infantry Battalion, 29 September 1918.

Charles John CONNELL, 5th Field Artillery Brigade, 30 September 1918.

Francis John CONNELLY, 42nd Infantry Battalion, 29 September 1918.

Frank CONNELLY, 44th Infantry Battalion, 30 September 1918.

William Francis CONNOLE, 39th Infantry Battalion, 29 September 1918.

William Horace COOKE, 32nd Infantry Battalion, 29 September 1918.

Reginald Hardy COOPER, 30th Infantry Battalion, 29 September 1918.

John CORMICK, 30th Infantry Battalion, 30 September 1918.

William Moffat CORNTHWAITE, 58th Infantry Battalion, 29 September 1918.

Frederick Walter COX, 54th Infantry Battalion, 1 October 1918.

Harry Holman COX, 30th Infantry Battalion, 29 September 1918.

Adolphus Harrington CROUCH, 5th Medium Trench Mortar Battery, 29 September 1918.

Patrick Joseph CULLINAN, 31st Infantry Battalion, 30 September 1918.

John CULSHAW, 32nd Infantry Battalion, 1 October 1918.

Cyril Moffitt CUNNINGHAM, 11th Field Artillery Brigade, 29 September 1918.

Alfred CURRAN, 57th Infantry Battalion, 29 September 1918.

 

Alfred James DAVIDSON, 4th Field Artillery Brigade, 30 September 1918.

Alfred Henry DAVIS, 57th Infantry Battalion, 29 September 1918.

Charles Goulburn DAVIS, 58th Infantry Battalion, 29 September 1918.

Eric Douglas DAVISON, 32nd Infantry Battalion, 29 September 1918.

Frederick Joseph DE LA REY, 38th Infantry Battalion, 29 September 1918.

James DELANEY, 38th Infantry Battalion, 1 October 1918.

Patrick Joseph DEVITT, 57th Infantry Battalion, 1 October 1918.

William George DICKSON, 40th Infantry Battalion, 29 September 1918.

William DILLOW, 55th Infantry Battalion, 1 October 1918.

James Thomas DIXEY, 5th Pioneer Battalion, 29 September 1918.

George Sidney DODDS, 41st Infantry Battalion, 29 September 1918.

James Tasman DODDS, 29th Infantry Battalion, 30 September 1918.

William DODGSON, 57th Infantry Battalion, 30 September 1918.

Charles John DOIG, 33rd Infantry Battalion, 1 October 1918.

John James Bernard DOLAN, 14th Field Artillery Brigade, 29 September 1918.

Robert Smith DONALDSON, 11th Field Artillery Brigade, 29 September 1918.

William DONOHUE, 55th Infantry Battalion, 30 September 1918.

John Jeremiah DONOVAN, 3rd Machine Gun Battalion, 29 September 1918.

Harold DOUST, 30th Infantry Battalion, 30 September 1918.

John DUNN, 31st Infantry Battalion, 29 September 1918.

Andrew Gordon DUNSFORD, 41st Infantry Battalion, 29 September 1918.

John DURKIN, 31st Infantry Battalion, 29 September 1918.

Harry DUTNEY, 49th Infantry Battalion, 30 September 1918.

Thomas Leslie DYBALL, 56th Infantry Battalion, 1 October 1918.

 

Ephriam EASTON, 32nd Infantry Battalion, 29 September 1918.

William Arthur EDMONDS, 38th Infantry Battalion, 29 September 1918.

Boyd Alexander ELLEM, 41st Infantry Battalion, 29 September 1918.

Arthur Harold ELLENS, 57th Infantry Battalion, 29 September 1918.

Alexander EMERSON, 44th Infantry Battalion, 29 September 1918.

Francis Septimus EVATT, 1st Field Artillery Brigade, 29 September 1918.

Lewis EVERETT-NORTON, 29th Infantry Battalion, 30 September 1918.

Gordon Edmund EWART, 58th Infantry Battalion, 1 October 1918.

 

Francis Edward FAIRWEATHER, 38th Infantry Battalion, 29 September 1918.

Frederick Charles FELGENHAUER, 57th Infantry Battalion, 29 September 1918.

John Ernest FERGUSON, 53rd Infantry Battalion, 30 September 1918.

Leonard Albany FERRY, 44th Infantry Battalion, 29 September 1918.

William FERRY, 14th Field Artillery Brigade, 29 September 1918.

James FIELD, 53rd Infantry Battalion, 30 September 1918.

Henry Benjamin FIRMAN, 34th Infantry Battalion, 29 September 1918.

Philip FLACK, 38th Infantry Battalion, 29 September 1918.

Norman Kingsley FLETCHER, 6th Medium Trench Mortar Battery, 29 September 1918.

Ranald John FLETCHER, 4th Field Artillery Brigade, 29 September 1918.

Sydney John FOLKES, 39th Infantry Battalion, 1 October 1918.

George Henry FONE, 3rd Pioneer Battalion, 29 September 1918.

Harry FOSTER, 5th Pioneer Battalion, 29 September 1918.

George Leonard FOWDEN, 37th Infantry Battalion, 1 October 1918.

George Harold FOWLER, 59th Infantry Battalion, 29 September 1918.

Peter Richard FRIEDWALD, 59th Infantry Battalion, 29 September 1918.

Leslie Philip FROST, 3rd Machine Gun Battalion, 29 September 1918.

Charles Liddle FULLER, 57th Infantry Battalion, 1 October 1918.

Percy FULTON, 43rd Infantry Battalion, 30 September 1918.

William Richard FURMSTON, 31st Infantry Battalion, 30 September 1918.

 

Ivan Noble GAIR, 31st Infantry Battalion, 30 September 1918.

Matthew GALE, 31st Infantry Battalion, 29 September 1918.

Robert GALLEGHAN, 34th Infantry Battalion, 29 September 1918.

William GALLOWAY, 3rd Pioneer Battalion, 29 September 1918.

Robert Olive GAY, 44th Infantry Battalion, 29 September 1918.

Oliver Roy GIBBS, 53rd Infantry Battalion, 30 September 1918.

Alexander James GIBSON, 37th Infantry Battalion, 30 September 1918.

Gordon Henry GIBSON, 38th Infantry Battalion, 29 September 1918.

Clair George GIFFEN, 54th Infantry Battalion, 1 October 1918.

Stanley Ernest GILMOUR, 29th Infantry Battalion, 29 September 1918.

Fines Henry GODDING, 53rd Infantry Battalion, 30 September 1918.

James Duncan GORDON, 3rd Field Artillery Brigade, 30 September 1918.

William Hollister GOSS, 37th Infantry Battalion, 1 October 1918.

Peter Donaldson GRANT, 32nd Infantry Battalion, 30 September 1918.

James Thomas GRANVILLE, 55th Infantry Battalion, 30 September 1918.

Albert Leslie Montague GREENWOOD, 38th Infantry Battalion, 29 September 1918.

George Albert GRIFFITHS, 59th Infantry Battalion, 29 September 1918.

Joshua Charles GROSS, 15th Field Company Engineers, 29 September 1918.

William John GROVE, 53rd Infantry Battalion, 1 October 1918.

Norman Noel GULSON, 30th Infantry Battalion, 1 October 1918.

Cecil James GUNN, 58th Infantry Battalion, 1 October 1918.

 

John William HAGAN, 33rd Infantry Battalion, 30 September 1918.

Arthur Roy HALGREN, 54th Infantry Battalion, 1 October 1918.

Percy Edwin HALL, 59th Infantry Battalion, 29 September 1918.

Alfred William HAMILTON, 59th Infantry Battalion, 29 September 1918.

Alfred Mark Tweed HANCOCK, 5th Medium Trench Mortar Battery, 29 September 1918.

Lional Bernard HANSON, 14th Field Ambulance, 30 September 1918.

David Henry Campbell HARPER, 41st Infantry Battalion, 29 September 1918.

William HARRINGTON, 11th Field Artillery Brigade, 29 September 1918.

Herbert HARRISON, 38th Infantry Battalion, 29 September 1918.

John Balfour HARVEY, 40th Infantry Battalion, 29 September 1918.

Vincent Dudley Cyril HARVEY, 57th Infantry Battalion, 1 October 1918.

Raymond Langley HASSALL, 5th Pioneer Battalion, 30 September 1918.

William John HAWKINS, 53rd Infantry Battalion, 30 September 1918.

Clarence William HAYNES, 56th Infantry Battalion, 30 September 1918.

James HAYNES, 37th Infantry Battalion, 29 September 1918.

John William HAYS, 31st Infantry Battalion, 29 September 1918.

Sydney HEATH, 53rd Infantry Battalion, 30 September 1918.

John Irvine HEDDLE, 42nd Infantry Battalion, 29 September 1918.

Robert Oswald HENDERSON, 39th Infantry Battalion, 29 September 1918.

William Robert HERBERT, 14th Field Artillery Brigade, 29 September 1918.

William HEYER, 32nd Infantry Battalion, 29 September 1918.

Ivor Henry HICKS, 11th Field Artillery Brigade, 29 September 1918.

Frederick George HILLIAR, 5th Division Signal Company, 29 September 1918.

Edward Alexander HINGE, 53rd Infantry Battalion, 30 September 1918.

Henry Russell HOAR, 31st Infantry Battalion, 29 September 1918.

Charles Jamieson HODGETTS, 57th Infantry Battalion, 29 September 1918.

Percy Byrne HOFF, 37th Infantry Battalion, 29 September 1918.

Charles William HOLDEN, 42nd Infantry Battalion, 29 September 1918.

Edward HOLDEN, 55th Infantry Battalion, 30 September 1918.

Norman Gladstone HOLDEN, 11th Field Artillery Brigade, 29 September 1918.

Edward Michael HOLLAND, 57th Infantry Battalion, 1 October 1918.

George Piggot HOLMES, 3rd Machine Gun Battalion, 29 September 1918.

Cecil Louis HOLST, 44th Infantry Battalion, 29 September 1918.

Leslie Laurence HORNBY, 59th Infantry Battalion, 29 September 1918.

Albert Edward HOWARD, 30th Infantry Battalion, 29 September 1918.

Leslie Richard HUGHES, 45th Infantry Battalion, 1 October 1918.

Francis Reuben HUMPHRIES, 44th Infantry Battalion, 29 September 1918.

Francis William HUNT, 54th Infantry Battalion, 1 October 1918.

 

George Edward IKIN, 34th Infantry Battalion, 1 October 1918.

Ernest Robert IRVING, 59th Infantry Battalion, 1 October 1918.

 

Allen Raymond JACKSON, 55th Infantry Battalion, 30 September 1918.

Clifford JACOBS, 43rd Infantry Battalion, 29 September 1918.

Thorvald Vallentin JACOBSEN, 3rd Pioneer Battalion, 29 September 1918.

George JAMES, 41st Infantry Battalion, 29 September 1918.

Robert Henry JAMES, 4th Division Ammunition Column, 29 September 1918.

Thomas George JAMIESON, 3rd Machine Gun Battalion, 30 September 1918.

Joseph JEFFERY, 53rd Infantry Battalion, 30 September 1918.

Walter Henry JENKINS, 59th Infantry Battalion, 30 September 1918.

Robert Henry JEROME, 43rd Infantry Battalion, 30 September 1918.

Francis Rupert JOHNSON, 58th Infantry Battalion, 29 September 1918.

Frederick Richard JOHNSON, 1st Australian Tunnelling Company, 30 September 1918.

James Christopher JOHNSON, 41st Infantry Battalion, 29 September 1918.

Adam Hamilton Muntz JOHNSTON, 57th Infantry Battalion, 29 September 1918.

Francis Harold JOHNSTON, 58th Infantry Battalion, 30 September 1918.

Frederick JOLLIFFE, 57th Infantry Battalion, 29 September 1918.

James Albert Victor JONES, 30th Infantry Battalion, 29 September 1918.

 

Prosper George KABLE, 39th Infantry Battalion, 30 September 1918.

Reginald KAY, 5th Machine Gun Battalion, 1 October 1918.

John Michael KEANE, 58th Infantry Battalion, 29 September 1918.

Martin William KEDDELL, 58th Infantry Battalion, 29 September 1918.

Aubrey Charles KEECH, 56th Infantry Battalion, 1 October 1918.

Sydney KEEP, 3rd Machine Gun Battalion, 30 September 1918.

Frederick James KEIHONE, 35th Infantry Battalion, 30 September 1918.

John KELLEHER, 59th Infantry Battalion, 29 September 1918.

Philip KELLY, 55th Infantry Battalion, 30 September 1918.

Charles Nathan KERRIDGE, 31st Infantry Battalion, 30 September 1918.

George William KINSEY, 58th Infantry Battalion, 29 September 1918.

 

Thomas Albert LAMEY, 44th Infantry Battalion, 29 September 1918.

Benjamin LANCASTER, 14th Field Artillery Brigade, 29 September 1918.

Percy Norman LATHER, 4th Field Artillery Brigade, 29 September 1918.

William LAW, 44th Infantry Battalion, 30 September 1918.

John Bett LAWSON, 41st Infantry Battalion, 29 September 1918.

Arthur LESLIE, 3rd Field Artillery Brigade, 30 September 1918.

Leon LEVY, 56th Infantry Battalion, 29 September 1918.

John LINDHOLM, 54th Infantry Battalion, 1 October 1918.

Reginald LLOYD, 37th Infantry Battalion, 1 October 1918.

Ernest Albert LOOKER, 39th Infantry Battalion, 29 September 1918.

Frederick Lewis LOSEBY, 41st Infantry Battalion, 29 September 1918.

Gibson LOUGHEED, 41st Infantry Battalion, 29 September 1918.

Karl LOUNE, 1st Australian Tunnelling Company, 29 September 1918.

William Montgomery LOWTHER, 41st Infantry Battalion, 29 September 1918.

 

Hector Archie MACCALLUM, 55th Infantry Battalion, 30 September 1918.

Albert Graham MACFARLANE, 31st Infantry Battalion, 30 September 1918.

James Wharton MACKENZIE, 44th Infantry Battalion, 29 September 1918.

Ivor Edward MACKIE, 31st Infantry Battalion, 30 September 1918.

Kenneth Maclennon MACKINTOSH, 14th Field Artillery Brigade, 29 September 1918.

Albert John MARNER, 39th Infantry Battalion, 1 October 1918.

Frederick MARTIN, 3rd Machine Gun Battalion, 29 September 1918.

William Walter MARTIN, 58th Infantry Battalion, 30 September 1918.

William Edward MAY, 5th Pioneer Battalion, 29 September 1918.

George Stanley MCADAM, 57th Infantry Battalion, 30 September 1918.

William Henry MCALLISTER, 5th Field Artillery Brigade, 29 September 1918.

David MCCANDLESS, 31st Infantry Battalion, 29 September 1918.

Ambrose Edward MCCONNELL, 58th Infantry Battalion, 30 September 1918.

Phillip Lawrence MCCORMACK, 59th Infantry Battalion, 29 September 1918.

Alfred George MCDERMOTT, 44th Infantry Battalion, 29 September 1918.

John Charles MCDONALD, 37th Infantry Battalion, 29 September 1918.

Leslie MCDONALD, 55th Infantry Battalion, 1 October 1918.

Francis William MCDONELL, 3rd Pioneer Battalion, 29 September 1918.

James William MCDONOUGH, 1st Australian Tunnelling Company, 29 September 1918.

Norman Alexander MCDOUGALL, 31st Infantry Battalion, 29 September 1918.

Thomas MCENERNY, 58th Infantry Battalion, 30 September 1918.

Edward MCGINLEY, 53rd Infantry Battalion, 30 September 1918.

Samuel Thomas MCKAY, 53rd Infantry Battalion, 30 September 1918.

Alexandra David MCKEAN, 11th Light Trench Mortar Battery, 29 September 1918.

Archibald MCKELLAR, 5th Machine Gun Battalion, 29 September 1918.

Albert George MCKINNON, 53rd Infantry Battalion, 30 September 1918.

Leonard MCLEAN, 53rd Infantry Battalion, 30 September 1918.

David MCLELLAN, 1st Field Artillery Brigade, 29 September 1918.

William Berry MCPHERSON, 38th Infantry Battalion, 29 September 1918.

William MCVEITY, 30th Infantry Battalion, 30 September 1918.

Stanley Victor MEALE, 55th Infantry Battalion, 30 September 1918.

Percy Reginald Elbert MEDWIN, 40th Infantry Battalion, 1 October 1918.

George William MERCER, 3rd Heavy and Medium Trench Mortar Battery, 29 September 1918.

Archibald Richmond MIDDLETON, 31st Infantry Battalion, 1 October 1918.

Alfred Edgar MILES, 59th Infantry Battalion, 29 September 1918.

Carl Ernest MOLLER, 59th Infantry Battalion, 30 September 1918.

Leonard Nicholas MOON, 29th Infantry Battalion, 29 September 1918.

Clarence Noel MOORE, 33rd Infantry Battalion, 1 October 1918.

Norman James MORGAN, 58th Infantry Battalion, 1 October 1918.

John MORRIS, 38th Infantry Battalion, 29 September 1918.

Charles Burnard MULLER, 32nd Infantry Battalion, 29 September 1918.

John Henry Thomas MUNCEY, 57th Infantry Battalion, 29 September 1918.

Roy Badgery MURPHY, 33rd Infantry Battalion, 29 September 1918.

Alfred Edward MUSTON, 3rd Pioneer Battalion, 30 September 1918.

Rupert Havelock MYERS, 58th Infantry Battalion, 29 September 1918.

 

Harold NAIRN, 11th Field Artillery Brigade, 30 September 1918.

Stanley Walter NEALE, 59th Infantry Battalion, 29 September 1918.

Alfred NELSON, 59th Infantry Battalion, 29 September 1918.

John Wesley NEVINSON, 57th Infantry Battalion, 1 October 1918.

Frederick Henry NORRGRANN, 35th Infantry Battalion, 29 September 1918.

Alfred James NORTHWAY, 44th Infantry Battalion, 29 September 1918.

Claude Loftus NOWLAND, 5th Field Artillery Brigade, 29 September 1918.

 

Edmund Elias O'BRIEN, 29th Infantry Battalion, 30 September 1918.

Francis John O'BRIEN, 34th Infantry Battalion, 29 September 1918.

Henry Joseph O'BRIEN, 3rd Machine Gun Battalion, 29 September 1918.

William Bede O'CONNELL, 56th Infantry Battalion, 30 September 1918.

Albert Barry O'CONNOR, 5th Division Signal Company, 29 September 1918.

Michael Leo O'KEEFE, 59th Infantry Battalion, 29 September 1918.

Charles Alfred OLIVE, 29th Infantry Battalion, 30 September 1918.

Roland Victor OLIVER, 53rd Infantry Battalion, 30 September 1918.

Joseph OMARA, 44th Infantry Battalion, 29 September 1918.

Thomas O'ROURKE, 55th Infantry Battalion, 30 September 1918.

James Arthur O'SHEA, 5th Machine Gun Battalion, 29 September 1918.

George O'TOOLE, 37th Infantry Battalion, 29 September 1918.

Edgar OTTOSEN, 37th Infantry Battalion, 30 September 1918.

Charles A James OWENS, 58th Infantry Battalion, 30 September 1918.

 

John Frederick PARKER, 59th Infantry Battalion, 1 October 1918.

William Patrick PARKER, 30th Infantry Battalion, 29 September 1918.

James PARKIN, 53rd Infantry Battalion, 30 September 1918.

Alfred John PARR, 59th Infantry Battalion, 1 October 1918.

Thomas Wilson PATERSON, 44th Infantry Battalion, 29 September 1918.

Alan PEARMAN, 41st Infantry Battalion, 29 September 1918.

Horace William PEARSON, 44th Infantry Battalion, 29 September 1918.

Charles Henry PEEL, 53rd Infantry Battalion, 30 September 1918.

William Edward PHIFER, 33rd Infantry Battalion, 30 September 1918.

James Leslie PHILP, 32nd Infantry Battalion, 1 October 1918.

Martin Daniel PIANTA, 5th Pioneer Battalion, 29 September 1918.

Guy Reginald PIPER, 58th Infantry Battalion, 29 September 1918.

Harold Stanley PITCHERS, 58th Infantry Battalion, 1 October 1918.

Tasman Henry PITMAN, 40th Infantry Battalion, 29 September 1918.

Alfred Ernest PLEASANCE, 59th Infantry Battalion, 29 September 1918.

Lionel Claude Ferrier POWNE, 53rd Infantry Battalion, 30 September 1918.

 

Allan QUICK, 37th Infantry Battalion, 29 September 1918.

William Clarence QUIN, 39th Infantry Battalion, 29 September 1918.

 

Percy Edgar RALPH, 53rd Infantry Battalion, 1 October 1918.

Clement RAYSON, 59th Infantry Battalion, 29 September 1918.

Leonard Edwin REAY, 41st Infantry Battalion, 30 September 1918.

Leslie REDMAN, 32nd Infantry Battalion, 29 September 1918.

Edward Ernest REED, 44th Infantry Battalion, 29 September 1918.

Patrick Joseph REIDY, 37th Infantry Battalion, 1 October 1918.

Alfred Gustave REISS, 43rd Infantry Battalion, 29 September 1918.

Alexander Murray RENTON, 44th Infantry Battalion, 1 October 1918.

Bernard William RICKWOOD, 41st Infantry Battalion, 29 September 1918.

William Turner RIDDOCH, 38th Infantry Battalion, 1 October 1918.

George Samuel RISBEY, 38th Infantry Battalion, 29 September 1918.

Charles Hartley ROBERTS, 59th Infantry Battalion, 29 September 1918.

James Albert ROBERTS, 3rd Pioneer Battalion, 29 September 1918.

Robert Reid ROBERTS, 3rd Machine Gun Battalion, 29 September 1918.

Walter Lawrence ROCK, 37th Infantry Battalion, 1 October 1918.

William James RODGERS, 31st Infantry Battalion, 30 September 1918.

Arthur Thomas ROGERS, 32nd Infantry Battalion, 29 September 1918.

William ROGERS, 3rd Pioneer Battalion, 29 September 1918.

George Henry ROSE, 31st Infantry Battalion, 29 September 1918.

Raymond Walter ROSS, 29th Infantry Battalion, 29 September 1918.

Ernest Stanley ROWLEY, 59th Infantry Battalion, 1 October 1918.

John Frederick RUFFELL, 31st Infantry Battalion, 30 September 1918.

Peter Joseph RYAN, 57th Infantry Battalion, 1 October 1918.

William Stanislaus RYAN, 30th Infantry Battalion, 30 September 1918.

 

John Canavan SAIES, 43rd Infantry Battalion, 29 September 1918.

John Aylan SALT, 58th Infantry Battalion, 30 September 1918.

Leslie Hurtle SANDO, 32nd Infantry Battalion, 29 September 1918.

William SAYER, 34th Infantry Battalion, 30 September 1918.

Henry Christy SCHEFE, 31st Infantry Battalion, 29 September 1918.

William Maclean SCHOLES, 3rd Field Artillery Brigade, 29 September 1918.

Allen James SEAGE, 3rd Field Artillery Brigade, 30 September 1918.

Clarence Edgar SEERS, 56th Infantry Battalion, 1 October 1918.

William Andrew SHEEHAN, 43rd Infantry Battalion, 1 October 1918.

John William Henry SHERRY, 3rd Machine Gun Battalion, 29 September 1918.

William Laurence Joseph SIMMONS, 43rd Infantry Battalion, 29 September 1918.

Aubrey Clyde SINCLAIR, 32nd Infantry Battalion, 29 September 1918.

George Roderick SKINNER, 41st Infantry Battalion, 29 September 1918.

Robert Henry SKINNER, 59th Infantry Battalion, 30 September 1918.

Alfred Russell SMITH, 5th Pioneer Battalion, 29 September 1918.

Henry James SMITH, 41st Infantry Battalion, 29 September 1918.

Thomas William SMITH, 14th Field Ambulance, 30 September 1918.

Walter Manly SMITH, 58th Infantry Battalion, 30 September 1918.

William John SMITH, 30th Infantry Battalion, 29 September 1918.

Gervase Louis Edgeworth SOMERS, 59th Infantry Battalion, 1 October 1918.

Clement Cornelius Selwyn SOWTER, 32nd Infantry Battalion, 30 September 1918.

Albert Herbert SPEED, 3rd Pioneer Battalion, 29 September 1918.

John Joseph SPELLMAN, 40th Infantry Battalion, 29 September 1918.

John SPENCE, 31st Infantry Battalion, 29 September 1918.

William SPENCE, 41st Infantry Battalion, 29 September 1918.

Harold Innes SPENCER, 33rd Infantry Battalion, 1 October 1918.

Robert Sherin SPILLER, 57th Infantry Battalion, 30 September 1918.

Max Alfred SPRADAN, 40th Infantry Battalion, 1 October 1918.

Alfred Henry STEELE, 30th Infantry Battalion, 29 September 1918.

Richard STEVENS, 58th Infantry Battalion, 29 September 1918.

William Herbert STOOPS, 34th Infantry Battalion, 29 September 1918.

George Thornbury STOTT, 32nd Infantry Battalion, 29 September 1918.

William Sendall STREETER, 44th Infantry Battalion, 29 September 1918.

Eugene SULLIVAN, 55th Infantry Battalion, 30 September 1918.

Everitt Graham SUMMONS, 3rd Field Artillery Brigade, 30 September 1918.

 

George Henry TALBOT, 58th Infantry Battalion, 29 September 1918.

Albert TAMS, 6th Medium Trench Mortar Battery, 29 September 1918.

Herbert TAPP, 3rd Pioneer Battalion, 29 September 1918.

James TARRANT, 30th Infantry Battalion, 29 September 1918.

George Thomas Kellett TENCH, 32nd Infantry Battalion, 29 September 1918.

Robert TESTER, 32nd Infantry Battalion, 29 September 1918.

Leslie George THOMAS, 57th Infantry Battalion, 30 September 1918.

Harold Henry THOMPSON, 38th Infantry Battalion, 29 September 1918.

John Francis THOMPSON, 57th Infantry Battalion, 1 October 1918.

Robert Edward THOMPSON, 14th Field Artillery Brigade, 29 September 1918.

James Joseph THOMSON, 57th Infantry Battalion, 29 September 1918.

Cyril Arthur THORNCROFT, 54th Infantry Battalion, 1 October 1918.

Edward John TROTMAN, 41st Infantry Battalion, 29 September 1918.

Alfred Joseph TUCKER, 59th Infantry Battalion, 29 September 1918.

Frank Ormond TURNER, 59th Infantry Battalion, 29 September 1918.

James George TWINING, 55th Infantry Battalion, 30 September 1918.

Francis O'Connor TWOMEY, 54th Infantry Battalion, 29 September 1918.

 

Ernest William James VICKERS, 57th Infantry Battalion, 1 October 1918.

 

Cyril Frederick Davis WAKEFIELD, 41st Infantry Battalion, 30 September 1918.

Charles Alexander WANN, 44th Infantry Battalion, 30 September 1918.

William Hastings WATSON, 33rd Infantry Battalion, 1 October 1918.

William Henry WEBB, 30th Infantry Battalion, 30 September 1918.

William George WELLSTEAD, 57th Infantry Battalion, 30 September 1918.

William WHITEHOUSE, 55th Infantry Battalion, 30 September 1918.

Francis Charles WILKIN, 29th Infantry Battalion, 30 September 1918.

William Henry WILKINSON, 37th Infantry Battalion, 30 September 1918.

Clyde Barrington WILLIAMS, 3rd Machine Gun Battalion, 30 September 1918.

Edward Donald WILLIAMSON, 38th Infantry Battalion, 30 September 1918.

John Henry WILSON, 29th Infantry Battalion, 30 September 1918.

William George WILSON, 53rd Infantry Battalion, 30 September 1918.

William Joseph WILSON, 14th Field Ambulance, 30 September 1918.

Arthur Roy WOODMAN, 59th Infantry Battalion, 1 October 1918.

 

James YOUMAN, 53rd Infantry Battalion, 30 September 1918.

William Burnard YOUNG, 29th Infantry Battalion, 30 September 1918.

 

Lest We Forget

 

 

Further Reading:

The Battle of St Quentin Canal, France, 29 September - 1 October 1918

The Battle of St Quentin Canal, France, 29 September - 1 October 1918, Roll of Honour

Western Front Battles

Battles where Australians fought, 1899-1920

 


Citation: The Battle of St Quentin Canal, France, 29 September - 1 October 1918, Roll of Honour

Posted by Project Leader at 12:01 AM EADT
Updated: Tuesday, 5 October 2010 4:57 PM EADT
Thursday, 27 September 2007
The Battle of Jisr Benat Yakub, Palestine, 27 September 1918, Roll of Honour
Topic: BatzP - JB Yakub

The Battle of Jisr Benat Yakub

Palestine, 27 September 1918

Australian Imperial Force

Roll of Honour

 

Poppies on the Roll of Honour, Australian War Memorial, Canberra

 

The Roll of Honour contains the names of all the men known to have given their lives in service of Australia during the Battle of Jisr Benat Yakub, Palestine, 27 September 1918.

 

Roll of Honour: 

Thomas William EDWARDS, 10th Light Horse Regiment.

Lest We Forget

 

 

Further Reading:

The Battle of Jisr Benat Yakub, Palestine, 27 September 1918

The Battle of Jisr Benat Yakub, Palestine, 27 September 1918, Roll of Honour

Battles where Australians fought, 1899-1920

 


Citation: The Battle of Jisr Benat Yakub, Palestine, 27 September 1918, Roll of Honour

Posted by Project Leader at 12:01 AM EADT
Updated: Tuesday, 5 October 2010 4:59 PM EADT
Wednesday, 26 September 2007
The Battle of Polygon Wood, Belgium, 26 September 1917, Roll of Honour
Topic: BatzWF - Westn Front

The Battle of Polygon Wood

Belgium, 26 September 1917

Australian Imperial Force

Roll of Honour

 

Poppies on the Roll of Honour, Australian War Memorial, Canberra

 

The Roll of Honour contains the names of all the men known to have given their lives in service of Australia during the Battle of Polygon Wood, Belgium, 26 September 1917.

 

Roll of Honour

 

Walter Albert ABBOTT, 12th Machine Gun Company.

Frank ADAIR, 60th Infantry Battalion.

Holderness ADAMTHWAITE, 59th Infantry Battalion.

Stanley William AGNEW, 57th Infantry Battalion.

John Sylvester AHERN, 29th Infantry Battalion.

Ferdinand Emil AHLERS, 49th Infantry Battalion.

Joseph Henry AISTHORPE, 31st Infantry Battalion.

John AKERS, 52nd Infantry Battalion.

Rupert Gordon ALEXANDER, 30th Infantry Battalion.

Francis ALFRED, 15th Infantry Battalion.

Johan ALLEMAN, 51st Infantry Battalion.

Ernest Thomas ALLEN, 55th Infantry Battalion.

Arthur William ALLMOND, 50th Infantry Battalion.

Thomas William ALSBURY, 31st Infantry Battalion.

Albert Samuel ANDERSON, 29th Infantry Battalion.

Archibald College ANDERSON, 31st Infantry Battalion.

Robert ANDERSON, 31st Infantry Battalion.

John Lancelot ANDREWS, 54th Infantry Battalion.

Robert Petford ANDREWS, 60th Infantry Battalion.

William ANDREWS, 13th Infantry Battalion.

Henry ARUNDEL, 16th Infantry Battalion.

James Marshall AVERY, 51st Infantry Battalion.

Charles Thomas AYERS, 55th Infantry Battalion.

Alexander John Kennedy AYRE, 14th Infantry Battalion.

 

John Frederick BABBAGE, 55th Infantry Battalion.

James BALL, 52nd Infantry Battalion.

Albert John Isaac BARCLAY, 59th Infantry Battalion.

Patrick BARKER, 55th Infantry Battalion.

Nathaniel BARTLETT, 56th Infantry Battalion.

Robert Joseph BASSETT, 4th Division Signal Company.

Francis Con BAUGH, 55th Infantry Battalion.

Earnest BAULCH, 60th Infantry Battalion.

William Henry BEARD, 31st Infantry Battalion.

Wilfred Norman BEAVER, 60th Infantry Battalion.

Charles Sidney BELCHER, 60th Infantry Battalion.

John Samuel BELL, 50th Infantry Battalion.

Joseph Peter BELLEVILLE, 29th Infantry Battalion.

James William BERRY, 59th Infantry Battalion.

Leslie Ernest BESWICK, 57th Infantry Battalion.

Alfred Oswald BINGER, 29th Infantry Battalion.

William Ramsay BINGHAM, 59th Infantry Battalion.

David BIRD, 59th Infantry Battalion.

Stanley Charles BISHOP, 56th Infantry Battalion.

Thomas John BLAKE, 29th Infantry Battalion.

Frederick Rodford BLANDFORD, 53rd Infantry Battalion.

John Stanley BLATCH, 60th Infantry Battalion.

Arthur Noel Russell BLAYNEY, 58th Infantry Battalion.

George Alexander BLIGHT, 60th Infantry Battalion.

Arthur Lewis BODHOLDT, 6th Field Artillery Brigade.

William Gordon BODY, 29th Infantry Battalion.

Ernest BOGG, 31st Infantry Battalion.

Michael Cassin BORGER, 12th Machine Gun Company.

Charles Victor BOYES, 4th Machine Gun Company.

Roy Harold BOYTON, 54th Infantry Battalion.

John Bernard BRADLEY, 31st Infantry Battalion.

Francis Joseph BRANDT, 31st Infantry Battalion.

William BREEN, 55th Infantry Battalion.

Harold BREWER, 53rd Infantry Battalion.

Arthur BRIERLEY, 57th Infantry Battalion.

John Grey BRODIE, 31st Infantry Battalion.

Harry Wallace BROKENSHIRE, 56th Infantry Battalion.

Roy Phillips BROMLEY, 29th Infantry Battalion.

Alfred BROWN, 16th Infantry Battalion.

Charles Dane BROWN, 16th Infantry Battalion.

Donald BROWN, 14th Infantry Battalion.

Ernest Morton BROWN, 7th Field Artillery Brigade.

Wilfred Lionel BROWN, 5th Infantry Battalion.

William John BROWN, 56th Infantry Battalion.

John Brodie BRYANT, 53rd Infantry Battalion.

John Joseph BUNTER, 16th Infantry Battalion.

Harry BURNETT, 56th Infantry Battalion.

Percival James BURNS, 60th Infantry Battalion.

William BURNS, 59th Infantry Battalion.

Joseph Edward BURTON, 31st Infantry Battalion.

George BUTCHER, 59th Infantry Battalion.

Rupert Godfrey BUTTERWORTH, 56th Infantry Battalion.

 

Frederick Patrick CAHILL, 59th Infantry Battalion.

James Paul CAHILL, 56th Infantry Battalion.

Albert Frederick CALDER, 15th Field Company Engineers.

Alexander Charles CAMERON, 54th Infantry Battalion.

Archibald CAMERON, 53rd Infantry Battalion.

Eric Allan CAMERON, 13th Field Company Engineers.

Francis James CAMERON, 59th Infantry Battalion.

Archibald CAMPBELL, 58th Infantry Battalion.

John Henderson CAMPBELL, 60th Infantry Battalion.

William Charles CAMPBELL, 57th Infantry Battalion.

James Herbert Vernon CAPPER, 7th Field Artillery Brigade.

Thomas CARLIN, 29th Infantry Battalion.

Frederick CARLSON, 29th Infantry Battalion.

Alfred John Everleigh CARMICHAEL, 55th Infantry Battalion.

Howard Bevan CARR, 50th Infantry Battalion.

Lawrence William CARR, 6th Field Artillery Brigade.

Frederick CARSON, 49th Infantry Battalion.

Walter CARSTENS, 31st Infantry Battalion.

Eric Charles CARTER, 29th Infantry Battalion.

Hugh CARTER, 59th Infantry Battalion.

Miles Bennison CARTER, 5th Field Artillery Brigade.

Frank Harold CASH, 31st Infantry Battalion.

Thomas Joseph CAVANAGH, 49th Infantry Battalion.

Francis William CAWSE, 57th Infantry Battalion.

Thomas Francis CHAMBERS, 15th Infantry Battalion.

Harold Stanley CHANDLER, 13th Field Ambulance.

Arthur Ernest Cameron CHARLWOOD, 58th Infantry Battalion.

Frederick CHEESWRIGHT, 60th Infantry Battalion.

Edward Ernest CHERRY, 31st Infantry Battalion.

Frank CHIVERTON, 13th Machine Gun Company.

Claude Henry CHUTE, 31st Infantry Battalion.

Harry Septimus CLARK, 55th Infantry Battalion.

John CLARK, 15th Infantry Battalion.

Bernard Henry CLARKE, 8th Machine Gun Company.

Elliott CLARKE, 31st Infantry Battalion.

George Wetzel CLARKE, 53rd Infantry Battalion.

Granville George Thomas Coden CLARKE, 55th Infantry Battalion.

James Francis CLEARY, 14th Infantry Battalion.

Edgar Boyd CLOUSTON, 4th Machine Gun Company.

Albert Victor COCHRANE, 59th Infantry Battalion.

Arthur COCKBURN, 56th Infantry Battalion.

George William COCKBURN, 56th Infantry Battalion.

John COGNET, 31st Infantry Battalion.

Alexander COHEN, 16th Infantry Battalion.

Joseph COHEN, 59th Infantry Battalion.

William George COLE, 53rd Infantry Battalion.

Patrick COLLINS, 31st Infantry Battalion.

Hugh Patrick COMANS, 5th Infantry Battalion.

Anton Adolf Constant COMMELIN, 55th Infantry Battalion.

William Edwin CONLON, 55th Infantry Battalion.

John Patrick CONROY, 59th Infantry Battalion.

William Henry COOK, 55th Infantry Battalion.

William Joseph COOK, 57th Infantry Battalion.

Harry COOMBE, 49th Infantry Battalion.

Samuel COOPER, 55th Infantry Battalion.

Ellis Eric CORK, 31st Infantry Battalion.

Allan Obed CORREY, 53rd Infantry Battalion.

Hugh COUPER, 49th Infantry Battalion.

William George COX, 54th Infantry Battalion.

Neil McMaster CRAWFORD, 31st Infantry Battalion.

George Frederick CROPLEY, 57th Infantry Battalion.

William Reeves CROSSMAN, 59th Infantry Battalion.

Stephen Joseph CRYAN, 31st Infantry Battalion.

Arthur William CURRIE, 59th Infantry Battalion.

John Edward CURRIE, 51st Infantry Battalion.

Frank Herbert CUTTEN, 51st Infantry Battalion.

 

William Henry DALE, 59th Infantry Battalion.

James Patrick DALY, 4th Field Company Engineers.

Norman D'ANGRI, 31st Infantry Battalion.

Aubrey Claude DARE, 1st Machine Gun Company.

Norman DARK, 55th Infantry Battalion.

John Joseph Edward DARNEDT, 59th Infantry Battalion.

Herbert DAVIDSON, 56th Infantry Battalion.

William Ernest Enoch DAVIES, 51st Infantry Battalion.

Reginald DAVIS, 11th Field Artillery Brigade.

James DICKIE, 49th Infantry Battalion.

Hugh DOBBIE, 53rd Infantry Battalion.

William DOBSON, 55th Infantry Battalion.

William Joseph DOHERTY, 54th Infantry Battalion.

James Edward DONOGHUE, 58th Infantry Battalion.

Henry Patrick DORAN, 57th Infantry Battalion.

William Roy DOUGHAN, 55th Infantry Battalion.

Frederick Herbert DOUST, 13th Infantry Battalion.

Thomas Joseph DOWDLE, 59th Infantry Battalion.

Sydney Norman Joseph DOWSETT, 56th Infantry Battalion.

Ernest Herbert DOYLE, 54th Infantry Battalion.

Henry Wright DOYLE, 16th Infantry Battalion.

Richard Clarence DREWETT, 29th Infantry Battalion.

Oliver William DRYDEN, 54th Infantry Battalion.

Archibald John Francis DUFFY, 31st Infantry Battalion.

Joseph Augustus DUFFY, 59th Infantry Battalion.

Edward Arthur DUNCAN, 6th Machine Gun Company.

William DUNCAN, 54th Infantry Battalion.

John Bryson DUNSMUIR, 56th Infantry Battalion.

Frederick DUTTON, 56th Infantry Battalion.

James Francis DWYER, 56th Infantry Battalion.

Gordon Wilson DYER, 13th Machine Gun Company.

 

John William EDWARDS, 57th Infantry Battalion.

Lancebrook Charles EGLESE, 8th Machine Gun Company.

Robert ELLIOTT, 15th Field Company Engineers.

William Joseph ENRIGHT, 14th Infantry Battalion.

Edward Malguyn EVANS, 59th Infantry Battalion.

Charles EZZY, 55th Infantry Battalion.

 

Percy FABIAN, 14th Infantry Battalion.

Francis Walter FACER, 29th Infantry Battalion.

Henry FARMER, 58th Infantry Battalion.

Berkley Alfred FASE, 15th Field Company Engineers.

John FAY, 16th Infantry Battalion.

Peter FEENAN, 53rd Infantry Battalion.

Alexander FERGUSON, 59th Infantry Battalion.

James Abram FERRIER, 59th Infantry Battalion.

Fred Thurlow FISK, 10th Field Artillery Brigade.

Jack Hammond FITZGERALD, 8th Field Artillery Brigade.

Michael Joseph Francis FITZPATRICK, 51st Infantry Battalion.

Alfred Edward FLEET, 31st Infantry Battalion.

John FLETCHER, 59th Infantry Battalion.

Austin Herbert FLOYD, 51st Infantry Battalion.

Cecil Francis FLOYD, 31st Infantry Battalion.

Robert FORD, 31st Infantry Battalion.

Thomas Henry FORD, 31st Infantry Battalion.

Robert Alvin Draper FOWLER, 16th Infantry Battalion.

Walter Wells FOX, 29th Infantry Battalion.

John Walter FRANCIS, 59th Infantry Battalion.

Arthur Victor FRANKLIN, 60th Infantry Battalion.

James FRASER, 59th Infantry Battalion.

Edwin James Thomas FREEBODY, 55th Infantry Battalion.

Douglas FREEMAN, 16th Infantry Battalion.

Alfred Augustus FREETHEY, 49th Infantry Battalion.

Norman Harry FRISBY, 31st Infantry Battalion.

George FROST, 57th Infantry Battalion.

Andrew Miller FULLER, 29th Infantry Battalion.

Alexander Howard Parker FYFE, 8th Machine Gun Company.

 

Christopher Henry GAGE, 54th Infantry Battalion.

Herbert Peter GALLAGHER, 15th Infantry Battalion.

Robert Alexander GAMBLE, 60th Infantry Battalion.

John Gladstone GARDNER, 13th Machine Gun Company.

August Albert GARMEISTER, 49th Infantry Battalion.

Alfred GARNETT, 54th Infantry Battalion.

Harry GARTNER, 15th Infantry Battalion.

Leo GEORGE, 51st Infantry Battalion.

Alfred Henry GIBBETT, 59th Infantry Battalion.

Henry James GILL, 31st Infantry Battalion.

William Leslie GIROUD, 59th Infantry Battalion.

George GLASSCOCK, 56th Infantry Battalion.

Thomas James GLEESON, 55th Infantry Battalion.

Walter Tom GOODING, 29th Infantry Battalion.

Arthur Francis Charles GOSLING, 60th Infantry Battalion.

Thomas John GOUGH, 31st Infantry Battalion.

Richmond Boyd GRAHAM, 29th Infantry Battalion.

Ross Edgar GRANGE, 31st Infantry Battalion.

Alexander George GRANT, 31st Infantry Battalion.

Arthur Marden GRANT, 29th Infantry Battalion.

John Gustaf GRAUBIN, 59th Infantry Battalion.

George Milne GREIG, 60th Infantry Battalion.

Albert Leslie GRIFFIN, 31st Infantry Battalion.

Harry Leslie GRIFFIN, 49th Infantry Battalion.

William GRIFFITHS, 15th Infantry Battalion.

William George GRIFFITHS, 51st Infantry Battalion.

William Henry GRUMMITT, 4th Light Trench Mortar Battery.

Herbert GURNEY, 56th Infantry Battalion.

 

Albert Myles HAGAN, 29th Infantry Battalion.

Frank HALKYARD, 54th Infantry Battalion.

Thomas March HALL, 29th Infantry Battalion.

William Philip HALL, 29th Infantry Battalion.

Alfred Thomas HALLIDAY, 53rd Infantry Battalion.

James Horatio Nelson HAMILTON, 31st Infantry Battalion.

Dennis Patrick HAMMOND, 53rd Infantry Battalion.

Frederick Ernest HAMMOND, 57th Infantry Battalion.

George Thomas HANCY, 29th Infantry Battalion.

Marten Peater HANSEN, 49th Infantry Battalion.

Albert HARDING, 54th Infantry Battalion.

Harold Tom HARDING, 29th Infantry Battalion.

Ernest Merton HARRAP, 59th Infantry Battalion.

James Wilfred HARRAP, 59th Infantry Battalion.

George Henry HARRINGTON, 60th Infantry Battalion.

James Colman HARRIS, 50th Infantry Battalion.

James Stanley HARRIS, 57th Infantry Battalion.

William Charles HARRIS, 15th Light Trench Mortar Battery.

William Henry HARRIS, 31st Infantry Battalion.

Walter HARVEY, 29th Infantry Battalion.

William George HASKINS, 53rd Infantry Battalion.

John Michael Benjamin HASSED, 31st Infantry Battalion.

Arthur Blenner HASSETT, 10th Field Artillery Brigade.

Albert Mark HATCHER, 8th Machine Gun Company.

Thomas HAZELL, 56th Infantry Battalion.

William John HEALY, 31st Infantry Battalion.

Arthur HEARD, 31st Infantry Battalion.

Henry Hastings HEARD, 29th Infantry Battalion.

Frederick HEASMAN, 13th Machine Gun Company.

Charles Thomas McIntosh HEATH, 5th Field Artillery Brigade.

John HENDERSON, 56th Infantry Battalion.

William Alexander HENDERSON, 58th Infantry Battalion.

Patrick Hugh HENRY, 53rd Infantry Battalion.

Alfred HENSON, 6th Field Artillery Brigade.

Robert James HEPBURN, 53rd Infantry Battalion.

Francis Paget HEWKLEY, 4th Division Signal Company.

Reginald Kenneth HIBBS, 31st Infantry Battalion.

Michael HICKEY, 29th Infantry Battalion.

Christopher Stanley Wallis HICKS, 31st Infantry Battalion.

William Herbert HILBORNE, 53rd Infantry Battalion.

Frank HILL, 53rd Infantry Battalion.

Harry Rogers HILL, 50th Infantry Battalion.

William Richard HILL, 55th Infantry Battalion.

David HILTON, 15th Field Company Engineers.

James HODGKISON, 57th Infantry Battalion.

William John HOLDEN, 51st Infantry Battalion.

John Nicholson HOLMES, 54th Infantry Battalion.

John Thomas HOLMES, 59th Infantry Battalion.

Frederick HOLMSEN, 31st Infantry Battalion.

William Frederick HOLTER, 15th Infantry Battalion.

George Blackford HOOLEY, 56th Infantry Battalion.

Donald Herbert Odo HOPKINS, 49th Infantry Battalion.

Frank William Banner HOPKINS, 60th Infantry Battalion.

Arnold Clement HORDERN, 60th Infantry Battalion.

Alfred Edwin HORSEY, 16th Infantry Battalion.

John Vincent HOULIHAN, 29th Infantry Battalion.

David HOWARTH, 56th Infantry Battalion.

Hubert Loftus HOWLETT, 58th Infantry Battalion.

Ernest Melrose HUNTER, 51st Infantry Battalion.

Frank Charles Ernest HUNTER, 14th Infantry Battalion.

John HUNTER, 49th Infantry Battalion.

George HUTCHINSON, 56th Infantry Battalion.

William Henry HUTCHINSON, 14th Infantry Battalion.

Elliott HYLES, 60th Infantry Battalion.

 

Robert Charles INGRAM, 14th Field Ambulance.

William John INKSTER, 50th Infantry Battalion.

 

Abraham JACKS, 49th Infantry Battalion.

Edward Frederick JACKSON, 31st Infantry Battalion.

Alfred Walter JAY, 50th Infantry Battalion.

John Harold JOHNS, 15th Field Company Engineers.

Phillip Peterson JOLLY, 31st Infantry Battalion.

Alfred JONES, 59th Infantry Battalion.

George David Charles JONES, 51st Infantry Battalion.

James Bertram JONES, 29th Infantry Battalion.

Linford Austin JONES, 54th Infantry Battalion.

Robert Clyde JONES, 56th Infantry Battalion.

Christian JONGE-HOYER, 31st Infantry Battalion.

 

Daniel Timothy Joseph KEARNEY, 14th Infantry Battalion.

Joseph Edwin KEE, 57th Infantry Battalion.

Frank Selwood KENDALL, 8th Machine Gun Company.

Thomas Joseph KERBY, 49th Infantry Battalion.

Ernest William KERLEY, 56th Infantry Battalion.

Alfred De Vere KIDSON, 56th Infantry Battalion.

Thomas John KINCHINGTON, 49th Infantry Battalion.

James KING, 59th Infantry Battalion.

William Matthew KINGDON, 51st Infantry Battalion.

Angus McCormack KIRWAN, 31st Infantry Battalion.

Philip Ted KLUCK, 52nd Infantry Battalion.

Frederick Edward KNAPP, 51st Infantry Battalion.

Frederick KNIGHT, 53rd Infantry Battalion.

Geoffrey William Chapman KNIGHT, 60th Infantry Battalion.

David KOELLNER, 13th Infantry Battalion.

Thomas John KOENIG, 31st Infantry Battalion.

Louis KURTZMANN, 59th Infantry Battalion.

 

Harry LACEY, 29th Infantry Battalion.

George Arthur LAIDLAW, 54th Infantry Battalion.

Charles LANSDOWNE, 31st Infantry Battalion.

Joseph Frederick LAPWORTH, 49th Infantry Battalion.

Frederick Hubert Aylett LARKMAN, 58th Infantry Battalion.

Charles Hubert Reginald LARSEN, 53rd Infantry Battalion.

Bernard Agrippa LAVERICK, 31st Infantry Battalion.

Frederick Herbert LEGEL, 31st Infantry Battalion.

John Thomas LENNOX, 14th Infantry Battalion.

Frederick LEONARD, 16th Infantry Battalion.

Harry Cowdrey LESTER, 57th Infantry Battalion.

John McLaren LETT, 29th Infantry Battalion.

David Reginald LEWIS, 54th Infantry Battalion.

Sidney John LIDDELL, 29th Infantry Battalion.

Walter LINDLEY, 57th Infantry Battalion.

James Stewart LLOYD, 16th Infantry Battalion.

Albert George Francis LONG, 52nd Infantry Battalion.

Norman Arthur James LONG, 31st Infantry Battalion.

Guy Everard LOOKER, 4th Light Trench Mortar Battery.

Eldred Clayton LOVETT, 58th Infantry Battalion.

Alex Lindsay LOWE, 15th Light Trench Mortar Battery.

Robert LUSCOMBE, 29th Infantry Battalion.

Francis James LYNAM, 31st Infantry Battalion.

Walter Solomon LYNAM, 51st Infantry Battalion.

Andrew LYNCH, 15th Field Company Engineers.

 

Frederick John MACDOUALL, 56th Infantry Battalion.

William Allen Athol MACGREGOR, 54th Infantry Battalion.

William MACMAHON, 53rd Infantry Battalion.

William Edward MAJOR, 52nd Infantry Battalion.

John Henry MALONE, 57th Infantry Battalion.

William MANALLACK, 57th Infantry Battalion.

William MANNION, 53rd Infantry Battalion.

Francis MARK, 57th Infantry Battalion.

William James MARONEY, 53rd Infantry Battalion.

Caspard Edward Allen MARTIN, 56th Infantry Battalion.

Francis Duke MARTIN, 29th Infantry Battalion.

John James Wyatt MARTIN, 29th Infantry Battalion.

William Winfred MARTIN, 57th Infantry Battalion.

George Thomas MATTHEWS, 51st Infantry Battalion.

David Landale MAUGHAN, 14th Machine Gun Company.

Eric Arthur MAWSON, 4th Field Company Engineers.

Charles Judge MAYBERRY, 59th Infantry Battalion.

David Lindsay MCALISTER, 15th Field Company Engineers.

James Alexander MCALLISTER, 49th Infantry Battalion.

James Winter MCALPINE, 29th Infantry Battalion.

George Neil MCANDREW, 13th Field Company Engineers.

John Eric Farquhar MCARDLE, 60th Infantry Battalion.

Albert Stanley MCCONACHY, 4th Machine Gun Company.

Thomas James MCCONNELL, 58th Infantry Battalion.

James Rolland MCCOPPIN, 57th Infantry Battalion.

Arthur MCDONALD, 57th Infantry Battalion.

Charles Innes MCDONALD, 56th Infantry Battalion.

Hugh MCDONALD, 59th Infantry Battalion.

William Joseph MCDONALD, 51st Infantry Battalion.

Victor Peter MCDONNELL, 15th Infantry Battalion.

Stewart Arthur MCDOWALL, 16th Infantry Battalion.

Thomas Leslie MCDOWALL, 31st Infantry Battalion.

William Robert MCDOWELL, 29th Infantry Battalion.

Robert Alexander Malcolm MCFARLANE, 54th Infantry Battalion.

James Baxter MCGIBBON, 13th Infantry Battalion.

Walter Carrington MCGOWN, 15th Field Company Engineers.

William MCINTYRE, 15th Machine Gun Company.

John Downie MCKENZIE, 56th Infantry Battalion.

Keith Murdoch MCLEOD, 50th Infantry Battalion.

Martin Joseph MCMAHON, 29th Infantry Battalion.

Percy MCMANUS, 53rd Infantry Battalion.

Leslie Clegg MCMURDO, 31st Infantry Battalion.

Henry Willis MCNAIR, 56th Infantry Battalion.

James MCPHERSON, 60th Infantry Battalion.

Walter MCPHERSON, 59th Infantry Battalion.

George William MCRAE, 55th Infantry Battalion.

Frederick MEADS, 53rd Infantry Battalion.

Herbert John MEDHURST, 31st Infantry Battalion.

John Thomas MEEHAN, 31st Infantry Battalion.

Reginald MEER, 15th Field Company Engineers.

John Adam MENZ, 50th Infantry Battalion.

Christopher James METELMANN, 57th Infantry Battalion.

Earl Roland MEWBURN, 55th Infantry Battalion.

Frank Couch MICHELL, 56th Infantry Battalion.

John Henry MILES, 53rd Infantry Battalion.

Francis Frank MILLIGAN, 55th Infantry Battalion.

Ernest MITCHELL, 49th Infantry Battalion.

John Joseph MOFFIT, 49th Infantry Battalion.

Clement Horace MOORE, 50th Infantry Battalion.

Sydney Gordon Wolsely MORAN, 31st Infantry Battalion.

Ivan Francis MORIESON, 29th Infantry Battalion.

Cedric Stanley MORRISON, 1st Machine Gun Company.

Edwin Carlill MORRISON, 29th Infantry Battalion.

George Frederick MORROW, 55th Infantry Battalion.

Stanley Lancelot MOSS, 13th Machine Gun Company.

Alexander MUIRHEAD, 4th Pioneer Battalion.

Francis James Patrick MULDOON, 29th Infantry Battalion.

Ernest Ambrose MULHALL, 56th Infantry Battalion.

Thomas MULLINS, 51st Infantry Battalion.

Alfred Hassell MUNRO, 50th Infantry Battalion.

David Alexander MURPHY, 15th Infantry Battalion.

Henry Patrick MURPHY, 31st Infantry Battalion.

Jack MURPHY, 59th Infantry Battalion.

Leslie Joseph MURPHY, 54th Infantry Battalion.

Thomas MURPHY, 15th Light Trench Mortar Battery.

 

Carl Henry NAGEL, 57th Infantry Battalion.

Reginald Claude NANCARROW, 31st Infantry Battalion.

Patrick Joseph NASH, 14th Machine Gun Company.

William Henry NASH, 51st Infantry Battalion.

Joseph William NELSON, 15th Infantry Battalion.

James Patrick NEVILLE, 13th Infantry Battalion.

Albert NEWMAN, 31st Infantry Battalion.

Edward Price Dofton NICHOLSON, 52nd Infantry Battalion.

Ernest Edward NIEWAND, 29th Infantry Battalion.

Reginald John NOBLE, 59th Infantry Battalion.

Charles Lindsay NORMAN, 1st Machine Gun Company.

James NOY, 59th Infantry Battalion.

Harold Roy NUGENT, 51st Infantry Battalion.

Leslie NUTTALL, 31st Infantry Battalion.

 

John Michael O'BRIEN, 4th Pioneer Battalion.

Thomas O'CALLAGHAN, 57th Infantry Battalion.

Maurice O'CONNOR, 56th Infantry Battalion.

James Charles O'KEEFE, 31st Infantry Battalion.

John Patrick O'NEILL, 31st Infantry Battalion.

Patrick William O'NEILL, 55th Infantry Battalion.

William Stanley ORMANDY, 4th Machine Gun Company.

William Sylvester O'SHEA, 59th Infantry Battalion.

 

Frederick PACKHAM, 57th Infantry Battalion.

Herbert Henry PARISH, 54th Infantry Battalion.

Robert PARK, 13th Field Company Engineers.

Harold Hill PARKER, 59th Infantry Battalion.

Hugh Archibald Davidson PARKER, 55th Infantry Battalion.

John Livingstone PARKER, 15th Field Company Engineers.

Leonard PARKER, 29th Infantry Battalion.

William Matthews PARTRIDGE, 55th Infantry Battalion.

Francis William PASCOE, 51st Infantry Battalion.

John May PASCOE, 31st Infantry Battalion.

Samuel James PATCHING, 58th Infantry Battalion.

Alexander Frederick PATERSON, 6th Field Artillery Brigade.

John Gunn PATERSON, 56th Infantry Battalion.

Joseph Edward PAULL, 16th Infantry Battalion.

Walter Leslie PAULL, 59th Infantry Battalion.

Herbert Allen PEERS, 29th Infantry Battalion.

William Henry PEGRUM, 53rd Infantry Battalion.

William PEKIN, 29th Infantry Battalion.

Henry James PENGELLY, 57th Infantry Battalion.

Ernest Michael PENNY, 29th Infantry Battalion.

Gregorio PEREZ, 8th Machine Gun Company.

William Latimer PETERS, 31st Infantry Battalion.

James Frederick PHILIP, 59th Infantry Battalion.

Robert Erskine PHILIPS, 49th Infantry Battalion.

Reginald Francis PICKWORTH, 56th Infantry Battalion.

Stanley Patron PIKE, 13th Machine Gun Company.

Frederick PILKINGTON, 53rd Infantry Battalion.

Richard Joseph PLUMB, 53rd Infantry Battalion.

Frank Radford POMERY, 60th Infantry Battalion.

Frederick Alexander POOLE, 55th Infantry Battalion.

William Hawden PRESSLEY, 52nd Infantry Battalion.

Eric Alan PREST, 50th Infantry Battalion.

Clarence Victor PREW, 57th Infantry Battalion.

Alfred Thomas PRICE, 53rd Infantry Battalion.

Douglas Faithful PRICE, 59th Infantry Battalion.

Arthur PULLIN, 4th Field Ambulance.

Edward PUMMEROY, 58th Infantry Battalion.

Leslie Gordon PURSER, 59th Infantry Battalion.

 

Philipp Carl William QUAST, 52nd Infantry Battalion.

Joseph QUIGLEY, 53rd Infantry Battalion.

Leslie Joseph QUIGLEY, 55th Infantry Battalion.

John Patrick QUINLIVAN, 55th Infantry Battalion.

Gladstone Lee QUINTRELL, 49th Infantry Battalion.

Roy Gladstone QUIRK, 15th Field Ambulance.

 

Ernest Jewell RADFORD, 12th Machine Gun Company.

Hugh Alexander RANKIN, 55th Infantry Battalion.

John Herbert RAVELL, 54th Infantry Battalion.

Edward RAWES, 51st Infantry Battalion.

John Alexander RAYNER, 31st Infantry Battalion.

Leslie REDFERN, 51st Infantry Battalion.

Clarence Samuel Snow REDMAN, 56th Infantry Battalion.

Frederick REED, 56th Infantry Battalion.

Hughie Hamilton REGAN, 54th Infantry Battalion.

William REID, 31st Infantry Battalion.

Albert RENOUF, 55th Infantry Battalion.

John Percy REVELL, 49th Infantry Battalion.

Henry RILEY, 31st Infantry Battalion.

George ROBBINS, 56th Infantry Battalion.

Cecil William ROBERTS, 29th Infantry Battalion.

John Douglas ROBERTSON, 14th Field Company Engineers.

George William ROBINSON, 60th Infantry Battalion.

Leslie Henry ROBINSON, 54th Infantry Battalion.

Rupert William ROBINSON, 59th Infantry Battalion.

William Nevison ROBLEY, 29th Infantry Battalion.

Robert Thomas ROBSON, 31st Infantry Battalion.

Richard John Joseph RODWELL, 29th Infantry Battalion.

Charles Cecil ROGERS, 57th Infantry Battalion.

Leonard Parkes ROGERS, 59th Infantry Battalion.

Peter Bernard ROONEY, 31st Infantry Battalion.

Frederick John ROOS, 13th Machine Gun Company.

Ernest Clifford ROSE, 31st Infantry Battalion.

James ROSS, 51st Infantry Battalion.

John ROSS, 51st Infantry Battalion.

Percival ROWE, 14th Infantry Battalion.

David ROWLAND, 56th Infantry Battalion.

Reginald ROWLAND, 31st Infantry Battalion.

Herbert Ivers RUSSELL, 59th Infantry Battalion.

John Alexander RUSSELL, 59th Infantry Battalion.

Wilfred RUSSELL, 29th Infantry Battalion.

William Henry RUST, 59th Infantry Battalion.

Ernest RYAN, 59th Infantry Battalion.

James Joseph RYAN, 53rd Infantry Battalion.

Thomas Francis RYAN, 59th Infantry Battalion.

 

George William SADLER, 54th Infantry Battalion.

William SAVAGE, 51st Infantry Battalion.

Joseph Lawrence SAWYER, 59th Infantry Battalion.

Percy Tyndale SAYER, 59th Infantry Battalion.

Charles Gainger SCENEY, 29th Infantry Battalion.

Alfred Melville SCOTT, 31st Infantry Battalion.

Charles Sussems SCOTT, 57th Infantry Battalion.

James Alfred SCOTT, 16th Infantry Battalion.

Arthur Gordon SCRAGG, 30th Infantry Battalion.

Daniel SCULLIN, 51st Infantry Battalion.

Patrick SCULLIN, 51st Infantry Battalion.

Michael Francis SHANAHAN, 53rd Infantry Battalion.

Harry Arthur SHAW, 31st Infantry Battalion.

Charles James SHEA, 50th Infantry Battalion.

Leonard Frank SHELTON, 57th Infantry Battalion.

Charles Henry SHEPPARD, 56th Infantry Battalion.

Phillip Dennis Joseph SHERIDAN, 59th Infantry Battalion.

Herbert George SHOEBRIDGE, 59th Infantry Battalion.

Richard Oliver SIBLY, 29th Infantry Battalion.

Eric Evernden SIGGS, 50th Infantry Battalion.

Cecil SILVER, 29th Infantry Battalion.

George SIMPSON, 56th Infantry Battalion.

Raymond Vallack SINGLE, 56th Infantry Battalion.

Wilfred SINGLE, 29th Infantry Battalion.

Herbert Thomas SKEHAN, 29th Infantry Battalion.

William SKIMMINGS, 8th Machine Gun Company.

Albert SKINNER, 59th Infantry Battalion.

Thomas Joseph SLATTER, 59th Infantry Battalion.

Clyde Patrick Thomas SLATTERY, 57th Infantry Battalion.

Keith Campbell SMALL, 14th Light Trench Mortar Battery.

Allen Archibald SMITH, 14th Field Company Engineers.

Cecil Walter SMITH, 56th Infantry Battalion.

Ernest SMITH, 49th Infantry Battalion.

Henry SMITH, 4th Light Trench Mortar Battery.

Robert SMITH, 57th Infantry Battalion.

Soren Christian SORENSEN, 31st Infantry Battalion.

Henry SPEED, 30th Infantry Battalion.

John Patrick SPEERS, 29th Infantry Battalion.

Frederick STANTON, 29th Infantry Battalion.

John STAPLETON, 55th Infantry Battalion.

William STEVENS, 31st Infantry Battalion.

William Thomas STEVENSON, 29th Infantry Battalion.

Frederick Miller STEWART, 15th Infantry Battalion.

Gerhard Robert STOCKFELD, 59th Infantry Battalion.

Laurence John STONE, 51st Infantry Battalion.

Leo STORE, 49th Infantry Battalion.

Henry Alfred STRAND, 52nd Infantry Battalion.

Allan Albert STUART, 54th Infantry Battalion.

Bartholomew James STUBBS, 51st Infantry Battalion.

Daniel Joseph SULLIVAN, 4th Machine Gun Company.

William James SUMMERS, 59th Infantry Battalion.

Frederick James SUTTON, 60th Infantry Battalion.

Frederick William SYER, 53rd Infantry Battalion.

Edgar SYMONDS, 31st Infantry Battalion.

 

George TAYLOR, 51st Infantry Battalion.

Herbert Leslie TEGART, 31st Infantry Battalion.

George Hugh TEMPLETON, 58th Infantry Battalion.

Julian THOMAS, 31st Infantry Battalion.

Horace THOMPSON, 51st Infantry Battalion.

Hubert Gordon THOMPSON, 56th Infantry Battalion.

Newton Thomas George THOMPSON, 49th Infantry Battalion.

Raymond THOMSON, 49th Infantry Battalion.

George TICE, 31st Infantry Battalion.

Clifford TICKNER, 53rd Infantry Battalion.

Henry Douglas TIDSWELL, 31st Infantry Battalion.

Johannes TOIS, 53rd Infantry Battalion.

Harold Newman TOMPKINS, 31st Infantry Battalion.

John Charles TONER, 29th Infantry Battalion.

Frederick William TOOTH, 59th Infantry Battalion.

John TOSH, 56th Infantry Battalion.

Thomas Charles TOWNROW, 59th Infantry Battalion.

John TRACEY, 49th Infantry Battalion.

Harold Thomas TRELOAR, 31st Infantry Battalion.

Gilbert TUCKER, 29th Infantry Battalion.

George Harold TURNER, 15th Field Company Engineers.

William Edward TURNER, 57th Infantry Battalion.

Michael John TUTTLE, 29th Infantry Battalion.

 

George Robert URQUHART, 15th Field Company Engineers.

 

William Frederick VINCENT, 52nd Infantry Battalion.

 

William Roy WADE, 59th Infantry Battalion.

Alfred James WAITING, 60th Infantry Battalion.

Walter Stanley WALKER, 59th Infantry Battalion.

Thomas WALSH, 55th Infantry Battalion.

Walter Hunter WALTERS, 57th Infantry Battalion.

Harold Boyd WANLISS, 14th Infantry Battalion.

Walter James WARBURTON, 57th Infantry Battalion.

John Robert WARD, 29th Infantry Battalion.

Joseph WATKINS, 14th Infantry Battalion.

David WATSON, 14th Infantry Battalion.

James Joseph WELSHE, 29th Infantry Battalion.

Edwin John WENSOR, 55th Infantry Battalion.

Albert Clarence WESTBURY, 50th Infantry Battalion.

William Arthur Stanley WHIPP, 55th Infantry Battalion.

Arthur WHITE, 57th Infantry Battalion.

Charles Roy WHITE, 8th Machine Gun Company.

Clive Clarendon WHITE, 52nd Infantry Battalion.

William WHITE, 15th Field Company Engineers.

Loudon WHITMILL, 54th Infantry Battalion.

David WILKIE, 31st Infantry Battalion.

Arthur Ernest WILKINSON, 29th Infantry Battalion.

Norman Robson WILKINSON, 4th Field Company Engineers.

Frederick Pound WILLIAMS, 31st Infantry Battalion.

Lloyd E C WILLIAMS, 55th Infantry Battalion.

William WILLIAMS, 57th Infantry Battalion.

Thomas Norman WILLIS, 57th Infantry Battalion.

Albert John WILLOUGHBY, 51st Infantry Battalion.

Kenneth Cecil Henry William WILSDON, 51st Infantry Battalion.

Herbert Frederick WILSON, 60th Infantry Battalion.

James Thomas WILSON, 59th Infantry Battalion.

John WILSON, 51st Infantry Battalion.

John Hamilton WILSON, 57th Infantry Battalion.

Oliver William WILSON, 55th Infantry Battalion.

Stanley Maurice WILSON, 58th Infantry Battalion.

John Edward WOOD, 60th Infantry Battalion.

John James WOOD, 31st Infantry Battalion.

Charles WOODS, 29th Infantry Battalion.

William Potter WOODS, 29th Infantry Battalion.

Harold WOODWARD, 60th Infantry Battalion.

Wilfred Reginald WOODWARD, 50th Infantry Battalion.

Albert WOOLHOUSE, 59th Infantry Battalion.

Thomas WOOTTON, 16th Infantry Battalion.

Ernest Edward WORRALL, 5th Infantry Battalion.

Robert Allan WRAY, 4th Field Company Engineers.

John Victor WRIGHT, 53rd Infantry Battalion.

 

Stanley Edward YATES, 52nd Infantry Battalion.

Edward YOUNG, 56th Infantry Battalion.

George YOUNG, 31st Infantry Battalion.

Leonard Ross YOUNG, 50th Infantry Battalion.

Charles Henry YOUNGER, 29th Infantry Battalion.

 

Lest We Forget

 

 

Further Reading:

The Battle of Polygon Wood, Belgium, 26 September 1917

The Battle of Polygon Wood, Belgium, 26 September 1917, Roll of Honour

Western Front Battles

Battles where Australians fought, 1899-1920

 


Citation: The Battle of Polygon Wood, Belgium, 26 September 1917, Roll of Honour

Posted by Project Leader at 12:01 AM EADT
Updated: Tuesday, 5 October 2010 5:00 PM EADT
Tuesday, 25 September 2007
The Battle of Semakh, Palestine, 25 September 1918, Roll of Honour
Topic: BatzP - Semakh

The Battle of Semakh

Palestine, 25 September 1918

Australian Imperial Force

Roll of Honour

 

Poppies on the Roll of Honour, Australian War Memorial, Canberra

 

The Roll of Honour contains the names of all the men known to have given their lives in service of Australia during the Battle of Semakh, Palestine, 25 September 1918.

 

Roll of Honour: 

William BLOOMFIELD, 11th Light Horse Regiment, Killed in Action

 

Daryl James Gilchrist DODDS, 11th Light Horse Regiment, Killed in Action

 

Frederick Garnet FARLOW, 11th Light Horse Regiment, Killed in Action

Edward Charles FRASER, 11th Light Horse Regiment, Killed in Action

 

Herbert John GEE, 11th Light Horse Regiment, Killed in Action

 

William Edward Ludlow HUGHES, 11th Light Horse Regiment, Killed in Action

 

Walter James LEWIS, 11th Light Horse Regiment, Killed in Action

 

John MCCARTHY, 11th Light Horse Regiment, Killed in Action

Ernest MCKAY, 11th Light Horse Regiment, Killed in Action

 

Robert Portway PLEDGER, 11th Light Horse Regiment, Killed in Action

 

John Michael RYNNE, 11th Light Horse Regiment, Killed in Action

 

Howard Hedley TAYLOR, 11th Light Horse Regiment, Killed in Action

Kenneth Stanley Willis THORN, 11th Light Horse Regiment, Killed in Action

 

Wesley Frank WHITFIELD, 11th Light Horse Regiment, Killed in Action

Lest We Forget

 

 

Further Reading:

The Battle of Semakh, Palestine, 25 September 1918

The Battle of Semakh, Palestine, 25 September 1918, Roll of Honour

Battles where Australians fought, 1899-1920

 


Citation: The Battle of Semakh, Palestine, 25 September 1918, Roll of Honour

Posted by Project Leader at 12:01 AM EADT
Updated: Tuesday, 5 October 2010 5:01 PM EADT

Newer | Latest | Older

Full Site Index


powered by FreeFind
Let us hear your story: You can tell your story, make a comment or ask for help on our forum.

Desert Column Forum

A note on copyright

The Australian Light Horse Studies Centre is a not for profit and non profit group whose sole aim is to write the early history of the Australian Light Horse from 1900 - 1920. It is privately funded and the information is provided by the individuals within the group and while permission for the use of the material has been given for this site for these items by various donors, the residual and actual copyright for these items, should there be any, resides exclusively with the donors. The information on this site is freely available for private research use only and if used as such, should be appropriately acknowledged. To assist in this process, each item has a citation attached at the bottom for referencing purposes.

Please Note: No express or implied permission is given for commercial use of the information contained within this site.

A note to copyright holders

The Australian Light Horse Studies Centre has made every endeavour to contact copyright holders of material digitised for this blog and website and where appropriate, permission is still being sought for these items. Where replies were not received, or where the copyright owner has not been able to be traced, or where the permission is still being sought, the Australian Light Horse Studies Centre has decided, in good faith, to proceed with digitisation and publication. Australian Light Horse Studies Centre would be happy to hear from copyright owners at any time to discuss usage of this item.

Contact

Australian Light Horse Studies Centre

eXTReMe Tracker